Vláda podpořila vyslání vojenských policistů na Ukrajinu a speciálů do Nigeru

Jana Černochová
Jana Černochová, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 8. března 2023 19:13
Sdílej:

Vyšetřovat válečné zločiny na Ukrajině bude moci až 15 příslušníků Vojenské policie, schválila dnes vláda. Vyplývá to z výsledků zasedání, které ČTK poskytl úřad vlády. Český příspěvek do vyšetřovacího týmu Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) budou muset povolit ještě poslanci a senátoři.

Na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) kabinet také podpořil plán, aby mohly být do Nigeru vyslány až dvě desítky příslušníků speciálních sil. V zemi by působili jako poradci.

Vojenští policisté by měli podporovat vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. "Příslušníci Vojenské policie by měli být nasazeni primárně na území Ukrajiny, nicméně úkoly mohou plnit též v Nizozemsku, kde ICC sídlí," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský. Vyslaný tým nebude ve prospěch ICC působit v zahraničí nepřetržitě. Bude nasazen několikrát ročně, pokaždé na čtyři až šest týdnů. Počet nasazení se bude odvíjet od konkrétního požadavku ICC i možností ministerstva obrany.

Mise by měla trvat do konce příštího roku. Letos by náklady na ni měly být 12,4 milionu korun, příští rok 17,2 milionu. Táborský poznamenal, že vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině formálně začalo v březnu 2022, kdy 40 smluvních stran tzv. Římského statutu, na základě kterého Mezinárodní trestní soud vznikl, podalo oznámení o páchání zločinů podle mezinárodního práva.

Ministerstvo obrany by po souhlasu Parlamentu mělo dostat také možnost vyslat až 20 vojáků speciálních sil do afrického Nigeru. "Vojáci by zde působili jako instruktoři a poradci při budování tamních obranných kapacit," uvedl Táborský. Mise by ministerstvo obrany přišla na 162 milionů korun.

"Speciálové" by v Nigeru mohli působit buď samostatně, nebo ve spolupráci s armádami členských států NATO a EU, které se v Nigeru či Sahelu už angažují. Ze zemí NATO jde konkrétně o USA, Kanadu, Francii, Německo, Belgii a Itálii. Výcvik by se konal například v nigerském Výcvikovém centru speciálních sil v Tillii, které vybudovalo Německo.

České speciální síly v poslední době v oblasti Sahelu působily, a to v Mali. Ze země se ale stáhly loni poté, co se zhoršily vztahy mezi Mali a Francií a protiteroristická operace Barkhane byla ukončena. Čeští vojáci na konci loňského roku odešli i z výcvikové mise EU v Mali. Černochová avizovala, že Česká republika se bude chtít v Sahelu i nadále angažovat.

Stalo se
Počasí
Ilustrační fotografie.

Další nebezpečí kvůli počasí. V dalších částech Česka hrozí požáry

Meteorologové v pátek upřesnili dřívější varování před požáry. Výstraha se rozšiřuje na sobotu a neděli na většinu území Čech s výjimkou jihu a severovýchodu a na neděli i o většinu Olomouckého kraje. Varování před vysokými až extrémními teplotami zůstává beze změny, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Sport
Ilustrační fotografie.

Český reprezentační fotbal přichází o hvězdu. Schick končí v národním týmu

České zápasy na mistrovství světa byly těmi posledními, které náš nejlepší útočník Patrik Schick odehrál v dresu národního týmu. Schick ve čtvrtek oznámil, že jeho reprezentační kariéra již nebude pokračovat. 

České celebrity
Charlotte Gottová

Tajemný osobní život Charlotte Gottové. Němci propálili jednu citlivou věc

Charlotte Gottová je sice jednou z nejsledovanějších osobností šoubyznysu v současnosti, ale i ona má svá tajemství. Soukromí si totiž poměrně pečlivě střeží. Přesto unikla ven jedna informace, kterou její vrstevníci opačného pohlaví neuslyší rádi. 

České celebrity
Karel Gott.

Karel Gott jednou svolil k prezidentské kampani. Štáby z ciziny se chytily

Karel Gott patřil k nejpopulárnějším osobnostem, které se kdy narodily v Česku. Neuvěřitelný počet vítězství v anketě popularity Zlatý slavík je toho důkazem. Mohl se ale stát prezidentem? Všichni víme, že hlavou státu nikdy nebyl, přestože jedna neuvěřitelná kampaň proběhla.