Kazašští vojáci v centru Almaty rozehnali demonstranty střelbou

Kazašští vojáci dnes odpoledne ostrou střelbou rozehnali demonstranty na hlavním náměstí v Almaty, centru nynějších nepokojů v Kazachstánu. Podle ruského listu Kommersant web Informburo.kz s odvoláním na ministerstvo vnitra napsal, že náměstí už bylo "vyčištěno od zločinných skupinek".

Kazachstán, ilustrační foto

Zásah si zřejmě vyžádal zraněné a možná i mrtvé, žádné přesnější údaje ale zatím k dispozici nejsou. Do mise sil postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v Kazachstánu, o niž požádal k potlačení nynějších nepokojů prezident Kasym-Žomart Tokajev, by se mělo podle agentury RIA Novosti zapojit asi 2500 vojáků.

Kazašští vojáci nejprve vyzvali demonstrující, aby náměstí Republiky opustili, přičemž pohrozili, že budou střílet. Nedlouho poté palbu skutečně zahájili. Agentura TASS napsala, že podle očitých svědků si střelba vyžádala mrtvé. "Lidé, kteří běželi od náměstí, potvrdili, že na místě jsou ranění a zabití," napsal TASS. Také zpravodajové agentur AFP a Reuters z místa v té době uvedli, že je v centru největšího města středoasijského Kazachstánu slyšet střelba.

Svědci podle agentury Interfax uvedli, že vojáci přijeli v pěti kamionech na náměstí, kde se v tu dobu zdržovalo asi 300 demonstrantů. Akci kazašských vojáků předcházely výzvy k vyklizení hlavního městského náměstí. "Ať všichni opustí náměstí, začínáme střílet," znělo podle médií z tlampačů. Úřady podle Interfaxu zprávy o střelbě na náměstí dosud nepotvrdily. Informovaly namísto toho o "zničení teroristů", kteří zaútočili na policejní velitelství.

Policejní mluvčí v Almaty už dříve ohlásila "likvidaci" desítek útočníků na vládní budovy, což některá média interpretují jako potvrzení, že bezpečnostní síly už zabily desítky demonstrantů.

Kazašské ministerstvo vnitra odpoledne zvýšilo údaje o mrtvých a zraněných příslušnících bezpečnostních sil. O život podle sdělení dosud přišlo 18 policistů a 748 utrpělo zranění. O počtech obětí mezi demonstranty se však úřady nadále nezmiňují. Jen ministerstvo zdravotnictví dříve uvedlo, že v celé zemi si nepokoje vyžádaly více než tisícovku zraněných.

Ministerstvo vnitra rovněž zvýšilo údaj o počtu zadržených účastníků protestů z dřívějších 2000 na 2298.

Střelbu na hlavním náměstí v Almaty označil ruský list Kommersant za známku, že úřady přistoupily k "čištění" města, ve kterém podle zpravodaje deníku dnes panovala apokalyptická situace: "Při cestě do města lze jako první vidět obrovské fronty na benzinových stanicích, které ještě fungují. Desítky aut, mraky lidí."

Blíže k centru prý lidé sami otevřeli zásobníky s palivem a přelévají si jej do kanystrů. "Jede se v hustém dýmu, smíšeném se smogem, a okolo jsou pozůstatky spálených autobusů, nákladních a osobních aut. Čím blíž k centru, tím více je spálených zastávek a zničených bankomatů. Obchody jsou zabarikádované anebo vyrabované," popsal zpravodaj ruského deníku. Po městě podle něj chaoticky jezdí mnoho aut s odšroubovanými poznávacími značkami. "Máme pocit, že ve městě nic není pod kontrolou a neplatí žádná pravidla," dodal Kommersant.

V Kazachstánu se nyní rozbíhá operace především ruských vojáků pod hlavičkou ODKB. Členské země slíbily vyslat do Kazachstánu na omezenou dobu "mírové jednotky". První ruští výsadkáři jsou již na místě, jejich hlavním úkolem je podle sekretariátu ODKB chránit důležitá státní a vojenská zařízení a pomáhat kazašským silám při "nastolení pořádku". Agentura RIA Novosti s odvoláním na sekretariát rovněž napsala, že tato "mírová mise" by měla trvat "několik dnů nebo týdnů" a zapojí se do ní kolem 2500 vojáků.

Kazachstán, největší a nejbohatší ze středoasijských zemí, od neděle zažívá nejhorší protivládní protesty za posledních nejméně deset let.

Témata: kazachstán

Norský soud se začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění Breivika

18.01.2022 22:05 Aktualizováno Norský soud se dnes dopoledne začal zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse…

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent

18.01.2022 21:30 Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden…

Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy

18.01.2022 20:56 Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce za celé…

Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem

18.01.2022 20:05 Británie dnes eviduje 438 nově zemřelých v souvislosti s covidem-19, což je podle agentury Reuters…

Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují…

18.01.2022 18:54 Vakcíny proti covidu-19 založené na technologii mRNA nezpůsobují komplikace v těhotenství u…

Stoltenberg: NATO chce Rusku předložit písemné návrhy k bezpečnosti

18.01.2022 17:55 Severoatlantická aliance chce v brzké době předložit Rusku písemné návrhy ke sporům v otázkách…

WHO vyzvala výrobce vakcín k urychlenému poskytnutí dat

18.01.2022 17:15 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala výrobce vakcín proti covidu-19 k urychlenému…

Francie chce shodu EU na korporátní dani do března, část zemí je skeptická

18.01.2022 15:35 Aktualizováno Státy Evropské unie by se mohly na nových pravidlech pro zdanění nadnárodních podniků dohodnout do…

Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií

18.01.2022 15:31 Aktualizováno Německo pomůže firmám, na které doléhají vysoké ceny energií a kde hrozí problémy energeticky…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Související:

Nejnovější

reklama