Vláda USA vyhlásí kvůli šíření opičích neštovic stav zdravotní nouze

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 4. srpna 2022 21:52
Sdílej:

Americká vláda vyhlásí stav zdravotní nouze kvůli šíření opičích neštovic. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo k 3. srpnu touto chorobou v USA nakaženo 6617 osob. Očkovaných vakcínou společnosti Jynneos je přes 600.000 lidí, uvedl dnes podle agentury Reuters vládní zdroj.

Opatření mimo jiné umožní uvolnit více prostředků z federální kasy na boj s virem. Nejvíce zasaženými státy jsou New York (1666 případů) a Kalifornie (826 případů). Kromě Wyomingu a Montany eviduje alespoň jeden případ každý z 50 amerických států.

Oznámení o plánovaném stavu zdravotní nouze vydala americká vláda nedlouho poté, co administrativa prezidenta Joea Bidena čelila kritice za špatnou dostupnost vakcín proti opičím neštovicím.

Kliniky ve velkých městech jako New York nebo San Francisco upozornily, že nemají dost vakcín na to, aby uspokojily poptávku a musely přestat očkovat druhou dávkou, která očkování ukončuje. Bílý dům uvedl, že již zajistil 1,1 milionu dávek vakcíny a posílil kapacitu testování na 80.000 testů týdně.

Opičí neštovice se šíří déletrvajícím kožním kontaktem, ale mohou se přenést i sdílením oblečení, ručníku či povlečení a také krve. Většina nemocných jsou momentálně homosexuální muži, zdravotnické úřady ale upozorňují, že virus může postihnout kohokoliv.

Světová zdravotnická organizace minulý týden označila opičí neštovice, které se rozšířily do více než 70 zemí světa, za hrozbu pro veřejné zdraví.

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí bylo k 1. srpnu v Evropské unii 12.186 potvrzených případů opičích neštovic, z toho nejvíce ve Španělsku (4298), Německu (2677) a Francii (2054). V Česku bylo případů 20. První úmrtí mimo africký kontinent ohlásily Španělsko a Brazílie minulý týden.

Stalo se
Světové celebrity
princ William

Princ William se s Georgem vrátil na místo, kam ho kdysi vzala Diana

Britský princ William se rozhodl předat důležité rodinné poselství svému nejstaršímu synovi. Vzal dvanáctiletého prince George do londýnského centra charity The Passage, která pomáhá lidem bez domova, aby mu ukázal hodnotu dobrovolnictví. Tato návštěva měla hluboký symbolický význam, protože právě do tohoto zařízení brala prince Williama jeho matka, princezna Diana, když byl v podobném věku jako dnes George.

Světové celebrity
Simon Cowell

Simon Cowell překvapivě pustil fanoušky do svého soukromí

Hudební magnát Simon Cowell a jeho partnerka Lauren Silverman si užívají romantickou dovolenou na lodi, odkud sdíleli několik soukromých záběrů. Dvojice, která společně vychovává jedenáctiletého syna Erica, se pochlubila snímkem, na kterém pózují v objetí na palubě plavidla pod „cukrově zbarvenou oblohou“. Lauren k fotce, na níž má červené plavky a sluneční brýle Chanel, připojila pouze stručný popisek „My“ doplněný srdíčkem.

Světové celebrity
Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow prozradila chorobnou zálibu Ethana Hawkea

Herec Ethan Hawke a zakladatelka lifestylové značky Goop Gwyneth Paltrow se po téměř třech desetiletích od natáčení filmu Velké naděje znovu setkali před kamerou. Během rozhovoru pro časopis Vanity Fair se Gwyneth okamžitě zeptala na jednu zásadní věc, která ji na jejím kolegovi vždy fascinovala. Chtěla vědět, zda Ethan stále holduje jídlu z řetězce Taco Bell, což byla v devadesátých letech jeho nejoblíbenější pochoutka.

Světové celebrity
Sylvester Stallone

Sylvester Stallone se svěřil s bolestnou vzpomínkou

Sylvester Stallone, kterému je dnes 79 let, se v nedávném rozhovoru pro CBS Mornings svěřil s bolestnou vzpomínkou na svůj nejslavnější životní triumf. Přestože film Rocky v roce 1977 proměnil tři nominace na Oscara včetně ceny za nejlepší film, pro Stalloneho byla tato noc plná smutku. Jeho rodiče se totiž rozhodli ceremoniál vynechat a odmítli pozvání svého syna, aby s ním jeho úspěch oslavili přímo v sále.