Vláda projedná s tripartitou testování ve firmách i svůj program

Vláda v úterý projedná se zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců chystané testování na covid-19 ve firmách. Požádá i o náměty k chystanému programovému prohlášení, řekl dnes premiér Petr Fiala (ODS) poté, co uvedl do úřadu ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL). Od jednotlivých ministrů by předseda vlády měl dostat materiály k programu vlády dnes odpoledne, v úterý večer se jimi bude zabývat koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN ve formátu K15.

Vláda Petra Fialy

Vláda chce, aby zaměstnavatelé od 17. ledna testovali všechny své pracovníky dvakrát týdně. Návrh před schválením projedná s představiteli zaměstnanců a zaměstnavatelů. Lidé budou podle Fialy znát parametry testování včas. "Než nastavíme parametry, proběhne jednání s klíčovými reprezentanty zaměstnavatelů a zaměstnanců. Uskuteční se zítra na úřadu vlády," uvedl dnes premiér.

Úterní schůzka není oficiální zasedání tripartity. Fiala ji svolal jako pracovní jednání šéfů pěti koaličních stran a vybraných ministrů se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů. Od odborářů a podnikatelů bude chtít kabinet také připomínky a náměty k programovému prohlášení. "Vycházíme z již schváleného a důkladně prodiskutovaného koaličního programu. Materiály z jednotlivých ministerstev by měly být k dispozici dnes odpoledne, pak teprve to budu moci seriózně vyhodnotit. Ale větší problémy neočekávám," řekl k přípravě programového dokumentu Fiala.

O důvěru chce ve Sněmovně Fialova vláda žádat 12. ledna, před poslance podle premiéra předstoupí s hotovým programovým prohlášením. Předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný dnes ČTK řekl, že ambicí kabinetu je uzavřít přípravu prohlášení toto úterý, aby byl do příštího týdne dostatek času na korektury, tisk a další procedury. "Bude prioritně vycházet ze známého a podepsaného koaličního programu, který je součástí koaliční smlouvy," odkázal Výborný na dokument, který podepsali lídři koalice začátkem listopadu.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula ČTK dnes odpoledne řekl, že odborová centrála návrh vládního programu ještě nedostala a má jen dřívější koaliční program. "Neexistuje v něm žádná strategie hospodářského růstu. Poslali jsme k němu sadu připomínek," uvedl Středula. Výhrady nechtěl před úterním jednáním podrobněji komentovat.

Po schůzce se v úterý na úřadu vlády sejdou k programu koaliční lídři ve formátu K15. "Nelze vyloučit nějaké další body, ale prioritou je programové prohlášení," řekl ke schůzce Výborný. Ve formátu K15 se podle koaliční smlouvy scházejí předsedové stran a dva další zástupci za každou stranu. Dosud se nejčastěji koaliční schůzky konaly ve formátu K5, který zahrnuje pouze stranické předsedy.

Témata: vláda ČR | firmy

Síkela: Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek…

16.08.2022 17:11 Aktualizováno Stát by v případě nedostatku plynu přistoupil k omezení dodávek tepla do domácností, aby udržel v…

Mlejnek má moji důvěru, z postu ministra neodstoupím, řekl Rakušan

16.08.2022 16:38 Aktualizováno Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zopakoval, že šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek má jeho důvěru.…

Ceny plynu v Evropě mohou v zimě vzrůst o dalších 60 procent, varuje…

16.08.2022 16:14 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom varovala, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit…

Horkým počasím jsou nejvíc ohroženi senioři, děti do čtyř let nebo těhotné

16.08.2022 14:46 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Politologové: Smyslem hlasování o nedůvěře je často snaha opozice se…

16.08.2022 14:26 Smyslem vyvolání hlasování o nedůvěře vládě je z hlediska opozice obvykle snaha zvýšit svou…

Lidovci odmítají zrušení podpory stavebního a důchodového spoření

16.08.2022 14:07 Vedení vládních lidovců v dnešním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a…

Vláda probere, kolik dá odborům a zaměstnavatelům na vyjednávání

16.08.2022 13:13 Vláda by měla ve středu jednat o částce, kterou stát v příštím roce dá odborům a zaměstnavatelům na…

ANO požaduje mimořádnou schůzi k energetické krizi

16.08.2022 13:09 Opoziční hnutí ANO požádalo o svolání mimořádné sněmovní schůze k řešení energetické krize nebo…

Odborový předák Středula vyzval vládu, aby řešila energetickou krizi

16.08.2022 12:23 Aktualizováno Odborový předák a prezidentský kandidát Josef Středula otevřeným dopisem adresovaným premiérovi…

Ministerstvo počítá s úsporou 14 miliard Kč ze snížení zdravotních plateb…

16.08.2022 12:17 Ministerstvo financí nadále počítá s rozpočtovou úsporou 14 miliard korun, kterou má zajistit…

Související:

Nejnovější