Vláda chystá propojení databází zdravotního a nemocenského pojištění

Vláda připravuje propojení informačních systémů zdravotního a nemocenského pojištění. Cílem je snížit výdaje a zabránit případnému nadměrnému čerpání nemocenské. Informoval o tom dnes Zdravotnický deník, kterému to řekl poradce ministra financí Martin Šamaj.

Vláda ČR

"Zdravotní pojištění kryje veškerou vykázanou zdravotní péči z pohledu poskytovatelů zdravotních služeb. Mnohdy ale onemocnění nebo úraz přechází do zdravotně-sociálního pomezí. Náklady se ale nikde neslučují dohromady, a my proto sledujeme pouze zdravotní výdaje bez vazby na náklady nemocenského," citoval server Šamaje. Propojení systémů by umožnilo sledovat celkové náklady. "Měli bychom vědět, kolik daný pacient stát stojí," uvedl poradce.

Podle serveru je propojení systémů v zahraničí běžné. V zemích, kde se databáze spojily, bylo možné odhalit případné neschopenky bez léčby. Lidé potřebují volno na řešení svých záležitostí, nechají si vystavit bez nemoci neschopenku, popsal serveru Šamaj.

Odvody na zdravotní pojištění platí zaměstnanci a jejich zaměstnavatelé, živnostníci i lidé bez zdanitelných příjmů. Letos by se mělo vybrat 306,6 miliardy korun. Za děti, důchodce, nezaměstnané či studenty posílá pojistné stát, letos zaplatí 125,5 miliardy korun. Celkem by měly zdravotní pojišťovny hospodařit s příjmy 464 miliard Kč.

Výdaje mají být o 12 miliard Kč vyšší, využijí se rezervy z předchozích let. Nemocenské pojištění platí povinně zaměstnanci a příslušníci bezpečnostních sborů, osoby samostatně výdělečně činné ho odvádějí dobrovolně. V minulém roce na nemocenské Česká správa sociálního zabezpečení vydala téměř 32,8 miliardy korun. Systém nemocenského pojištění, z něhož se vyplácí vedle nemocenské i ošetřovné, mateřská či otcovská, je v deficitu.

K propojení dat jsou potřeba legislativní změny. Ministři by je chtěli prosadit do konce roku, uvedl server. Podle něj návrhy parametrických změn připravuje skupina ministerstva financí a zdravotních pojišťoven se členy Národní ekonomické rady vlády (NERV). Rada už loni kvůli zvládnutí zadlužování státu navrhovala znovu zavést karenční dobu, tedy neproplácení nemocenské v prvních dnech nemoci. Zmiňovala jeden až tři dny. V minulosti byla lhůta třídenní.

První jednání zástupců resortů financí, zdravotnictví a práce, zdravotních pojišťoven a sociální správy by se mělo konat podle Zdravotnického deníku 14. února.

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 11:51 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

V Praze se bude protestovat proti vládě, vystoupit má i Babiš

29.03.2023 11:32 Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády,…

Zaměstnanců placených z rozpočtu letos přibylo, je jich téměř půl milionu

29.03.2023 10:47 Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499.056 lidí, což je o 10…

Prezident Pavel by byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů na 16 let

28.03.2023 17:50 Prezident Petr Pavel by pravděpodobně byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18…

Dálnici D1 zablokovala na několik hodin havárie dvaceti aut

28.03.2023 15:43 Na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu se dnes staly dvě hromadné nehody. Na 143. kilometru…

Na Ústecku blokovaly dálnici D8 kamiony

28.03.2023 09:44 Aktualizováno Dálnici D8 na Ústecku ve směru do Německa dnes blokovaly tři a půl hodiny kamiony, přibližně do 9…

Rusko by mělo dodržet závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska, řekl…

27.03.2023 18:08 Aktualizováno Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s…

Počet víz udělených uprchlíkům z Ukrajiny přesáhl 500 tisíc

27.03.2023 17:17 Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V…

Ostravská koalice ztratila kvůli hnutí ANO většinu

27.03.2023 14:17 Ostravská koalice, kterou tvoří ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty, přišla o většinu v…

Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát politici

27.03.2023 12:42 Prezident Petr Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát i lidé z prostředí…

Související:

Nejnovější