Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková skončí ve funkci

Helena Válková
Helena Válková, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 7. ledna 2022 14:35
Sdílej:

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková skončí ve funkci na konci ledna. Seznam Zprávám to potvrdil mluvčí Úřadu vlády Václav Smolka. Válková poté redakci napsala, že se s premiérem Petrem Fialou (ODS) domluvila, že funkci nemůže dál vykonávat, protože je poslankyní nejsilnější opoziční strany ANO. Zmocněnkyní byla zvolena v květnu 2019, její jmenování vyvolalo kritiku, čelila i k výzvám k odstoupení.

"Zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková skončí ve své funkci po dohodě k 31. lednu 2022,“ sdělil serveru mluvčí. Válková uvedla, že na postu končí z vlastní iniciativy. "Nemůžu už dál práci zmocněnkyně vykonávat, protože jsem poslankyní nejsilnější opoziční strany. Domluvili jsme v zájmu řádného předání agendy na konec ledna 2022 nejpozději," doplnila.

Za jejího působení ve funkci někdejší kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) přijal například desetileté strategie vyrovnávání šancí pro ženy a muže či romské integrace. Přispěla také třeba k přijetí zákona o odškodnění obětí protiprávních sterilizací. V dopise premiérovi Fialovi podle serveru napsala, že je na svoji práci hrdá. "Myslím, že se toho podařilo hodně udělat,“ podotkla.

K výzvám k odstoupení čelila kvůli článku, který napsala s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Obhajovali v něm takzvaný ochranný dohled, zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. Válková tehdy rezignovat na funkci vládní zmocněnkyně odmítla, rozhodla se ale nekandidovat na ombudsmanku. Zdůvodnila to však svým někdejším členstvím v komunistické straně, nikoliv spoluprací s Urválkem. Urválek jako prokurátor mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt političku Miladu Horákovou.

V minulosti byla právnička Válková také ministryní spravedlnosti ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Nyní je v Poslanecké sněmovně předsedkyní mandátového a imunitního výboru.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Alec Baldwin

Alec Baldwin se veřejně přiznal, že lhal

Herecký veterán Alec Baldwin se veřejně přiznal k drobné lži, kterou zkoušel na svou manželku Hilariu. Během natáčení svého podcastu Here’s the Thing sedmašedesátiletý herec zavzpomínal na to, jak se snažil získat trochu času pro sebe v jejich rozlehlém sídle v Amagansettu. Přiznal se, že své o pětadvacet let mladší ženě tvrdil, že jde uklízet domácí kino, aby mohl nerušeně sledovat dokument o kapele Beatles.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a Meghan se vydali na nečekanou humanitární misi

Princ Harry a Meghan Markle se tento týden vydali na nečekanou dvoudenní humanitární misi do Jordánska. Cesta vyvolala řadu otázek poté, co server Page Six odhalil, že manželé v podstatě ukončili činnost své nadace Archewell a propustili téměř všechny zaměstnance. Navzdory rozkladu vlastní charitativní organizace se dvojice v doprovodu Světové zdravotnické organizace (WHO) setkala s pacienty evakuovanými z Pazy.

Světové celebrity
Princezna Kate a princ William se pochlubili zamilovaným snímkem.

Experti popsali, čím si princ William po smrti Diany prochází

Princ William, kterému je nyní 43 let, se podle královských expertů usilovně snaží mít kontrolu nad svým životem. Tento postoj je přímou reakcí na chaos, který provázel jeho dětství. Bývalá korespondentka BBC Jennie Bond vysvětluje, že princovo odhodlání pramení z pocitu bezmoci, který zažíval jako dospívající chlapec v rozvrácené rodině.

Zahraničí
Bill Clinton

Bill Clinton vypovídal o Epsteinovi. Bránil manželku Hillary

Bývalý americký prezident Bill Clinton v pátek 27. února absolvoval dlouho očekávané slyšení před sněmovním výborem pro dohled v New Yorku. Výpověď se týkala jeho vztahu s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Ačkoliv bylo jednání pro média uzavřené, Clinton zveřejnil své prohlášení na sociální síti X.