Vláda může jmenovat novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Jeho nominaci dnes projednal sněmovní bezpečnostní výbor, což je zákonná podmínka pro tento krok. Kintr nahradí v čele úřadu Karla Řehku, který bude od července náčelníkem generálního štábu.
Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti), který nominaci ve výboru představil, ČTK sdělil, že vláda projedná návrh na Kintrovo jmenování příští týden s účinností od července.
Zákon o kybernetické bezpečnosti uvádí, že ředitele NÚKIB jmenuje vláda po projednání ve sněmovním výboru příslušném ve věcech bezpečnosti. Bezpečnostní výbor přijal hlasy všech 15 přítomných členů usnesení, v němž uvedl, že návrh na Kinterovo jmenování projednal, a poděkoval Řehkovi za práci v čele úřadu.
"Jde o zkušeného a respektovaného odborníka," řekl členům výboru k navrhovanému kandidátovi Bartoš. Zásadní je podle něho zachování kontinuity a Kintr naváže na Řehkovu práci. Kintr mimo jiné uvedl, že v úřadu nepředpokládá žádné výrazné personální změny.
Nad způsobem Kintrova výběru se pozastavil poslanec opozičního ANO Robert Králíček. Připomněl, že Řehku doporučila v minulém volebním období výběrová komise, v níž byli i zástupci tehdejší opozice. Nyní se žádné výběrové řízení podle Králíčka nekonalo. Kintra pokládá za kandidáta pětikoalice.
Kintr je od září 2019 náměstkem ředitele NÚKIB pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, které zajišťuje například prevenci před kybernetickými hrozbami, řešení kybernetických bezpečnostních incidentů, osvětovou a vzdělávací činnost a spolupráci s národními i mezinárodními organizacemi podílejícími se na zajišťování bezpečnosti kybernetického prostoru. Kintr vystudoval manažerskou informatiku a informační management na VUT v Brně. V úřadu, který byl dříve součástí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), působí od roku 2015.
Jako samostatný úřad vznikl NÚKIB v létě 2017. Má na starosti kybernetickou bezpečnost včetně ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech. Zabývá se i neveřejnými službami družicového systému Galileo. Prvním ředitelem úřadu byl někdejší šéf NBÚ Dušan Navrátil.
Televizní diváky mohl zamrzet konec Honzy Dědka na obrazovkách Primy, ale již nějaký čas se ví, že jeho oblíbený pořad nekončí. Nyní se Češi dozvěděli, kde se rozběhne nová kapitola historie talk show 7 pádů.
Meteorologové ve čtvrtek znovu varovali před vysokými a velmi vysokými teplotami. V pátek a sobotu mohou odpolední maxima místy překročit 34 stupňů. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nikdo zdánlivě nečekal úmrtí Kateřiny Niklové, která byla známá jako asistentka Leoše Mareše. Nyní se ale objevily informace, z nichž vyplývá, že produkční měla mít v poslední době jisté zdravotní problémy. S čím konkrétně?
Chorvatská policie pokročila s vyšetřováním nedělní tragické námořní nehody v Jaderském moři, kterou nepřežili čtyři čeští občané. Podle informací v médiích došlo k zadržení prvního důstojníka katamaránu.
Problémy Jaromíra Soukupa neberou konce. Na podnikatele doléhá vlekoucí se spor ohledně péče o dceru, který vede s její maminkou Agátou Hanychovou. Teď se však ukázalo, že Soukup má stále potíže i kvůli tomu, jak dopadlo jeho někdejší mediální impérium.
Meteorologové už varovali před vysokými teplotami v pátek a sobotu, ale příští týden by mohlo být ještě tepleji. Naznačují to alespoň některé aplikace. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) to ale není moc pravděpodobné.
Na Slovensku padl trest v případu dopravní nehody syna herce Maroše Kramára. Marko před několika měsíci havaroval pod vlivem alkoholu. Od první chvíle tak prakticky bylo jasné, že nevyvázne bez trestu. Za mříže ale naštěstí nemusí.
V Česku se letos lidem, kteří nemají problém sáhnout hluboko do kapsy, představí známý americký herec Kevin Spacey, jehož kariéru v posledních letech poznamenala kauza údajného sexuálního obtěžování. Soud ale někdejší hollywoodskou hvězdu osvobodil.
Petra Svoboda nezanevřela na lásku v okamžiku, kdy předloni tragicky přišla o manžela. Nedávno se ukázalo, že má po svém boku nového partnera. Nyní ho poprvé ukázala svým fanouškům na sociální síti.
Fanoušci po celém světě, kde se proslavil díky motoristickým magazínům, se obávají o legendárního britského moderátora Jeremyho Clarksona. Ve svém aktuálním pořadu totiž přiznal, že mu byla diagnostikována agresivní forma rakoviny.
Kauza úspěšného filmu Sbormistr, jehož televizní vysílání na jaře zastavil soud, končí. Obě strany sporu se dohodly na smíru, podrobnosti ale nejsou známé. Diváci tak v této chvíli nevědí, zda se odvysílání snímku na obrazovkách ČT dočkají.
Není už žádných pochyb o tom, že Česko v dalším průběhu týdne zasáhne tropické počasí. Meteorologové proto ve středu vydali výstrahu před vysokými teplotami na pátek a sobotu. Maxima mohou přesáhnout 34 °C, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).