Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) podporují očkování proti covidu-19 pro děti od pěti let. Na podpoře se shodli v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Vojtěch zopakoval, že Česko má vakcíny pro děti od pěti do 11 let již objednané.
Očkovat s nimi bude moci začít poté, co je schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Podle ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka (ČSSD) by se rodiče měli před vakcinací poradit nejprve s dětským lékařem.
"Čím větší skupina ho (očkování) bude mít, tím méně bude ten virus prorážet v populaci," uvedl Kuba.
Podle Ludvíka je otázka očkování dětí složitá. "Každopádně si myslím, že každý normální rodič se půjde poradit s pediatrem. To je normální a já bych to i doporučil," uvedl. "Po poradě s pediatrem klidně," dodal. S tím souhlasí i právník se specializací na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti), podle kterého musí být očkování hlavně dobrovolné.
Evropská agentura pro léčivé přípravky v polovině října uvedla, že teprve začala posuzovat použití vakcíny od firem Pfizer a BioNTech u dětí ve věku pět až 11 let.
Kuba, Vojtěch i Ludvík se také shodli na tom, že očkování je zatím nejlepší obranou proti covidu-19. Podle Vojtěcha je imunita po očkování trvalejšího charakteru než po prodělání nemoci. Nejlepší imunitu pak podle něj získají ti, kteří se po nemoci nechají naočkovat. "Pro takové lidi ta epidemie skončila. Tito lidé, kteří prodělali nemoc a nechají se naočkovat, v zásadě nemusí nic řešit, protože jsou prakticky stoprocentně chráněni," prohlásil.
Podle Kuby by pak bylo dobré najít nástroj, jak donutit praktické lékaře, aby své pacienty očkovali. I podle Vojtěcha a Dostála je nutné s praktickými lékaři spolupracovat, protože v ně mají lidé důvěru.
V Česku se proti covidu očkuje od konce loňského prosince. Zdravotníci za tu dobu podali lidem přes 12,5 milionu dávek. Plně očkováno je přes 6,13 milionu lidí. Možnost registrace očkování se postupně otevírala jednotlivým věkovým skupinám, děti od 12 let se mohou registrovat od 1. července.
Britská televizní osobnost Katie Price opět plní stránky společenských rubrik kvůli spekulacím o možném rozpadu jejího v pořadí čtvrtého manželství. Zprávy o krizi se podle webu Mirror objevily sedm měsíců poté, co vstoupila do svazku s třiačtyřicetiletým Lee Andrewsem. Hovořit o stavu partnerství odmítl i tiskový mluvčí osmačtyřicetileté známé tváře, který na přímý dotaz novinářů reagoval pouze stručným vyjádřením bez komentáře.
Britský zpěvák Sir Rod Stewart podstoupil zákrok na srdci, kvůli kterému byl nucen zrušit nadcházející koncerty v rámci svého aktuálního turné. Jednaosmdesátiletá hudební legenda se fanouškům omluvila prostřednictvím oficiálního prohlášení na svém profilu na sociálních sítích. Hudebník absolvoval rutinní zavedení koronárního stentů, což potvrdili také jeho zástupci.
Hollywoodský herec Brad Pitt po sedmi letech abstinence přiznal, že se vrátil k pití alkoholu. Dvaašedesátiletý držitel Oscara ve svém nedávném rozhovoru pro časopis Esquire uvedl, že se k alkoholu vrátil v mnohem střídmější míře. Sám přiznal, že si nyní dopřeje pouze několik sklenic vína a vyhýbá se nadměrné konzumaci, neboť si uvědomil své limity i hodnotu klidných ranních hodin.
Jako na smilování se v Česku čeká na deštivé počasí, které by podle předpovědi mohlo dorazit po tomto tropickém víkendu. Meteorologové ale mírní očekávání. O trvalý déšť nepůjde, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Srpen je v plném proudu a k jeho slavným oslavencům patří i nejúspěšnější česká zpěvačka současnosti. Ewa Farna ve středu oslavila symbolických 33 let. Fanoušky při té příležitosti zaujala především nová vizáž popové hvězdy.
Jaromír Soukup už se měl po útoku z minulého týdne podrobit dvěma operacím. Mezitím pokračuje policejní vyšetřování napadení známého podnikatele. Případem se zabývají středočeští kriminalisté, kteří odhalili, jak s kauzou pokročili.
Českou filmařskou obec zasáhla velmi smutná zpráva, se kterou se musí vyrovnat především slavná sourozenecká dvojice. Ve věku 74 let zemřela režisérka a dramaturgyně Jana Hádková, maminka oblíbených herců Matěje a Kryštofa.
Je to letos čtyřicet let, co legendární britská kapela Queen odehrála poslední koncerty. Náš stát se tehdy ještě nacházel za železnou oponou, přesto mělo pár šťastlivců možnost vidět Freddieho Mercuryho a ostatní hudebníky. Kdo takové štěstí neměl, může si vše vynahradit už dnes.
Rodina na prvních krocích pěvecké kariéry Charlotte Gottové rozhodně nešetří. Nejnovějším důkazem je klip, kterého se fanoušci dočkali před několika dny. Natáčení probíhalo i ve slavném podniku, takže se dá předpokládat, že nemohlo jít o úplně levnou záležitost.
Až 37 stupňů bude během víkendu, kdy se očekává další tropická epizoda. Výstrahu před vysokými teplotami v pátek vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové nadále upozorňují i na nebezpečí požárů na většině území.
Manželský spor Vémolových opět graduje a v hlavní roli je auto. Karlos Vémola nechal odtáhnout vozidlo, které používala jeho slovenská manželka. Není proto překvapením, že Lela se opět rozhodla důrazně ozvat.
Americký prezident Donald Trump přiznal neobvyklé manévry během červencového návratu ze summitu NATO v Turecku. Zapříčinily je obavy o bezpečnost šéfa Bílého domu. Kritici nicméně poukazují na to, že desítky jiných lidí byly potenciálně v ohrožení.