Vláda na mimořádném jednání schválila další dodávku zbraní pro Ukrajinu

Česká vláda na svém dnešním zasedání schválila dodávku vojenského materiálu v hodnotě 400 milionů korun pro Ukrajinu. V České televizi to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Složení dodávky nechtěla upřesnit, jen řekla, že nejde o lehké zbraně. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes v CNN Prima News řekl, že přeprava materiálu by se měla uskutečnit už dnes odpoledne.

Vláda ČR

Dnešní dodávka je vyšší než předchozí dodávka zbraní, kterou vláda schválila v sobotu. Ta měla hodnotu 188 milionů korun. Černochová v ČT řekla, že ukrajinská armáda obdrží dodávku schválenou v sobotu již za pár okamžiků. Armáda chvíli před tím na twitteru uvedla, že vlak se zbraněmi z Česka se už vykládá na místě určení.

"Pomáháme všude, kde to jenom jde. Včera měl dlouhý telefonát pan premiér s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jeho požadavek, prosba se dneska propsala do našeho usnesení, hlasování na vládě. Přesně pomáháme v duchu, v jakém nás Ukrajina žádá, jak potřebuje a budeme pomáhat dál," řekla Černochová.

Nabídku zbraní předložilo i ministerstvo vnitra, hlásí se i městské policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v sobotu uvedl, že kvůli složité byrokracii s vyskladněním a odepsáním zbraní nestihne jeho ministerstvo armádní zásilku. K pomoci se ale připojí v dalších dnech, naznačil.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v sobotu připravilo nákup i přepravu stovek tun pohonných hmot, které Česko daruje Ukrajině. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Mluvčí rezortu Vojtěch Srnka následně na dotaz ČTK sdělil, že ministerstvo zatím nebude z důvodu opatrnosti zveřejňovat bližší detaily.

Černochová v sobotu řekla, že Česko daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů. Přepravu darovaného materiálu v hodnotě asi 188 milionů korun zajistí Česká republika, postará se i o přepravu munice, kterou už česká vláda Ukrajině darovala v lednu a zatím zůstávala na českém území.

Podle sobotního vyjádření ministryně si Ukrajinci materiál převezmou na dohodnutém místě. Podrobnosti nechtěla sdělovat. Původně bylo podle ní domluveno, že si dělostřeleckou munici Ukrajina převezme na českém území. Koncem ledna, kdy o tom vláda rozhodovala, byla ale situace jiná a existovala možnost letecké přepravy. "Je mi líto, že to Ukrajina nestihla,“ podotkla.

"Rozhodně touto pomocí pomoc České republiky, vlády České republiky ani resortu ministerstva nekončí," prohlásila Černochová v sobotu.

Nabídku zbraní předložilo i ministerstvo vnitra, s nabídkou se hlásí i městské policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v sobotu uvedl, že kvůli složité byrokracii s vyskladněním a odepsáním zbraní nestihne jeho ministerstvo armádní zásilku. K pomoci se ale připojí v dalších dnech, naznačil.

Zbrojaři jsou připraveni navýšit kapacity pro dodávky armádě ČR i Ukrajiny

Český zbrojařský průmysl je připraven maximálně navýšit a využít své kapacity, aby pomohl dosáhnout české armádě co nejvyšší bojové připravenosti. Je také připraven pomoci svými dodávkami Ukrajině. Po dnešním zasedání zástupců zbrojních firem s ministryní Janou Černochovou (ODS) to řekl předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR a předseda dozorčí rady České zbrojovky Lubomír Kovařík. České firmy podle něj již materiál na Ukrajinu dodávají.

Podle Černochové účastníci schůzky diskutovali například o možnosti, že by zbrojařské společnosti nějaký materiál Ukrajině darovaly. Zmínila také sbírku ukrajinské ambasády v Praze, ve které lidé mohou přispět na nákup vojenského materiálu. Podle ministryně v ní je již asi 55 milionů korun. Ministerstvo obrany by mohlo s využitím sbírky pomoci.

Řekla, že česká pomoc Ukrajině nekončí a je připravena na každé jednání vlády předkládat návrh další pomoci, která bude odpovídat ukrajinským potřebám. Vláda za poslední dva dny rozhodla o vojenské pomoci Ukrajině za téměř 600 milionů korun. Ukrajině, která čelí ruské agresi, Česká republika poslala zbraně i munici.

Témata: vláda ČR | Ukrajina

Turci si vybrali prezidenta. Erdogan už slaví vítězství

28.05.2023 21:53 Aktualizováno V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16…

Babiš je u ALDE v nelibosti kvůli vystoupení na konferenci v Maďarsku

28.05.2023 17:31 Europarlamentní frakce ALDE odsoudila účast českého expremiéra Andreje Babiše (ANO) na konferenci…

Rodičovský příspěvek se zvýší, naznačil Jurečka

28.05.2023 13:47 Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a…

Opilá žena najela autem do skupiny dětí na jižní Moravě

27.05.2023 19:40 Řidička v sobotu v podvečerních hodinách najela do skupiny dětí nedaleko hradu Templštejn na jižní…

Policie prověřuje úmrtí dvou mužů při údržbě horkovodu na jihu Čech

27.05.2023 15:05 Jihočeští policisté nařídili pitvy v případu pátečního úmrtí dvou mužů v šachtě horkovodu v Nové…

Na D1 se srazila dvě auta, ve směru na Prahu byla dálnice neprůjezdná

27.05.2023 14:14 Aktualizováno Úvodní den posledního květnového víkendu se neobešel bez komplikací v dopravě. Páteřní dálnice D1…

Fiala eviduje problém u vyřizování důchodů, lidem se omluvil

27.05.2023 12:20 Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro ČTK omluvil lidem, kteří žádají o důchod a čekají na…

Petr Pavel pojede na oficiální návštěvu Rakouska

26.05.2023 18:05 Prezident republiky Petr Pavel společně s manželkou Evou ve dnech 31. května a 1. června navštíví…

Policie obvinila muže a firmu kvůli tlačenici na diskotéce ve Slušovicích

26.05.2023 15:15 Policie obvinila devětadvacetiletého muže a firmu ze Zlínska z obecného ohrožení z nedbalosti kvůli…

Bartoš: Rodná čísla se neruší, jen se utlumí jejich používání

26.05.2023 12:49 Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pátek na tiskové konferenci okomentoval…

Související:

Nejnovější