Vláda podle sociální demokracie selhává v řešení domácích problémů

Vláda Petra Fialy (ODS) musí podle sociální demokracie najít odvahu k nepopulárním krokům. Předseda ČSSD Michal Šmarda na dnešní tiskové konferenci v pražském Lidovém domě ocenil některé kroky vlády při diplomatické reakci na agresi Ruska na Ukrajině či rozhodnutí ohledně migrační vlny z Ukrajiny, kabinet však podle něj zatím selhává v řešení domácích problémů.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně.

V systému zdravotního pojištění je nutné příští rok v rozpočtu najít 28 miliard korun, řekl ředitel motolské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD Miloslav Ludvík. Platby za státní pojištěnce letos stouply o 200 korun na 1967 korun za osobu měsíčně. Kabinet je chce od července snížit na 1567 korun tak, aby průměr za celý rok dosahoval loňské úrovně. "Je třeba tvrdě trvat na tom, že se prostředky na státní pojištěnce v rozpočtu objeví," uvedl Ludvík.

Sociální demokraté apelují na to, aby stát víc uplatňoval svůj vliv ve zdravotnictví. Kabinet by podle Ludvíka měl jasně organizovat například síť praktiků či zdravotních zařízení, která jsou v provozu 24 hodin denně. Pro migranty z Ukrajiny podle ČSSD vláda alibisticky nařídila zřídit tzv. UA pointy. "My ty uprchlíky máme nejen v krajských městech. Vláda nebyla schopná zareagovat a péči zajistit. Vše se valí na nemocnice a záchranné služby," uvedl místopředseda ČSSD Robin Šín. Od vlády postrádá komplexní řešení.

Šmarda řekl, že ČR nyní nepotřebuje hádky a laciné útoky na vládu, ale musí hledat konkrétní a věcná řešení. Ocenil cestu premiéra Fialy do Kyjeva či profesionální pomoc Ukrajincům při zvládání migrační vlny. "Česku ale nepomohou ani výmluvy, že za naše současné problémy mohou jen krize na Ukrajině a uprchlíci, to není fér. Ano, válka naše problémy prohloubila, ale drahota, inflace, růst cen potravin, chybějící peníze ve zdravotnictví, exekuce, to vše tady bylo už před touto hroznou válkou," uvedl. Kabinet by měl najít odvahu k nepopulárním krokům včetně daňových, míní.

ČSSD po říjnových volbách vypadla z Poslanecké sněmovny, po letech působení ve vládě Andreje Babiše (ANO) získala 4,65 % a nepřekonala pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Parlamentu. Podle únorového průzkumu společnosti Kantar by aktuálně sociální demokraté získali 3 % hlasů. 

Témata: ČSSD | vláda ČR

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Volby by se od roku 2026 mohly konat pouze v pátek

26.05.2022 18:10 Volby by se od roku 2026 mohly podle návrhu ministerstva vnitra konat pouze v pátek. V případě…

Související:

Nejnovější