Vláda neplánuje i v roce 2023 udržovat zmražené platy ústavních činitelů na nynější úrovni. Po dnešním zasedání kabinetu to řekl novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Plat řadového poslance a senátora by mohl příští rok vzrůst o 11.600 korun na 102.400 korun měsíčně.
Platy vrcholných politiků jsou třetím rokem stejné kromě letošního ledna, kdy vzrostly o asi šest procent. Od února se vrátily změnou zákona na loňskou úroveň. Politici si platy zmrazili nejprve kvůli koronavirové krizi a pro většinu letoška na návrh koaliční vlády Petra Fialy (ODS) kvůli snaze najít úspory vzhledem ke schodku státního rozpočtu.
Platová novela se týkala i soudců a státních zástupců, z podnětu Okresního soudu v Ústí nad Labem se jí zabývá Ústavní soud. Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) neprosadila loni návrh, podle kterého by se odměny prezidenta, členů kabinetu a zákonodárců nezvyšovaly dalších pět let. "Neplánujeme prodloužení tohoto stavu, který platil v letech 2021 a 2022," konstatoval dnes Stanjura.
Dlouhodobější zmrazení bude v novém roce patrně znamenat razantnější navýšení platů. Řadový poslanec a senátor by si příští rok mohli polepšit o zhruba 12,7 procenta, tedy o 11.600 korun na 102.400 korun měsíčně. Plat prezidenta by příští rok mohl činit 341.200 korun, o 38.500 korun víc než teď.
Předsedové obou parlamentních komor a premiér by příští rok pobírali 274.800 korun a místopředsedové Sněmovny a Senátu a ministři 195.300 korun. Nárůst by činil 31.000 korun a 22.100 korun. Odměna místopředsedy vlády by mohla vzrůst o 26.600 korun na 236.000 korun a předsedů parlamentních výborů, komisí a delegací o 16.300 korun na 144.100 korun. Místopředsedové senátních a sněmovních výborů a předsedové podvýborů by si mohli polepšit o 13.900 korun na 123.200 korun.
Politikům by s platy vzrostly i měsíční náhrady. Například prezident by měl zvláštní víceúčelovou paušální náhradu 317.500 korun. Paušální náhrada premiéra by činila 35.100 korun a ministra 28.500 korun. V případě poslanců a senátorů by se paušální náhrada na stravné a reprezentaci zvýšila z 13.500 korun na 15.200 korun, na cestovních náhradách by měli podle vzdálenosti bydliště až 56.900 korun. Víceúčelová paušální náhrada předsedy parlamentní komory by činila 55.000 korun.
Na platy ústavních činitelů počítá návrh státního rozpočtu na příští rok s částkou 6,47 miliardy korun. Je to zhruba o 730 milionů korun víc než letos. Na platy poslanců je připraveno v příštím roce téměř 312 milionů korun a na platy senátorů zhruba 131 milionů korun. Na plat prezidenta je vyčleněno přes čtyři miliony korun.
Zatímco dnes se ještě očekávají další bouřky, víkendové počasí už přinese změnu. Mělo by být výrazně klidnější, srážek ubyde. Předpověď slibuje i příjemné letní teploty, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Tomáš Řepka má doma co vysvětlovat, protože byl spatřen při líbačce se ženou, kterou rozhodně nebyla jeho manželka Kateřina Kristelová. Podle bývalého profesionálního fotbalisty se však žádné velké drama v jeho domácnosti nekoná.
Lela Vémola dává v těchto dnech všemožně najevo, že podpora ze strany manžela Karlose, s nímž se před časem rozešla, není dostatečná. Jednou takovou demonstrativní akcí je bazar, jehož prostřednictvím se snaží přijít k nějakým penězům.
Velká Británie řeší návrat ztraceného syna. Princ Harry a jeho manželka Meghan se i s dětmi plánují přestěhovat zpátky do Spojeného království, informovala britská BBC. Jejich děti totiž v rodné zemi prince nastoupí po prázdninách do školy.
Exprezident Miloš Zeman připustil, že chvílemi uvažuje o další kandidatuře na post hlavy státu, což mu ústava i po dvou dokončených mandátech umožňuje. Dvaaosmdesátiletý bývalý politik ale zároveň přiznal, že ho limituje pokročilý věk.
Policie nadále pracuje na případu napadení známého podnikatele Jaromíra Soukupa, jenž se v nemocnici musel podrobit nejedné operaci. Podle nejnovějších informací se změnila kvalifikace činu v očích vyšetřovatelů.
Čtvrteční bouřky nebudou v tomto týdnu těmi posledními. Meteorologové dnes aktualizovali dříve vydanou výstrahu, přičemž územně upravili varování před čtvrtečními silnými bouřkami a zkrátili jeho platnost. Nově varují před velmi silnými bouřkami v pátek a v noci na sobotu.
V Paříži natočila nejnovější klip a pak se vydala zase o dům dál. Charlotte Gottová se svým fanouškům přihlásila z dalšího malebného koutu starého kontinentu. Kam pěvecky nadaná dcera legendárního Karla Gotta vyrazila tentokrát?
Věkově už je Pavel Zedníček důchodcem několik let, ale k penzi přistupuje podobně jako většina jeho kolegů. To znamená, že důchod rozhodně není jediným zdrojem jeho příjmů v současnosti.
Legendární Helena Vondráčková měla tento týden vystoupit na festivalu v Novém Jičíně, ale nastaly opravdu velké problémy. Slavná zpěvačka se dostala do sporu s pořadateli, kteří avizují, že ho budou řešit s právníky.
Česko už v noci na čtvrtek měla zasáhnout první vlna očekávaných bouřek. Další bouřky mají udeřit dnes odpoledne a večer. Podle meteorologů budou největší nebezpečí představovat nárazy větru.
Poslední události kolem Jaromíra Soukupa s největší pravděpodobností neprospějí ani atmosféře mezi ním a jeho bývalou partnerkou Agátou Hanychovou. Influencerce se totiž po útoku na podnikatele, kterým se zabývá policie, nelíbí, že mu musí předávat dceru Rozárku.