Vláda schválila úpravy současného zákona o zbraních. Následně ho nahradí nový

Vít Rakušan
Vít Rakušan, foto: Jan Nebřenský / INCORP images
Marek Novotný 24. dubna 2024 21:45
Sdílej:

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Prvním opatřením je zavedení povinnosti podnikatelů v oboru zbraní a střeliva hlásit neprodleně policii podezřelé transakce. V praxi jde o tzv. červenou dlaždici v centrálním registru zbraní, která prodejcům umožní podezřelý nákup nahlásit.

Druhou novinkou je rozšíření možnosti policie zajistit zbraně i v případech, kdy o jejich držiteli získá informace odůvodňující podezření, že taková osoba může představovat vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost. Pokud policie dostane informaci od orgánu veřejné moci, že by osoba mohla představovat riziko pro vnitřní bezpečnost, bude moci nově odebrat zbraň nejen ze zdravotních důvodů, ale např. i z důvodu vyhrožování na sociálních sítích.

"Nový zákon o zbraních přinese zásadní změny k lepšímu, kvůli provázanosti IT systémů ale může platit až od roku 2026. Některá opatření, která přispějí ke snížení pravděpodobnosti opakování podobné tragické události jako na Filozofické fakultě UK, ale mohou platit téměř okamžitě. Pokud to můžeme zařídit, není na co čekat. O případných dalších změnách budeme navíc dále diskutovat v pracovní skupině, ve které jsou mimo jiné zástupci všech poslaneckých klubů," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Ministerstvo navrhlo Sněmovně, aby schválila návrh už v prvním čtení a novela tak nabyla účinnosti co nejdříve, ideálně už od 1. července. Obě ustanovení jsou přímo převzata z už schváleného nového zákona o zbraních a střelivu a jediná změna tak je, že tato zásadní opatření budou platit dříve.

Útok v budově FF UK na náměstí Jana Palacha se odehrál ve čtvrtek 21. prosince. Nepřežilo jej 14 lidí, mezi oběťmi byli studenti i vyučující. Pachatel už předtím zavraždil svého otce v domě v Hostouni na Kladensku. Následně se ukázalo, že je zodpovědný také za dvojnásobnou vraždu muže a dítěte v Klánovickém lese, která se stala o necelý týden dříve.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku jako pokus o vraždu

Z pokusu o vraždu je podezřelý muž, jehož policisté hledali po sobotním útoku v rámci rodiny v Otovicích na Karlovarsku. Podle dosavadních zjištění napadl pěstmi svou ženu, z místa činu následně utekl. Muži hrozí až osmnáctiletý trest odnětí svobody. 

České celebrity
Felix Slováček

Felix Slováček stále nezná příčinu. Už několik týdnů ho trápí velké bolesti

V létě chce být každý fit, což se však letos nedaří Felixi Slováčkovi. Otec zesnulé herečky a zpěvačky Anny Slováčkové přiznal, že se již nějaký čas potýká s nepříjemnými zdravotními problémy. Nejhorší je, že řešení se zdá být v nedohlednu.

České celebrity
Dara Rolins

Nervózní Dara Rolins. Mohla za to její dcera Laura

Dara Rolins se momentálně naprosto soustředí na osobní a rodinný život, protože přestala koncertovat. Její pozornost tak má z velké části i jediná dcera Laura, která se chystá na odchod do zahraničí, kde bude studovat. Nakonec má být ale její budoucnost jiná, než se dosud myslelo. 

Světové celebrity
Sylvester Stallone

Sylvester Stallone se dočkal zfilmování vlastního životního příběhu

Před padesáti lety dal Sylvester Stallone světu Rockyho. Než se ale stal hollywoodskou legendou, musel vybojovat ten nejtěžší zápas. Byl neznámý, bez peněz a jistoty, že mu vůbec někdo dá šanci. Měl ale příběh Rockyho Balboy a odmítal se ho vzdát. Skutečný a téměř neuvěřitelný příběh zrodu filmové legendy přináší nový americký snímek Já, Rocky.