Vláda chce ve vztazích s Vatikánem pokročit v obsahu nové smlouvy

Vatikán, ilustrační fotografie.
Vatikán, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 13. června 2022 14:18
Sdílej:

Ve vztazích s Vatikánem zůstávají otevřené otázky, vláda chce pokročit v obsahu nové smlouvy. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Zapotřebí je podle něj politická shoda. O tom, že kabinet Spolu a Pirátů se STAN chce záležitost uzavřít, hovořil při návštěvě Vatikánu premiér Petr Fiala (ODS).

Vláda má uzavření smlouvy ve svém programovém prohlášení. "Budeme rozvíjet dialog se Svatým stolcem, podnikneme kroky ke sjednání nové smluvní úpravy vzájemných vztahů a zasadíme se o její ratifikaci," konstatuje kabinet.

Česko je jednou z posledních zemí Evropy, která nemá vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví.

"V tuto chvíli musíme pokročit v obsahu nové smlouvy, protože v našich vztazích stále zůstávají otevřené otázky. K tomu je ale potřeba politická shoda. Ministerstvo (zahraničí) je pak připraveno poskytnout veškerou potřebnou součinnost při jejím dojednávání," uvedl Lipavský.

Dnes doplnil, že je nutné dořešit, co má být náplní smlouvy. Česká politická scéna by se podle šéfa diplomacie měla k věci sejít a pokračovat v jednání i s vatikánskou stranou.

Témata:
Stalo se
Počasí
Zima, ilustrační fotografie.

Zimní předpověď počasí. Lyžařské podmínky jsou na obzoru

V Česku v posledních dnech panuje zimní počasí, ačkoliv meteorologická zima oficiálně začne s prosincem až začátkem přespříštího týdne. Těšit to může zejména milovníky alpského i běžeckého lyžování. Start nové sezóny se blíží. 

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Meghan poprvé prozradila, proč se zamilovala do prince Harryho

Meghan Markle se v neobvyklé zpovědi svěřila, že ji na princi Harrym neuchvátil jeho královský původ, ačkoliv patřil mezi nejžádanější mládence. Bývalou herečku spíše oslovila jeho hravá a dětská povaha. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se poprvé setkali v červenci 2016 na rande naslepo, které pro ně domluvili společní přátelé.

Světové celebrity
Cristiano Ronaldo

Ronaldo byl hostem v Bílém domě, Trump mezi tím řešil vraždu Chášukdžího

Prezident Donald Trump v Bílém domě svými slovy rozesmál fotbalovou hvězdu Cristiana Ronalda a jeho snoubenku Georginu Rodriguez. Portugalská superstar, které je 40 let, byla zachycena, jak se směje, když se s americkým prezidentem prochází po jeho rezidenci.

České celebrity
Jiří Adamec

Bez příkras. Jana Adamcová promluvila o událostech kolem jejího muže

Česko už nějaký čas sleduje události kolem osoby režiséra Jiřího Adamce, jenž se v poslední době potýká se zdravotními problémy. V jeho poměrně početné rodině i kvůli tomu zavládla napjatá atmosféra, kterou se zatím nedaří uklidnit.