Vláda schválila nákup ropy do skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Hrozilo, že zásoby klesnou pod zákonné minimum, které je stanovené na 90 dnů běžné spotřeby. SSHR tak nakoupí v otevřeném výběrovém řízení asi 75.000 tun ropy, má připraveno 50 milionů dolarů, tedy téměř 1,2 miliardy korun, řekl dnes ČTK předseda SSHR Pavel Švagr. Podle informací ČTK má nákup pokrýt zásoby na dva až tři dny.
"Bohužel existuje předpoklad, že od 1. července opět klesneme u nouzových zásob pod povinnost mít v českých rezervách zásoby ropy a ropných produktů nejméně na 90 dní naší spotřeby. Konkrétně nám propočty ukazují, že stav bude zhruba na 88 dní. Tím pádem opět nebudeme plnit směrnici EU. Opakovala by se tak situace, ve které jsme byli od roku 2017 do roku 2020," uvedl Švagr.
Stát by proto podle něj měl zásoby doplnit. Podmínkou bude, aby ropu bylo možné zpracovat v rafinérii v Litvínově. Může se tedy jednat o severomořskou ropu, americkou lehkou ropu, a nebo vedle ruské ropy také ještě o saudskou ropu. "Všechno to jsou druhy, které jsou podle zpracovatele PKN Orlen vhodné pro tuto rafinérii," uvedl Švagr.
Česko od jara 2017 do roku 2020 neplnilo směrnici Evropské unie, která požaduje po státech, které ropu netěží, aby měly zásoby minimálně na 90 dní. SSHR v minulých letech opakovaně po vládě požadovala, aby doplnění ropy nebo ropných produktů do státních zásob schválila, nikdy ale neuspěla. Například v roce 2017 správa navrhovala buď nákup 80.000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26.000 metrů krychlových benzinu. Plnit limit začal stát během pandemie koronaviru, a to díky útlumu provozů a ekonomiky.
Lela Vémola dává v těchto dnech všemožně najevo, že podpora ze strany manžela Karlose, s nímž se před časem rozešla, není dostatečná. Jednou takovou demonstrativní akcí je bazar, jehož prostřednictvím se snaží přijít k nějakým penězům.
Velká Británie řeší návrat ztraceného syna. Princ Harry a jeho manželka Meghan se i s dětmi plánují přestěhovat zpátky do Spojeného království, informovala britská BBC. Jejich děti totiž v rodné zemi prince nastoupí po prázdninách do školy.
Exprezident Miloš Zeman připustil, že chvílemi uvažuje o další kandidatuře na post hlavy státu, což mu ústava i po dvou dokončených mandátech umožňuje. Dvaaosmdesátiletý bývalý politik ale zároveň přiznal, že ho limituje pokročilý věk.
Policie nadále pracuje na případu napadení známého podnikatele Jaromíra Soukupa, jenž se v nemocnici musel podrobit nejedné operaci. Podle nejnovějších informací se změnila kvalifikace činu v očích vyšetřovatelů.
Čtvrteční bouřky nebudou v tomto týdnu těmi posledními. Meteorologové dnes aktualizovali dříve vydanou výstrahu, přičemž územně upravili varování před čtvrtečními silnými bouřkami a zkrátili jeho platnost. Nově varují před velmi silnými bouřkami v pátek a v noci na sobotu.
V Paříži natočila nejnovější klip a pak se vydala zase o dům dál. Charlotte Gottová se svým fanouškům přihlásila z dalšího malebného koutu starého kontinentu. Kam pěvecky nadaná dcera legendárního Karla Gotta vyrazila tentokrát?
Věkově už je Pavel Zedníček důchodcem několik let, ale k penzi přistupuje podobně jako většina jeho kolegů. To znamená, že důchod rozhodně není jediným zdrojem jeho příjmů v současnosti.
Legendární Helena Vondráčková měla tento týden vystoupit na festivalu v Novém Jičíně, ale nastaly opravdu velké problémy. Slavná zpěvačka se dostala do sporu s pořadateli, kteří avizují, že ho budou řešit s právníky.
Česko už v noci na čtvrtek měla zasáhnout první vlna očekávaných bouřek. Další bouřky mají udeřit dnes odpoledne a večer. Podle meteorologů budou největší nebezpečí představovat nárazy větru.
Poslední události kolem Jaromíra Soukupa s největší pravděpodobností neprospějí ani atmosféře mezi ním a jeho bývalou partnerkou Agátou Hanychovou. Influencerce se totiž po útoku na podnikatele, kterým se zabývá policie, nelíbí, že mu musí předávat dceru Rozárku.
Prakticky po celém Česku v pondělí alespoň trochu zapršelo, takže například mohla být odvolána výstraha před požáry. Problémy se suchem ale neskončily. Ačkoliv ještě neskončil srpen, je letošní rok rekordní, co se týká nedostatku půdní vláhy. Oznámil to projekt Intersucho.
Veronika Žilková je zvyklá na filmaře, ale tentokrát se před nimi nesměla přetvařovat. Natáčeli totiž dokument o její osobě, který se chystá odvysílat veřejnoprávní Česká televize. Známá herečka přiznala, že o jedné životní kapitole se jí nechtělo moc mluvit.