Vláda dnes schválila návrh zákona o řízeních o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Upravuje práva a lhůty dotčených obcí v jednotlivých řízeních. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle něj návrh práva obcí oproti minulosti rozšiřuje, obce ho však dlouhodobě kritizují.
Vláda se zároveň shodla na tom, že finální výběr lokality pro úložiště bude společným rozhodnutím vlády i Parlamentu.
Stát zákon připravuje kvůli snaze o urychlení stavby hlubinného úložiště. V Česku má Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Obce se úložišti brání.
"Jádro je základem naší energetiky a tento projekt je zásadní podmínkou jeho rozvoje," uvedl ministr už dříve k přípravám hlubinného úložiště. Schválení návrhu zákona je podle něj důležitou podmínkou k zajištění konce palivového cyklu pro další fungování jaderné energetiky v Česku. Zákon podle Síkely nastavuje pravidla jednotlivých řízení, kdy především stanovuje práva dotčených obcí. "V této podobě významně rozšiřuje práva i lhůty obcí. Zároveň tím posílíme legitimitu pro výběr lokality," podotkl ministr.
Vláda se v souvislosti s přípravou hlubinného úložiště shodla také na tom, že výběr lokality vzejde ze společného rozhodnutí vlády a Parlamentu. Vláda dále zřídí pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště.
Obce se však úložišti dlouhodobě brání. Podle starostů zákon pravomoce obcí příliš nezvyšuje. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 52 obcí a spolků, v minulých dnech požádala členy vlády o zásadní přepracování návrhu zákona. Předloha podle platformy neposiluje pozici obcí během procesu spolurozhodování. Upozornila ministry také na riziko zkrácení času na geologické průzkumy a výběr finální lokality pro úložiště už v roce 2028, které podle platformy navrhuje SÚRAO.
Správa úložišť radioaktivních odpadů zahájí přípravu geologickoprůzkumných a výzkumných prací letos. Místo úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren má být vybráno v roce 2030. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Úložiště mělo vzniknout původně do roku 2065, o urychlení výstavby se ovšem mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.
Zpěvačka Britney Spears prolomila mlčení ohledně připravované autobiografie svého bývalého manžela Kevina Federlina. Na sociální síti X (dříve Twitter) se ostře ohradila proti jeho tvrzením a učinila šokující prohlášení týkající se jejích synů. Popová hvězda například tvrdí, že jednoho ze svých chlapců viděla za posledních pět let pouhých čtyřicet pět minut.
Buckinghamský palác oznámil, že král Karel III. a královna Camilla uspořádají v prosinci státní návštěvu. Do Spojeného království přijede prezident Německa v doprovodu své manželky, Frau Büdenbender. Návštěva se uskuteční na hradu Windsor a potrvá od středy 3. prosince do pátku 5. prosince.
Princ Andrew se vzdává všech svých titulů a poct, včetně titulu vévoda z Yorku, a to na základě „jednání s králem“. Princ Andrew ve svém prohlášení uvedl, že „pokračující obvinění vůči mé osobě odvádí pozornost od práce Jeho Veličenstva a královské rodiny.“
Do Česka po právě začínajícím víkendu opravdu dorazí slibované oteplení. Navzdory tomu, že se zima blíží každým dnem. Teploty vyšplhají až na 17 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ukrajinská armáda zřejmě rakety Tomahawk od Američanů nezíská. Naznačují to vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa během jednání s Volodymyrem Zelenským, který v pátek opět dorazil do Bílého domu. Zelenskyj přitom konstatoval, že on a Trump už si navzájem porozuměli.
Český fotbal od neděle, kdy reprezentace ostudně prohrála kvalifikační zápas na Faerských ostrovech (1:2), hodně spoléhá na Pavla Nedvěda. Manažer reprezentací, bývalý kapitán národního týmu a partner slovenské zpěvačky Dary Rolins naznačil, kdy chce mít jasno o nástupci odvolaného Ivana Haška.
Jen ti, kteří si s dětmi prošli něčím podobným, se dokážou vcítit do pocitů Lely Vémola. Osud jejího nejmladšího potomka měli v uplynulých dnech v rukou lékaři. I další vyjádření manželky známého zápasníka ale naznačují, že všechno dobře dopadlo.
Policie i v pátek pokračuje v prověřování okolností čtvrteční tragické události ve Smržovce na Jablonecku. Podezřelým v případu střelby je senior, který měl nelegálně drženou zbraň. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy.
Českou hudební scénu čeká v příštím roce něco výjimečného. Na svědomí to zase jednou bude mít Marek Ztracený, který se chystá napodobit Michaela Jacksona či Rolling Stones. Plánuje totiž koncert na Letenské pláni v Praze.
Hollywoodem během uplynulého víkendu otřásla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřela slavná herečka Diane Keatonová, která během kariéry získala i Oscara. Rodina zesnulé hvězdy světové kinematografie se nyní rozhodla odhalit příčinu smrti.
Bývalý prezident Miloš Zeman se opět potýká s poměrně vážnými zdravotními problémy. Podle dostupných informací podstoupil operaci v blíže nespecifikované pražské nemocnici. Zeman se v uplynulých týdnech zúčastnil předvolebních akcí hnutí Stačilo.
Ve věku 66 let zemřel bývalý senátor Vlastimil Sehnal, někdejší dlouholetý člen Občanské demokratické strany a výrazná politická osobnost z jižní Moravy. Sehnal se svého času angažoval také v brněnském fotbale.