Vládní opatření proti vysokým cenám benzinu nefungují, prohlásil Havlíček

Vládní opatření proti vyšším cenám pohonných hmot nefungují, ceny benzinu budou srovnatelné s Německem. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to uvedl bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová kritizovala nedostatek peněz pro kraje na výdaje spojené s uprchlíky z Ukrajiny.

Karel Havlíček

Od začátku června se na čtyři měsíce snížila spotřební daň z benzinu a nafty, ministerstvo financí očekávalo zlevnění až o 1,80 koruny na litru. V uplynulém týdnu ale pohonné hmoty zdražily o desítky haléřů. Průměrná cena benzinu za týden stoupla o 79 haléřů na 46,55 koruny za litr. Nafta je v průměru dražší o 34 haléřů, ve středu stála 45,77 koruny za litr. I přes zdražení jsou nyní ceny paliv nižší než na konci května, i když benzin již jen o osm haléřů.

V Česku se od března pohybuje průměrná cena litru pohonných hmot kolem 45 až 46 korun. Podle dat společnosti CCS v květnu činila 46,07 Kč za litr. Ještě v únoru to bylo o více než devět korun méně. 

Vláda v reakci na růst cen zavedla kontroly marží u prodejců paliv a kromě snížení spotřební daně plánuje třeba ukončení povinného přimíchávání tzv. biosložky do paliv od července. Havlíček to dnes opětovně označil za nesmysl, vládní opatření považuje za kosmetické úpravy. Podle stínového ministra průmyslu by se kabinet Spolu a Pirátů se STAN měl inspirovat například v Německu, kde řidiči mohou ušetřit až 35 centů (8,70 Kč) na litru benzinu a 17 centů (4,20 Kč) na litru nafty. Pokles cen, který je omezen na tři měsíce, je součástí vládního souboru opatření.

Mračková Vildumetzová v souvislosti s uprchlíky reagovala na novelu zákona lex Ukrajina, kterou ve středu schválila vláda. I po skončení nouzového stavu, který má trvat do 30. června, by podle ní měla nadále platit opatření, jež nařizují ministerstvům a správním úřadům vyčlenit objekty pro ubytování ukrajinských uprchlíků.

Kraje podle Mračkové Vildumetzové tedy nadále budou muset zajišťovat ubytování, přičemž náklady by jim měly být vynahrazeny z krizového fondu. V něm je podle bývalé karlovarské hejtmanky vyčleněno 140 milionů korun, tedy na každý kraj deset milionů. Například Moravskoslezský kraj už podle ní má výdaje spojené s uprchlickou krizí vyšší než 30 milionů.

Mračková Vildumetzová se vrátila také k plánovanému uzavření Krajského asistenčního centra pro ukrajinské uprchlíky (KACPU) v pražských Vysočanech. Magistrát tak učiní 15. června, o dva dny později se k tématu primátor Zdeněk Hřib (Piráti) sejde s premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle Mračkové Vildumetzové ale asistenční centrum nemusí zabezpečovat hlavní město Praha, nýbrž stát, mohlo by tak určitým způsobem být nadále v provozu.

Někteří hejtmani záměr zavřít KACPU v Praze kritizují a předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) plán označil za nekolegiální krok a politické gesto. Zavřít své centrum pro uprchlíky, pokud to udělá Praha, chce i Pardubický kraj.

Životní minimum se od července zvýší o 8,8 procenta na 4620 korun

29.06.2022 15:49 Životní minimum se od července zvýší z 4250 na 4620 korun, tedy o 8,8 procenta. Nařízení schválila…

Vláda schválila změnu solidárního příspěvku pro lidi za ubytování uprchlíků

29.06.2022 15:44 Solidární příspěvek pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytovávají uprchlíky, se od července změní. Při…

Piráti v Praze vyzvali kvůli kauze Dozimetr Pospíšila, aby rezignoval

29.06.2022 15:40 Aktualizováno Pražští zastupitelé Pirátů vyzvali europoslance Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu/TOP 09),…

Zeman schválil 5000 korun na dítě, podepsal zjednodušení pravidel u dávky…

29.06.2022 14:18 Aktualizováno Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb

29.06.2022 13:33 Aktualizováno Generál Petr Pavel je rozhodnut zúčastnit se lednových prezidentských voleb a odhodlaný je vyhrát.…

Někdejšího primátora Svobodu osvobodil soud v kauze opencard

29.06.2022 13:16 Aktualizováno Soud dnes pravomocně zprostil viny poslance a někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS…

Česko zahájí předsednictví. Dorazí zástupci Parlamentu, reprezentace Hradu…

29.06.2022 12:40 Z Pražského hradu na páteční zahájení českého předsednictví v Radě Evropské unie v Litomyšli…

Prezident podepsal zjednodušení pravidel u dávky na bydlení od července

29.06.2022 12:35 Pravidla u příspěvku na bydlení budou od července jednodušší. Úpravy nastanou také v čerpání…

Covid byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent…

29.06.2022 12:22 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Provoz na letišti v Praze překonává očekávání, čeká se nad deset milionů…

29.06.2022 11:58 Letecký provoz na pražském letišti letos dál roste nad očekávání. Letiště Václava Havla v Praze v…

Související:

Nejnovější