Vláda zřejmě odmítne změny v prověřování nastupujících šéfů tajných služeb

Za nadbytečný a problematický zřejmě označí vláda Petra Fialy (ODS) návrh poslanců opozičního hnutí ANO, podle kterého by nový ředitel zpravodajských služeb musel nastupovat do funkce s prověrkou na nejvyšší stupeň přísně tajné od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Vláda Petra Fialy

Z podkladů pro středeční jednání kabinetu vyplývá, že novela neodráží zvláštní postavení tajných služeb a prolamuje současný způsob bezpečnostního řízení. K opoziční předloze by měla vláda poslat zákonodárcům záporné stanovisko.

Poslanci ANO novelu předložili v souvislosti s aférou kolem kontaktů již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražském korupčním případu Dozimetr. Mlejnek se po několika měsících funkce v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nakonec vzdal, byť ho vláda zprvu podpořila. Mlejnek měl prověrku na stupeň tajné a o prověření na vyšší stupeň měl zažádáno. Podle nynějšího znění zákona prověrku provádí samotná zpravodajská služba. Poslanci ANO poukazují na to, že ji dělají ředitelovi podřízení. Navrhovaná změna by podle nich měla zajistit, aby "pověst a integrita zpravodajských služeb a jejich nejvyššího vedení byla nezpochybnitelná".

Vládní legislativci ale zdůraznili, že současná úprava ochrany utajovaných informací respektuje specifické postavení a úkoly zpravodajských služeb i potřebu zvýšené ochrany zpravodajců. "Pro činnost zpravodajské služby je nepřípustné, aby jiný státní orgán, který není a ani nemůže být dostatečně obeznámen s jejími úkoly, formami a metodami činnosti, vnitřním chodem a bezpečnostními pravidly, posuzoval a vyhodnocoval poznatky a informace shromážděné v průběhu bezpečnostního řízení a rozhodoval o tom, zda její příslušník či uchazeč obdrží osvědčení fyzické osoby či nikoli," stojí v předběžném stanovisku vlády pro zákonodárce.

Proti změně navrhované poslanci ANO se v připomínkovém řízení postavily ÚZSI, Bezpečnostní informační služba (BIS), tedy civilní kontrarozvědka, i NBÚ. BIS upozornila mimo jiné na to, že požadavek prověrky na stupeň přísně tajné značně omezí okruh lidí, z nichž by vláda mohla ředitele zpravodajských služeb vybírat. "Osvědčení na stupeň utajení přísně tajné se vydává jen poměrně úzkému okruhu osob, a to i v rámci zpravodajských služeb samotných" uvedla v připomínce. Podle NBÚ z novely nevyplývá deklarované pravidlo, podle kterého by prověřování možného ředitele tajné služby musel vždy vést tento úřad. Obdobně se vyjádřila civilní rozvědka. Navíc uvedla, že pokud by zákonodárci novelu upravili podle záměru předkladatelů, "bezpečnostní spolehlivost kandidátů na ředitele zpravodajských služeb by byla prověřována omezenějšími prostředky a v užším rozsahu, než u ostatních příslušníků zpravodajských služeb".

Případ Dozimetr je spojen s Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Vedle Redla v něm čelí stíhání například bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Témata: vláda ČR

Dodavatelé energií začali zohledňovat úsporný tarif

27.09.2022 15:49 Dodavatelé energií již začali odběratelům zohledňovat státní příspěvek přes takzvaný úsporný tarif.…

Premiér Fiala je nemocný, zrušil dnešní a středeční program

27.09.2022 15:12 Premiér Petr Fiala (ODS) zrušil kvůli virovému onemocnění svůj dnešní a středeční program. ČTK to…

Kauza Čapí hnízdo: Vlastnickou strukturu Farmy jsem neznal, řekl soudu…

27.09.2022 14:34 Aktualizováno U pražského městského soudu dnes v kauze kolem dotace pro Čapí hnízdo vypovídal auditor Rostislav…

Kontroly na hranicích se SR reflektují migrační realitu, řekl Lipavský

27.09.2022 14:28 Aktualizováno Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského …

V Česku teď pracuje přes 87.700 uprchlíků z Ukrajiny

27.09.2022 14:16 V Česku teď pracuje přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem k dočasné ochraně. Nejvíc z…

Čekáme každoroční očkování, covid zřejmě už nezmizí, říká viceprezident…

27.09.2022 14:07 Virus nového typu koronaviru je tak široce rozšířený, že zřejmě už nezmizí. Očkování proto bude…

Na podporu sociálního bydlení půjde z evropských peněz více než miliarda…

27.09.2022 12:20 Přes 1,1 miliardy korun je připraveno ve dvou dnes vyhlášených výzvách z evropských peněz na…

Ostravu dál povede Macura, jeho ANO se dohodlo se Spolu a Piráty

27.09.2022 12:15 V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL…

Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko na 27 hraničních přechodech

27.09.2022 12:00 Aktualizováno Policejní kontroly se Slovenskem zavede Česko kvůli nelegální migraci hlavně Syřanů na 27 bývalých…

Pavel sesbíral potřebný počet podpisů ke kandidatuře na prezidenta

27.09.2022 11:07 Bývalý vysoký představitel české armády a Severoatlantické aliance (NATO) a kandidát na prezidenta…

Související:

Nejnovější