Vláda se zítra bude zabývat modelem pomoci rodinám a postiženým

Vláda bude ve středu jednat o podpoře rodin s dětmi a postižených v době zdražování. Na tiskové konferenci koaličních stran ve Sněmovně to uvedl šéf lidovecké frakce Marek Výborný. Zmínil rodičovský příspěvek, slevu na poplatníka a daňový bonus.

Vláda Petra Fialy

Debatu o formě pomoci podle něho koalice zatím neuzavřela, co nejefektivnější model hledají experti ministerstva práce a sociálních věcí. O tom, že by téma mělo zaznít na schůzi kabinetu, informoval Výborného podle jeho slov ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Téma je v tuto chvíli podle Výborného "jednak v režimu jednání v rámci koalice, jednak vlády". "Experti ministerstva práce a sociálních věcí hledají model, který by konkrétně pomohl rodičům rodinám s dětmi a osobám se zdravotním postižením, všechny ty segmenty vnímáme jako potřebné," uvedl. Cesty, jak těmto skupinám obyvatel pomoci, jsou podle Výborného různé, zmínil slevu na poplatníka, daňový bonus a rodičovský příspěvek. "Je třeba to propočítat, aby pomoc byla smysluplná, efektivní," uvedl. Konkrétnější odpovědi by podle něj mohly zaznít po středečním jednání kabinetu.

Jurečka návrhy zatím nepřiblížil. Řekl, že po seniorech jsou další ohroženou skupinou rodiče s dětmi, a to hlavně samoživitelky a samoživitelé. "Vidím tady dva nástroje, které můžeme buď zkombinovat, nebo je využít i separátně, a to je daňová sleva nebo nějaký benefit, který umíme poskytnout a zacílit především na děti v domácnostech, nebo je to případně otázka zvýšené rodičovské," řekl ministr práce před pár dny ČTK.

V úterý Jurečka zmínil případnou mimořádnou jednorázovou dávku. Bonus 400 až 800 korun pro domácnosti kvůli zdražování energií navrhli v březnu Piráti. Ministr už dřív mluvil také o příspěvku na mobilitu pro postižené.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v neděli v televizní debatě uvedl, že by vláda letos ještě jednou kvůli inflaci mohla zvýšit životní minimum, podle něhož se stanovuje nárok na některé dávky či jejich výše. Minimum se zvedlo od dubna o deset procent a pro samotného dospělého je 4250 korun, růst cen za sledované období byl ale vyšší. Podle zákona může vláda životní minimum zvýšit v řádném termínu od ledna, pokud za sledovanou dobu náklady na výživu a základní osobní potřeby vzrostou nejméně o pět procent. Částky může ale navýšit i mimořádně.

Rodičovská činí 300.000 korun. Naposledy se zvedla od ledna 2020, a to o 80.000 korun. V roce 2019 před zvýšením roční výdaje dosáhly 24,5 miliardy, loni při menším počtu vyplacených dávek 35,4 miliardy korun.

Příspěvek na mobilitu je pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P. Činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl o 150 korun od ledna 2018. Loni se na něm vyplatilo 1,7 miliardy. Daňová sleva na poplatníka je pro letošek 30.840 korun. Na první dítě by to mělo být 15.204 korun, na druhé 22.320 korun a na třetí a další pak 27.840 korun. U postižených dětí jsou slevy vyšší.

Premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu na sjezdu KDU-ČSL uvedl, že kabinet musí důstojně zvládnout uprchlickou vlnu a pomoc občanům, kteří inflaci sami nezvládají. Už dřív členové vlády zmiňovali, že kabinet se kloní k cílené podpoře potřebných, ne k plošným krokům.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela podle vicepremiéra Víta Rakušana (oba STAN) zkraje příštího týdne přijde s komplexním návrhem a informacemi, jak lidem pomoci vzhledem k vysokým cenám energií. Na konci března Síkela oznámil, že ministři připravili balíček opatření kvůli zdražení energií, který obsahuje 13 kroků pro domácnosti, firmy i zvýšení energetické bezpečnosti ČR.

Inflace v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Dál rostly i ceny energií. Česká republika má třetí nejvyšší inflaci v EU.

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Ženíšek jako nový ministr pro vědu. Fiala poslal jmenovací návrh Pavlovi

10.05.2024 14:51 Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek odešle návrh na jmenování poslance Marka Ženíška (TOP 09)…

Policisté obvinili muže z úterní vraždy ženy v centru Plzně

09.05.2024 11:30 Policie ve středu obvinila sedmatřicetiletého muže z místní komunity bezdomovců z vraždy, kterou se…

Související:

Nejnovější