Vláda příští středu projedná návrhy pomoci lidem, které postihl prudký nárůst cen energií

Vláda příští středu projedná návrhy pomoci lidem, které postihl prudký nárůst cen energií. Shodla se na tom dnes pracovní skupina ministrů. ČTK to sdělil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrhy pomoci ovšem nekonkretizoval. S prvními návrhy by se vláda měla zřejmě seznámit už tuto středu, schvalovat je bude však až za týden.

Vláda ČR

Energie v Česku prudce zdražují. Po nedávném ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy muselo navíc kolem 900.000 odběratelů přejít k dodavatelům poslední instance, u kterých se jim zálohy násobně zvedly. Stejně jsou na tom i klienti dalších firem, které s dodávkami skončily.

Nová vláda Petra Fialy (ODS) k cenám energií ustavila skupinu ministrů, která jedná o možných variantách pomoci. Její součástí jsou ministři průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a Jurečka.

"Materiál předložíme s návrhy konkrétní pomoci na jednání vlády, které je naplánováno na 29. prosince," sdělil ČTK Jurečka.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) poroste cena elektřiny v příštím roce o 30 až 50 procent, cena plynu o 50 až 70 procent. Podle předchozí vlády má na zdražování vliv hlavně rostoucí cena emisních povolenek, které mají vliv na cenu energie 20 až 30 procent. Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) poslala v minulých týdnech Sněmovně návrhy tří zákonů ke zmírnění dopadů růstu cen, a to o snížení DPH, o obchodování s povolenkami a o podporovaných zdrojích energie. Sněmovna je však nakonec neprojednala. Jurečka tehdy uvedl, že předlohy vlády ANO a ČSSD v demisi jsou plošným rozdáním peněz a nepomůžou lidem, kteří pomoc kvůli cenám elektřiny a plynu skutečně potřebují. Vyslovil se pro adresnou pomoc lidem, kteří by se ocitli kvůli vysokým cenám energií v tíživé finanční situaci.

Cena emisních povolenek v Evropské unii vystoupila v polovině týdne na více než 90 eur za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry a podle analytiků by mohla do konce letošního roku vzrůst na 100 eur (více než 2500 Kč) za tunu.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, zároveň umožňuje podnikům získat nebo koupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se cena povolenek zvyšuje, roste i motivace firem snažit se omezovat emise.

Témata: vláda ČR | energetika

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 12:27 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Volby by se od roku 2026 mohly konat pouze v pátek

26.05.2022 18:10 Volby by se od roku 2026 mohly podle návrhu ministerstva vnitra konat pouze v pátek. V případě…

Pro uprchlíky by měly být letos letní kempy, navrhují experti

26.05.2022 15:38 Ministerstvo školství by podle neziskové organizace EDUin mělo letos podpořit konání letních…

V Česku už bylo odhaleno celkem pět případů opičích neštovic

26.05.2022 14:38 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

Babiš: Vláda by na pomoc podnikatelům měla použít dividendy ČEZu

26.05.2022 14:05 Vláda by podle předsedy opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše měla na pomoc…

Související:

Nejnovější