Vláda je proti zveřejnění dokumentu s detaily o pozadí prohlídky u Trumpa

Americké ministerstvo spravedlnosti se vyslovilo proti snaze odtajnit dokument, kterým federální vyšetřovatelé podpořili svou žádost o povolení k domovní prohlídce u bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa.

Donald Trump

V několikastránkovém prohlášení předloženém federálnímu soudu na Floridě prokurátoři uvádí, že zveřejnění detailů o "pokračujícím" vyšetřování by způsobilo značné škody a mohlo by ohrozit spolupráci se svědky. Ministerstvo potvrdilo, že vyšetřování se týká "silně utajovaných" materiálů.

Pondělní soudní podání bylo reakcí na žádosti několika amerických médií včetně agentury AP nebo deníku The New York Times (NYT), která usilují o přístup k důkazům zahrnutým v přísežném prohlášení. K jeho zveřejnění v celém rozsahu pak v noci na dnešek vyzval exprezident Trump. Rozhodnutí bude na soudci Bruci Reinhartovi, který na začátku měsíce vydal povolení k prohlídce. Kdy by se mohl k žádostem médií vyjádřit, není jasné.

Reinhart minulý týden odsouhlasil odtajnění samotného povolení k prohlídce, jakož i výčtu předmětů zabavených agenty Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v Trumpově floridském sídle. Už tento krok byl označován za mimořádný, související přísežné prohlášení je pak podle NYT ještě "mnohem citlivější dokument". Mimo jiné by měl obsahovat vysvětlení, proč se vyšetřovatelé domnívali, že v Trumpově resortu Mar-a-Lago najdou dodatečné důkazy o trestné činnosti.

Ministerstvo ve stanovisku proti jeho zveřejnění napsalo, že dokument by "posloužil jako podrobný plán pokračujícího vládního vyšetřování" a poskytl by "konkrétní detaily o jeho směřování". Také naznačilo, že odtajnění by mohlo vystavit nebezpečí svědky, neboť prohlášení obsahuje "vysoce citlivé" informace o těchto osobách. Kromě toho prokurátoři varují před dopadem na potenciální další svědky, a to i v jiných podobně výbušných kauzách.

"Skutečnost, že se toto vyšetřování dotýká silně utajovaných materiálů, dál podtrhuje potřebu chránit integritu vyšetřování," dodává ministerstvo spravedlnosti.

Agenti FBI podle zveřejněného seznamu minulé pondělí zabavili 11 souborů dokumentů podléhajících utajení. Část z nich byla označená nejen jako "přísně tajné", ale také zkratkou SCI, což je zvláštní klasifikace pro ta nejzávažnější tajemství Spojených států, píše AP. Další podrobnosti o zabavených dokumentech nejsou známé.

Bezprecedentní zásah FBI v Mar-a-Lago pramenil z několikaměsíčního vyšetřování, během kterého se Národní archiv USA a posléze i ministerstvo spravedlnosti snažily od Trumpa získat oficiální záznamy vynesené z Bílého domu na konci jeho mandátu. Tým bývalé hlavy státu na začátku roku a pak také v červnu úřadům jisté materiály předal, další ale podle všeho na Floridě zůstávaly. Podle AP není jasné, zda ministerstvo spravedlnosti sáhlo po eskalaci v podobě domovní prohlídky čistě s cílem zajistit citlivé dokumenty, nebo budovalo rozsáhlejší trestní kauzu. V povolení k prohlídce se uvádí, že vyšetřovatelé se zabývají možným porušením tří různých norem včetně prohřešků spadajících pod federální zákon proti špionáži.

Témata: Donald Trump | USA

Putin má nejméně tři dvojníky, prohlásil šéf ukrajinské zpravodajské služby

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg volá po další podpoře Ukrajiny, Macron chce sankce

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů okupanty běžné, zjistila AP

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Britský král Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Tragédie v Indonésii. Násilnosti po fotbalovém utkání mají 125 obětí

02.10.2022 16:56 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Při protestech v Íránu už podle aktivistů zemřelo 92 lidí

02.10.2022 16:28 Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny…

Německo, Dánsko a Norsko nakoupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

02.10.2022 16:06 Aktualizováno Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně…

Ruský ústavní soud posvětil anexi ukrajinských území

02.10.2022 15:32 Aktualizováno Ruský ústavní soud dnes schválil balík dokumentů o připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku,…

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, informovaly dánské úřady

02.10.2022 14:37 Únik plynu z plynovodu Nord Stream 1 už se patrně také zastavil, uvedly dnes podle agentury AP…

Brazilci si volí prezidenta, v průzkumech vede soupeř současné hlavy státu

02.10.2022 14:29 V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Související:

Nejnovější