Vláda chce mít koordinátorku pro uprchlíky, byla by jí Šimáčková Laurenčíková

Vláda by mohla ve středu rozhodnout o obsazení nové pozice národního koordinátora pro adaptaci a integraci válečných uprchlíků z Ukrajiny. Do této funkce se chystá jmenovat nynější zmocněnkyni pro lidská práva Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou. Zmocněnkyně to řekla ČTK. Její jmenování navrhuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

"Je to návrh. Pokud to vláda schválí, tak bych pak převzala vedení strategické skupiny, která je vrcholným řídícím orgánem právě pro agendu adaptace a integrace. Měla bych koordinovat spolupráci resortů a posilovat spolupráci s Asociací krajů, Svazem měst a obcí, nevládním sektorem, aby proces adaptace a integrace napříč regiony byl kvalitní a běžel jednotně," řekla ČTK zmocněnkyně.

Ruská invaze na Ukrajinu začala loni 24. února. Česko od té doby udělilo lidem z Ukrajiny přes 488.200 víz k ochraně. Většinu z nich dostaly ženy a děti.

Podle původních plánů se počítalo s tím, že by do ČR za jeden měsíc mohlo dorazit zhruba 20.000 uprchlíků. České úřady za necelé čtyři týdny po vypuknutí války vydaly příchozím přes 200.000 tehdejších víz ke strpění. Ke zvládnutí přílivu běženců vláda loni začátkem března vyhlásila nouzový stav, postup řídil Ústřední krizový štáb. Později začala o řešení a opatřeních jednat strategická skupina, kterou tvoří zástupci ministerstev i dalších institucí.

Podle Šimáčkové Laurenčíkové se skupina zaměřuje na bydlení, vzdělávání, práci i podmínky zranitelných skupin, tedy postižených, vážně nemocných či seniorů. Řeší třeba podporu k postupnému přesunu uprchlíků z ubytovacích zařízení do běžného bydlení. Věnovat by se měla také nastavení programů pro děti a mladé. Podle nedávného průzkumu agentury PAQ Research do základních škol v ČR nechodí asi desetina ukrajinských chlapců a děvčat. Šimáčková Laurenčíková dodala, že ze středoškoláků jsou to pak asi dvě třetiny. "Ve spolupráci s regiony potřebujeme řešit i taková témata, jako je prevence pracovního a sexuálního vykořisťování," podotkla zmocněnkyně. Zmínila i léčbu válečných veteránů či posílení péče o duševní zdraví k překonání válečných traumat.

Podle průzkumů je nedostatečná třeba výuka češtiny pro dospělé. Chybí i podpora při hledání práce a bydlení. Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty poukazuje také na nejednotný přístup škol k ukrajinským žákům či na nedostatek ukrajinských školních asistentů.

Zástupkyně konsorcia záměr jmenovat národní koordinátorku pro integraci uprchlíků vítají. Podle nich by k řešení situace přispěl ale i vznik pozic koordinátorů v jednotlivých krajích.

Šimáčkovou Laurenčíkovou kabinet jmenoval zmocněnkyní pro lidská práva loni v první polovině května. O deset dnů později se mimo jiné zapojila do řešení situace kolem romských uprchlíků z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží. Jednání o uprchlících se pravidelně účastní. Letos se stala třetí politickou náměstkyní ministra pro evropské záležitosti.

Témata: vláda ČR | uprchlíci

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 12:21 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Řehka upozornil, že obrana se týká celé společnosti. O hrozbách se mluvilo…

29.03.2023 12:42 Obrana státu ve vážné bezpečnostní krizi nikdy není jen záležitostí armády, ale celé společnosti. O…

Zaměstnanců placených z rozpočtu letos přibylo, je jich téměř půl milionu

29.03.2023 10:47 Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499.056 lidí, což je o 10…

Související:

Nejnovější