Vojtěch předpokládá zlom v epidemii do šesti týdnů

Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohl nastat za pět nebo šest týdnů. Řekl to s odkazem na predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Adam Vojtěch

Zlepšit vývoj může podle něj vyšší proočkovanost, kterou může současný větší zájem o očkování zvýšit. V současné době je mezi lidmi nad 12 let, pro které je vakcína schválená, 66 procent.

"Situace se zhoršuje, ale při pohledu na jednotlivé kraje jsou rozdíly poměrně výrazné," řekl Vojtěch. Podle něj je situace nejhorší v Moravskoslezském kraji, kde je kolem 300 případů za týden na 100.000 obyvatel. Naopak poměrně nízká kolem 60 na 100.000 je v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Tam se epidemie podle dostupných dat nejvíc šířila na začátku poslední vlny covidové nákazy na začátku letošního roku.

Ministr také na tiskové konferenci čelil otázce, proč nemá vláda žádný předvídatelný systém, podle kterého by situaci řešila. Loni v létě ministerstvo ještě za předchozího působení Vojtěcha zavádělo takzvaný semafor, který okresy hodnotil podle epidemické situace.

V polovině listopadu byl pak dalším ministrem zdravontictví Janem Blatným představený protiepidemický systém PES, který pracoval s indexem rizika. Ten se počítal z počtu nakažených na 100.000 obyvatel a 100.000 seniorů za poslední dva týdny, podílu pozitivních testů a reprodukčního čísla, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Od února se pak započítával podíl lidí, u kterých se nákaza prokázala až při příjmu do nemocnice.

V dubnu ministr zdravotnictví Petr Arenberger řízení opatření podle "psa" definitivně zrušil a připravil balíčky opatření, která se zmírňovala podle dosažené incidence. Podle Vojtěcha, který se na ministerstvo znovu vrátil loni v květnu, se všechny systémy nakonec neosvědčily.

Při současném rozhodování podle něj vychází ministerstvo ze stanovisko hlavní hygieničky, náměstkyně pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové, která vede klinickou skupinu a ze stanoviska právě této skupiny, jejímiž členy jsou lékaři různých odborností, zástupci nemocnic, zdravotních pojišťoven, hygieniků, Státního zdravotního ústavu, Státného ústavu pro kontrolu léčiv a poslanci-lékaři z hnutí ANO Věra Adámková a David Kasal.

Stejně jako na postu ministra se i na postech náměstků na ministerstvo výrazně měnilo obsazení. Hlavní hygieničkou byla do začátku epidemie Eva Gottvaldová, nahradila ji Jarmila Rážová a tu letos v březnu Pavla Svrčinová. Náměstkem pro zdravotní péči byl v době Vojtěchova nástupu na ministerstvo Roman Prymula, musel ale odejít kvůli chybějící prověrce. Ministerstvo pak dlouho náměstka hledalo, stal se jím bývalý děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo. Ten odešel sám po neshodách s ministrem Blatným, kterému vytýkal špatnou komunikaci. Blatného nástupce Arenberger jmenoval náměstkyní Koziar Vašákovou. Plicní lékařka dosud působila ve Fakultní Thomayerově nemocnici jako primářka a je předsedkyní odborné lékařské společnosti zaměřené na plicní choroby.

"Jsme také poměrně výrazně omezeni rozhodnutími soudů, které nám výrazně zužují mantinely v tom, jaká opatření můžeme vydávat," připomněl Vojtěch. Podle něj už není mimo nouzový stav tolik možností, jaká opatření vydávat. Ta současná označuje ministerstvo a hlavní hygienička Pavla Svrčinová jako "režimová".

Země V4 jsou pro pomoc Ukrajině, představy o ní jsou ale rozdílné

27.02.2024 19:26 Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením…

Pavel podpořil myšlenku administrativních odvodů do armády

25.02.2024 16:14 Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k…

Jurečka naznačil, na koho nejvíce dopadne revize systému sociálních dávek

25.02.2024 13:42 Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat…

Pozor na neoficiální prodejce dálničních známek. Příští týden kupony zdraží

23.02.2024 11:05 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční…

FBI pomáhá české policii s vyšetřováním tragické střelby na FF UK

23.02.2024 09:24 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se účastní vyšetřování loňské střelby na Filozofické…

Ukrajinci podruhé za pár dní zásahli ruské vojáky na cvičišti

22.02.2024 16:14 Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly…

Cimický opět nepřišel k soudu. Veřejnost byla z jednání vyloučena

22.02.2024 12:37 U Obvodního soudu pro Prahu 8 ve čtvrtek pokračuje hlavní líčení v případu psychiatra Jana…

Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

21.02.2024 19:36 Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu…

Lipavský zavolal ruského velvyslance na kobereček kvůli smrti Navalného

21.02.2024 14:09 Ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo ruského velvyslance Alexandra Zmejevského kvůli…

Jurečka oznámil nové opatření, které se týká důchodců

20.02.2024 19:33 Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v…

Související:

Nejnovější