Vláda s opatřeními ještě počká, řekl Vojtěch

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 6. prosince 2021 16:35 | akt. 6. prosince 2021 18:15
Sdílej:

Vláda v demisi chce podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) s dalšími opatřeními vyčkat na vývoj epidemie covidu-19. Data z tohoto týdne podle něj ukážou, zda pokles bude dál pokračovat, nebo hrozí v počtu případů stagnace a takzvaná stolová hora, kdy bude počet nákaz delší dobu zhruba stejný. Pokles množství hospitalizovaných čeká kolem Vánoc. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

Rada vlády pro zdravotní rizika podle něj dnes dopoledne probírala také možnost zavedení roušek i ve třídách, ani tímto návrhem by se podle něj ale dnes vláda zabývat neměla. Roušky ve výuce by považoval za smysluplné jen, pokud by byly povinné i při volnočasových aktivitách či sportu.

"Dnes na radě pro zdravotní rizika byla řada témat, která jsme probírali, a padaly tam různé návrhy, takže nezastírám, že třeba návrh na roušky ve třídách tam byl diskutován, ale žádný z těchto návrhů nemá podle mých informací dnes mířit na vládu a nemá mířit ani tento týden v nějaké nejbližší době," uvedl Plaga. Také vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO) řekl České televizi, že kabinet dnes nechystá žádné zpřísnění opatření proti covidu-19. Vysvětlil to tím, že vláda chce počkat na vývoj epidemie.

Podle Plagy by mělo cenu uvažovat například o rouškách ve výuce tehdy, pokud by to vedle škol mělo platit i pro volnočasové a sportovní aktivity. Udržovat ve školách stejné kolektivy s rouškami a zároveň umožnit potkávání různých lidí při sportu bez roušek by podle něj pro brzdění epidemie postrádalo smysl.

Co se týče vánočních prázdnin, svůj odmítavý postoj k jejich prodloužení ministr měnit nechce. "Opatření může dávat smysl pouze ve chvíli, kdy se nebude týkat jenom škol, ale zároveň se bude týkat volnočasových, sportovních aktivit a shromažďování. Nedává smysl, aby žáci nemohli chodit do školy, ale mohly se pořádat vánoční večírky pro třeba 98 lidí," řekl. "Pokud je situace natolik vážná, že vyžaduje zásah, tak se to řeší mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, které by omezilo osobní přítomnost žáků ve školách," dodal.

Na tom, že se vánoční prázdniny neprodlouží, se minulý týden dohodl Plaga s kandidátem na ministra školství Petrem Gazdíkem. Není totiž jasné, kdy bude jmenovaná nová vláda a podle Gazdíka je důležité, aby měli rodiče jasno s dodatečným předstihem. Školské odbory nicméně v pátek vyzvaly k přehodnocení jejich rozhodnutí a dnes se pro přehodnocení dohody vyjádřil i liberecký hejtman Martin Půta. Vánoční prázdniny mají podle harmonogramu začít ve čtvrtek 23. prosince, Půta a odboráři by chtěli, aby prázdniny začaly už v pondělí 20. prosince.

Půta také dnes uvedl, že by se děti měly před Vánocemi otestovat raději v pátek 17. prosince místo pondělí 20. prosince, a to kvůli dlouhým čekacím lhůtám na následné PCR testy. Odbory se navíc vyslovily pro to, aby se testovali i očkovaní. Podle Plagy se budou žáci na covid-19 testovat tak, jak to určí ministerstvo zdravotnictví. Zároveň odmítl, aby se na školy přenášely pravomoce hygieniků ohledně nařizování karantén.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dobře to dopadlo. Policie našla pohřešovaného chlapce ze Zlínska

Dobrá zpráva přišla během čtvrtého dne pátrání po dvanáctiletém chlapci ze Zlínska. Policie v neděli odpoledne bez dalších podrobností informovala, že školáka našla. Strážci zákona se ale budou případem zabývat i nadále. 

Sport
Pavel Nedvěd a Dara Rolins

Selhání Pavla Nedvěda. Favorit odmítl post reprezentačního trenéra

Blíží se Vánoce a fanoušci fotbalové reprezentace čekali, zdali se s předstihem dočkají nejlepšího možného dárku. Spekulovalo se totiž o možném angažmá trenéra Slavie Jindřicha Trpišovského na lavičku národního týmu. Sešívaní to ale zatrhli. Pavel Nedvěd tak zatím ve svém největším úkolu ve funkci reprezentačního manažera selhává. 

Domácí
Andrej Babiš

Austrálií otřásla tragédie. Babiš i Fiala vyjádřili účast

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Zahraničí
Australská policie zasahuje proti střelcům na Bondi Beach. (14.12.2025)

Tragický útok v Austrálii. Střelci zavraždili několik lidí na oblíbené pláži

Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita.