Vláda chystá pomoc pro rodiče a samoživitele

Vláda se chystá představit kroky pomoci především rodičům a samoživitelům, kterým se v poslední době v důsledku růstu cen výrazně zvýšily životní náklady. Další pomoc by měla směřovat například i zdravotně postiženým. Na dnešním sjezdu KDU-ČSL v Ostravě to řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten dnes obhájil funkci předsedy strany.

Vláda ČR

Velké množství lidí podle něj řeší, zda při dalším zdražení dokážou zaplatit energie, vyjdou s náklady na bydlení nebo budou moci zaplatit dětem všechny náklady související se školou, přičemž vláda už jim pomáhá.

"V příštích dnech počítáme s tím, že představíme na úrovni celého vládního týmu konkrétní další kroky pomoci především rodičům, samoživitelkám, samoživitelům, tak abychom podpořili jejich zvýšené náklady na výchovu a vzdělání dětí," řekl dnes novinářům Jurečka.

Další kroky v příštích týdnech a měsících by podle něj měly pomoci zdravotně postiženým i dalším. "Ze strany KDU-ČSL je tady naprosto jednoznačný vzkaz: Jsme sociálním svědomím této vlády, budeme dělat politiku nikoli socialistickou, ale solidární, budeme i nadále pomáhat lidem v České republice adresně. Musíme pomoc cílit tak dobře, abychom neroztáčeli na jedné straně kola inflace ještě více, ale zároveň pomáhali lidem, kteří pomoc jednoznačně potřebují," zdůraznil Jurečka.

Ministerstvo životního prostředí, které vede lidovecká ministryně Anna Hubáčková, podle něj činí konkrétní kroky, aby pomohlo domácnostem pořídit si peletkové kotle, fotovoltaiku či tepelná čerpadla. "Co je výrazná změna, že na tyto podmínky dosáhnou i nízkopříjmové skupiny obyvatel, ti, kteří doposud na takovou formu podpory a dotace neměli šanci dosáhnout," řekl Jurečka.

Hovořil také o prioritách nadcházejícího českého předsednictví v Evropské unii, které připadá na druhý půlrok letošního roku.

"Chceme využít situace, která dneska je, pro to, aby Česká republika dala velký akcent na to, že je potřeba nadále pomoci Ukrajině, potom samozřejmě i s její obnovou, ale zároveň pomoci především zemím střední a východní Evropy, které jsou zasaženy velkou uprchlickou krizí, tak aby dokázaly zvládnout náklady s tím spojené, aby evropský rozpočet pomohl s adaptací a integrací, protože jednotlivé členské státy to nemohou utáhnout ze svého rozpočtu," řekl Jurečka.

Rusové vtrhli na Ukrajinu letos 24. února. Po invazi přišlo do nynějška do Česka podle ministerstva vnitra kolem 300.000 lidí. Podle posledních údajů Česká republika dosud udělila uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny 305.890 speciálních víz.

Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů kvůli inflaci

25.05.2022 12:16 Aktualizováno Odbory a vláda se dnes nedohodly na úpravě platů ve veřejné sféře kvůli inflaci. Předáci požadují…

V Česku je druhé podezření na opičí neštovice

25.05.2022 12:08 Státní zdravotní ústav (SZÚ) vyšetřuje další vzorek s podezřením na opičí neštovice, výsledek bude…

Ročně pátrá česká policie po zhruba 1500 dětech

25.05.2022 09:56 Každý rok pátrá česká policie přibližně po 1500 dětech, z toho zhruba 20 dětí je v tzv. ohrožení,…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Aktualizováno Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno přes 360 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Zeman nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

24.05.2022 16:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 16:36 Aktualizováno Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Vláda chce zítra schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí

24.05.2022 16:34 Vláda se chystá ve středu schválit nařízení o zářijové mimořádné valorizaci penzí. Zásluhová část…

V Praze vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

Související:

Nejnovější