Vláda dnes bude hovořit o tom, jaká varianta pomoci s vysokými cenami energií bude možná

Vláda dnes bude hovořit o tom, jaká varianta pomoci s vysokými cenami energií bude možná pro domácnosti napojené na teplárny a pro firmy. Před jednáním kabinetu to novinářům řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Aktuálně probíraný takzvaný úsporný tarif se nebude vztahovat na chaty a chalupy, dobíjení elektromobilů, vytápění z tepláren ani firmy.

Vláda Petra Fialy

Zákon, který by měl zavést slibovaný úsporný tarif na energie a který dnes vláda probere, otevírá možnost podpory, přesnou podobu určí vládní nařízení, které se bude finálně ladit, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nařízení bude moci kabinet vydat prakticky kdykoli, až bude vše legislativně připraveno, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Energie bude stát dotovat prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou (OTE). Teplárenské sdružení i opozice po zveřejnění návrhu kritizovaly to, že tarif se nemá vztahovat na dodávky tepla z tepláren. Na soustavu zásobování teplem jsou připojeny čtyři miliony lidí, úsporný tarif se má týkat pouze domácností, které topí elektřinou nebo plynem.

"Dnes budeme rozhodovat i o tom, jaká bude varianta pro domácnosti napojené na teplárny. Preferoval bych, aby to spíše dostali lidé než velké a malé teplárny," řekl Bartoš. "Zároveň se budeme bavit, jakým způsobem pomůžeme firmám, na které to dopadá, zejména těm, které jsou energeticky náročné, například sklárnám," dodal.

Podle České televize by mohly domácnosti prostřednictvím úsporného tarifu dostat maximálně 9000 korun. Síkela ČT řekl, že u malých domácností s nízkou spotřebou to budou řádově tisíce korun, u velkých domácností s velkou spotřebou se bude částka v tisících blížit dvouciferné částce. Podle Bartoše by měl tarif i přispívat k zamyšlení lidí nad spotřebou energií v domácnosti.

Příslušný návrh zákona přesnou podobu úsporného tarifu neupravuje, stanoví ji vláda svým nařízením. To bude podle Jurečky přesně definovat míru a rozsah podpory. "Pro mě je důležité, abychom hledali cesty, jakým způsobem i v této formě například více akcentovat zranitelné skupiny zákazníků, kteří objektivně z důvodu třeba svého handicapu mají vyšší energetickou spotřebu," doplnil.

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji proti diskriminaci

31.03.2023 18:28 Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v…

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 poboček, které zruší. Obce jsou…

31.03.2023 17:20 Aktualizováno Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v…

Jurečka: Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci

31.03.2023 17:18 Pravidelné valorizace důchodů by dál měly plně zohledňovat inflaci. Novinářům to dnes po jednání s…

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

Související:

Nejnovější