Voda ve většině přírodních koupališť v Česku zůstává čistá

Většina přírodních koupališť v Česku stále nabízí čistou vodu ke koupání, místy se ale už objevují zdraví nebezpečné bakterie sinice. Na některých místech tak už v první čtvrtině letních prázdnin platí zákaz koupání. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.

Přírodní koupaliště

Zákaz koupání hygienici vyhlásili například na Vysočině v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a v rybníku Kachlička v okrese Havlíčkův Brod. U Sedlice nyní hygienici prodloužili zákaz, který vydali na konci června, a koupání v Kachličce zakázali ode dneška. V obou případech jsou na vině sinice, které produkují zdraví škodlivé látky. Voda je na obou zmíněných místech na pátém, tedy nejhorším stupni kvality, kdy je už zdraví nebezpečná. Většina z 18 hygieniky aktuálně kontrolovaných přírodních koupališť na Vysočině má ale vodu zcela čistou nebo jen s mírně sníženou kvalitou.

Na nejhorším stupni je také voda na koupališti v Dolcích u Trutnova, kde proto dnes skončila koupací sezona. Rozbory zjistily zejména velký výskyt vodního květu. Provoz ostatních zařízení rekreačního areálu Dolce ale pokračuje. Na ostatních kontrolovaných místech v Královéhradeckém kraji je voda bez závad, jen po koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku by se lidé měli raději osprchovat čistou vodou.

Kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu je pak na čtvrtém stupni kvality z pěti voda na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Voda je tam tedy nevhodná ke koupání, a to hlavně pro děti, těhotné ženy nebo lidi s alergiemi či oslabeným imunitním systémem. Mírně zhoršené vlastnosti má kvůli vyššímu výskytu chlorofylu voda v Luhačovické přehradě na Zlínsku a v nádržích Bystřička a Horní Bečva na Vsetínsku. Po koupání na těchto místech hygienici lidem doporučují se osprchovat. Na dalších sledovaných přírodních koupalištích ve Zlínském kraji je voda v pořádku.

Také třeba Rybník Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku stále není vhodný ke koupání. Rozmnožily se v něm sinice. Další koupací místa, na nichž moravskoslezští hygienici tento týden kontrolovali kvalitu vody, jsou však na tom lépe. Voda v nich je vhodná ke koupání, s výjimkou nádrže Brušperk, kde nelze vyloučit riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Na čtvrtém stupni kvality vody jsou i koupaliště v Tanvaldu a Lesní v Liberci v Libereckém kraji. V obou případech to je kvůli nadlimitním hodnotám ukazatelů fekálního znečištění. Kvalita vody v Máchově jezeře u Doks na Českolipsku se mírně zlepšila a je na druhém z pěti stupňů.

V Olomouckém kraji se zhoršila kvalita vody v Plumlovské přehradě nedaleko Prostějova, ale pouze na druhý stupeň. Naopak ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce zůstává voda na nejlepším, prvním stupni. V Brněnské přehradě se oproti předchozímu týdnu kvalita vody zlepšila ze třetího na druhý stupeň. Výjimkou je koupaliště Rakovec, kde je kvalita vody na třetím stupni, tedy zhoršená. Na třetím stupni je také rybník Suchý na Blanensku a přehrada Výrovice na Znojemsku. Lidé by se tam měli po koupání osprchovat.

I v některých přírodních koupalištích v Pardubickém kraji je zhoršená kvalita vody. Znečištění už dříve hygienici zjistili například v rybníku Rosnička na Svitavsku nebo oblíbeném písníku u Mělic na Pardubicku. Ve vzorcích z písníku u Mělic zjistili hygienici nedávno vyšší množství intestinálních enterokoků, což indikuje možné fekální znečištění.

Středočeská koupaliště mají většinou dobrou vodu. Jen na dvou místech, v Županovicích a jezeře Ostrá, je podle hygieniků kvalita vody zhoršená a nevhodná ke koupání pro citlivé lidi a děti. V Praze na koupališti Džbán je kvalita na třetím stupni a hygienici doporučují lidem, aby se po opuštění vody osprchovali. Na ostatních sledovaných koupalištích ve městě je kvalita na prvním či druhém stupni.

Většina jezer, zatopených lomů a přírodních nádrží v Ústeckém kraji má nadále vodu vhodnou ke koupání. Sinice či řasy se ale místy objevují v jezeře Chmelař v Úštěku na Litoměřicku, kde je tak nyní voda nevhodná ke koupání. Na třetím stupni je voda v koupališti v Chabařovicích na Ústecku. V Plzeňském kraji není na žádném z kontrolovaných míst voda nevhodná ke koupání. Zhoršená jakost je pouze v jezírku Košutka v Plzni, ale to je podle hygieniků kvůli mikrobiologickým ukazatelům z předchozích let.

Témata: koupaliště

Drony v Českém Švýcarsku objevily několik míst se zvýšenou teplotou

18.08.2022 18:28 Aktualizováno Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu opět objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Stanjura: Zvažujeme prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin

18.08.2022 17:52 Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje…

Stát zvažuje regulaci cen paliv. Čerpací stanice si výrazně navýšily marže

18.08.2022 17:33 Aktualizováno Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do…

ANO má podle Babiše další dva kandidáty na post prezidenta

18.08.2022 16:22 Aktualizováno Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Kvůli rostoucí inflaci na potravinách šetří dvě třetiny Čechů, ukázal…

18.08.2022 15:36 Kvůli rostoucí inflaci šetří na potravinách téměř dvě třetiny Čechů. Podíl těch, kteří mají strach…

Ministerstvo může prodloužit omezení vstupu do parku České Švýcarsko

18.08.2022 15:18 Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do…

Česko podporuje vstup Rumunska do schengenského prostoru, ujistil ministra…

18.08.2022 14:59 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému…

Vláda bude jednat o zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

18.08.2022 14:51 Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na…

Podle Rakušana je za tlakem na STAN pokus hnutí ANO vrátit se k moci

18.08.2022 14:27 Vicepremiér, ministr vnitra a šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan, kterého opoziční hnutí ANO…

Babiš vyzval Fialu k odvolání Rakušana. Premiér k tomu nevidí důvod

18.08.2022 14:18 Aktualizováno Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Související:

Nejnovější