Vnější napájení Záporožské jaderné elektrárny je po ostřelování Ruskem obnoveno

Vnější napájení Ruskem okupované ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, které bylo přerušeno v důsledku ruského ostřelování, se povedlo obnovit. Na twitteru to dnes odpoledne oznámil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelo Grossi. Elektřinu, potřebnou pro bezpečnost zařízení, podle ukrajinské společnosti Enerhoatom vyráběly dočasně generátory.

Záporožská jaderná elektrárna

"Náš tým na místě mě informoval, že vnější napájení Záporožské jaderné elektrárny je obnoveno," informoval odpoledne Grossi na twitteru. "Provozovatel Záporožské JE tvrdí, že ranní výpadek způsobilo poškození v důsledku ostřelování vzdálené rozvodny, což zdůrazňuje, jak je situace nejistá," poznamenal a upozornil, že ochranné pásmo kolem zařízení je nutné vybudovat co nejdříve.

Ruské rakety dnes ráno podle Enerhoatomu poškodily trafostanici Dniprovska v Dněpropetrovské oblasti a v důsledku se havarijně odpojilo elektrické vedení mezi stanicí a elektrárnou, čímž se atomová elektrárna ocitla úplně bez dodávek elektřiny zvenčí. Automaticky se ale zapnuly generátory. Enerhoatom pro ně vypravil další dodávku paliva, ale kolonu podle něj ruští vojáci do zařízení, které okupují od počátku října, nevpustili.

Ruské ostřelování a poškozování ukrajinské energetické infrastruktury spojené s provozem jaderných elektráren jsou stejným projevem jaderného terorismu jako přímé ostřelování Záporožské jaderné elektrárny a vedou ke stejným následkům a hrozbě radiační havárie, varoval Enerhoatom. "Ruští okupanti nadále ignorují jadernou a radiační bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě a ohrožují svět jadernou katastrofou," zdůraznila společnost.

Podle dřívějšího prohlášení Grossiho byl dnešní výpadek v dodávkách elektřiny pro životně důležité bezpečnostní systémy elektrárny už druhý během pěti dnů. Sdělil tehdy, že podle týmu pozorovatelů MAAE v Záporožské jaderné elektrárně zajišťovaly elektřinu pro zabezpečovací funkce záložní dieselové generátory. "Tato opakovaná ztráta externího napájení elektrárny představuje hluboce znepokojivý vývoj a zdůrazňuje naléhavou potřebu jaderné bezpečnosti a ochranné zóny kolem areálu," napsal Grossi na twitteru.

Grossiho v úterý přijal v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin, který situaci kolem elektrárny označil za znepokojivou. Grossi podle tiskového prohlášení MAAE na schůzce se šéfem Kremlu žádal vytvoření ochranné zóny kolem elektrárny. "Situace kolem Záporožské jaderné elektrárny je stále nebezpečnější a prekérnější, časté vojenské útoky mohou ohrozit jadernou bezpečnost," uvedl Grossi. "Nyní více než kdy dříve ... je potřeba vytvořit ochrannou zónu kolem elektrárny," vyzval. Podle agentury DPA mu jde o to, aby v oblasti zavládl klid zbraní, součástí plánu není demilitarizace a stažení ruských jednotek z areálu.

Šéf MAAE o situaci kolem největší jaderné elektrárny v Evropě jednal minulý týden v Kyjevě. Bylo to krátce poté, co Putin oznámil, že vládě nařídil převést toto zařízení do ruského vlastnictví. V ukrajinském hlavním městě Grossi řekl, že MAAE navzdory Putinovu dekretu elektrárnu považuje za ukrajinskou.

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Rusko a USA si vyměnily vězně, basketbalistka Grinerová je na cestě domů

08.12.2022 22:05 Aktualizováno Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady…

Soud osvobodil dvojici přísně potrestaných Afghánců, dostali člun na…

08.12.2022 21:55 Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali…

Macron mluví o revoluci v prevenci. Mladí Francouzi budou mít kondomy…

08.12.2022 21:08 Aktualizováno Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na…

Americká sněmovna schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 858 mld.…

08.12.2022 20:31 Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu…

Ve Francii zadrželi mladé islámské radikály, plánovali útok ve Štrasburku

08.12.2022 20:06 Francouzská tajná služba DGSI zadržela sedm mladých osob s příklonem k radikálnímu islamismu, kteří…

Hegerova vláda čelí možnému vyslovení nedůvěry, jednání pokračuje zítra

08.12.2022 19:29 Aktualizováno Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému…

Chorvatsko míří do schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí nadále čekat

08.12.2022 17:30 Aktualizováno Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes schválili vstup Chorvatska do schengenského…

Finsko se bude zabývat vývozem zbraní do Turecka, jde i o souhlas se…

08.12.2022 17:24 Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle…

Související:

Nejnovější