Vláda je podle šéfa ANO Babiše "totálně impotentní". Vyzval k růstu platů

Vláda je podle předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše absolutně neschopná snížit inflaci. Měla by vyvlastnit polostátní společnost ČEZ, řekl dnes ve Sněmovně bývalý předseda vlády v dalším projevu, jehož cílem je alespoň oddálit schvalování sporné vládní novely o omezení růstu penzí. Babiš zopakoval, že jediným receptem na snížení inflace je zastropování cen elektřiny, k čemuž vyzýval už před rokem. Náklady by podle expremiérových představ měl zaplatit ČEZ.

Andrej Babiš

Babišovo dnešní vystoupení trvalo zhruba 2,5 hodiny.

"Vy jste totálně impotentní řešit tu inflaci," vzkázal kabinetu Babiš. Vytkl mu také to, že nezvyšuje mzdy, aby se jejich poměr k důchodům nesnižoval. "Řešení je jednoduché. Navyšte ty platy lidem," uvedl expremiér. Po hodině a deseti minutách vlastního vystoupení Babiš stejně jako uplynulou noc pokračoval v předčítání projevů svých stranických kolegů, kteří je nemohli přednést ve zrušené obecné rozpravě.

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil vystoupení šéfa ANO za "recyklující se projev" plný zavádějících a chybných čísel. Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) obsahoval Babišův projev "nepravdy, polopravdy a úplné lži" a patřil k těm, které se do nekonečna opakují, rozdělují společnost a porušují limity demokratického fungování. Babiše se zastali jeho spolustraníci. "Zameťte si před vlastním prahem, za vlastním taky," vybídla koalici předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Jana Mračková Vildumetzová (ANO) neúspěšně navrhovala přerušit projednávání do 20. března nebo alespoň do úterý 7. března, což by včasné schválení novely ohrozilo.

Babiš poněkud modifikoval svůj středeční příslib zorganizovat demonstraci důchodců, pokud koalice prosadí nižší červnový růst penzí. "Dělat demonstrace a svážet autobusy není úplně ...," uvedl Babiš v nedokončené větě. Řekl také, že demonstrací formou shromáždění je ohlášeno už mnoho. Podle Babiše by se dalo protestovat tak, že v "jeden den večer všichni důchodci vypnou elektřinu a zhasnou na nějakou dobu". "Já to ještě nějak promyslím a dám vám vědět," slíbil předseda minulé vlády.

Podle údajů Energetického regulačního úřadu klesla v loňském roce v ČR takzvaná čistá spotřeba elektřiny, která je očištěná o vlastní spotřebu na výrobu elektřiny, ztráty a spotřebu elektřiny na přečerpávání o 3,9 procenta na 60,4 terawatthodiny (TWh). Maloodběr obyvatelstva, který tvoří domácnosti včetně seniorů, tvořil zhruba čtvrtinu - 15,7 TWh. Největší odběr mají podniky a firmy, když velkoodběr z hladiny vysokého napětí loni činil asi 23 TWh.

Expremiér ve vystoupení opakovaně kritizoval nejen politiku současné vlády, ale také Českou národní banku a média. "Já myslím, že neobstruuju. Já mluvím k věci, já mluvím čísla," dodal předseda ANO k tomu, že se svým dalším obšírným vystoupením snaží jen oddálit schvalování vládní novely. Stejně jako ve čtvrtek mluvil o zavádění nové totality. "Tady každou chvíli se něco mění, vy si měníte zákony, jak chcete, takže peklo," řekl ve vystoupení.

Babiš podle očekávání chválil své kroky ve funkci premiéra i ministra financí a vypočítával, komu všemu pomohl on, jeho vláda nebo také nadační fond holdingu Agrofert, který miliardář musel převést do svěřenských fondů. Babiš se kriticky vyjadřoval k plánu současné "vlády národní tragédie" na odklon od uhlí už v roce 2033. Posteskl si, že Richard Brabec (ANO) "taky ozeleněl trošku" při vedení ministerstva životního prostředí, ač dříve stál v čele chemického podniku.

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Související:

Nejnovější