Vládní dohodu budou schvalovat všichni Piráti

O vládní koaliční dohodě, kterou by měli v pondělí 8. listopadu podepsat lídři koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN), budou hlasovat všichni členové Pirátů v rámci celostátního fóra. Koaliční smlouvu a program dostanou pravděpodobně po pondělním podpisu.

Volební štáb Pirátů a STAN

O tom, zda je ratifikují, by poté ideálně mohli rozhodovat o nejbližším víkendu, řekl dnes ČTK místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal. Orgány dalších stran se chtějí dokumenty zabývat tento čtvrtek a pátek.

Na koaliční smlouvě a programu se domluvili po více než dvanáctihodinové schůzce lídři budoucí pětikoalice v úterý, v pondělí v 11:00 plánují jejich slavnostní podpis. Obsah hodlají zveřejnit až poté. "Jsou tam formulace, které říkají, že se to předkládá k ratifikaci. Vyjednavači podepíšou dojednaný text s tím, že ho považují za dostatečně dobrý, aby ho předložili svým stranám ke schválení," uvedl Pikal.

Podpisu tak nebrání, že se celostátní fórum rozhodne o ratifikaci až následně. "Koaliční smlouva mu bude předložena, předpokládám, 8. listopadu a celostátní fórum o ní pak bude hlasovat on-line po řádné rozpravě," řekl Pikal. Fórum hlasuje vždy přes víkend od pátku 10:00 do pondělí 22:00. V ideálním případě by tak mohlo začít rozhodovat v pátek 12. listopadu. "Ale může se stát, že bude vůle to projednávat déle, nebo v prvním kole uspějí dvě možnosti a bude se konat druhé," doplnil Pikal.

Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková doplnila, že vedení bude navrhovat, aby se hlasovalo o druhém listopadovém víkendu. "Celostátní fórum, tedy členové, si ale mohou vzhledem k závažnosti rozhodnutí vyžádat více času na prostudování všech materiálů a podrobnou rozpravu," sdělila ČTK. Členové budou mít pravděpodobně možnost koaliční smlouvu schválit, odmítnout, nebo projednat v řádném jednání, které by pak podle Pikala trvalo zhruba dva týdny. Pokud bude návrh předložen jako zásadní, bude schválení vyžadovat třípětinovou většinu hlasů.

Ostatní subjekty plánují o dokumentech poprvé interně jednat koncem tohoto pracovního týdne. Na čtvrtečních 15:00 je zatím svoláno zasedání celostátního výboru hnutí STAN, ve čtvrtek odpoledne by se měla sejít i výkonná rada ODS. V pátek odpoledne je v plánu celostátní konference KDU-ČSL, s pátečním termínem počítá i výkonný výbor TOP 09.

Dvě dosavadní opoziční koalice se v úterý dohodly také na tom, jak si rozdělí pozice ve vládě. Zatímco končící kabinet ANO a ČSSD vznikl jako patnáctičlenný, nová vláda bude mít navíc tři ministry bez portfeje. Budou se věnovat legislativě, evropským záležitostem a vědě, výzkumu a inovacím. Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) k tomu řekl, že nevznikají nové úřady, pouze budou kvůli lepší koordinaci některých činností k určitým záležitostem pověření členové vlády.

Ministerstvo se nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani závěrečné…

09.12.2021 10:47 Ministerstvo školství se nyní s ohledem na covid-19 nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani…

ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové historii

09.12.2021 09:15 Tradiční parlamentní i vládní strana ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové…

Dopravu v celé zemi komplikuje čerstvě napadaný sníh

09.12.2021 08:55 Dopravu v celé zemi komplikuje dnes ráno čerstvě napadaný sníh, někde také námraza. Silnice jsou…

Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu

09.12.2021 08:23 Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu, zhruba o 5000 méně než před týdnem. Je…

Dvacet z více než 90 špičkových restaurací skončilo. Chyběli zahraniční…

08.12.2021 21:51 Zhruba 20 z 93 špičkových restaurací, které loni získaly ocenění Zlatého lva od nakladatelství…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Do Česka dorazí dvě zásilky léku proti covidu-19

08.12.2021 19:07 Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19.…

Piráti a STAN se obrátili na ÚS kvůli volebnímu přepočtu

08.12.2021 18:56 Aktualizováno Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) napadla u Ústavního soudu listopadové rozhodnutí, ve…

Zeman prý Lipavskému jen naznačil, aby se vzdal kandidatury

08.12.2021 18:11 Vzdát se kandidatury na ministra zahraničí prezident Miloš Zeman Janu Lipavskému (Piráti) výslovně…

Prezident Zeman znovu odložil předávání státních vyznamenání

08.12.2021 17:56 Slavnostní předávání státních vyznamenání se 1. ledna neuskuteční. Prezident Miloš Zeman rozhodl…

Související:

Nejnovější

reklama