Volby 2023: Babiš by se do druhého kola nedostal, ukazuje nový průzkum

Předseda ANO Andrej Babiš by se v prezidentské volbě podle aktuálního volebního modelu agentury Median nedostal do druhého kola. Se ziskem 24,5 procenta hlasů poprvé skončil třetí. Rozestupy mezi trojicí kandidátů s největší podporou jsou ale těsné. Vítězný generál Petr Pavel by dostal 28 procent, druhá ekonomka Danuše Nerudová 27,5 procenta hlasů.

Andrej Babiš

Bývalá rektorka Mendelovy univerzity by v případném druhém kole Pavla pravděpodobně porazila. Výsledky modelu zveřejnil Median na dnešní videokonferenci.

Trojice nejsilnějších kandidátů má výsledky s rozdílem na úrovni statistické chyby, upozornila agentura. "Na základě volebního modelu tak nelze s jistotou říci, kdo by se aktuálně dostal do druhého kola volby a kdo nikoliv," dodali autoři modelu. Statistická odchylka činí podle nich plus minus 3,5 procentního bodu.

Ve srovnání s předchozím výsledkem modelu Medianu z přelomu listopadu a prosince si Pavel polepšil o 4,5 procentního bodu. Podpora Nerudové klesla o 0,5 bodu. Předseda ANO dva procentní body ztratil.

Mezi ostatními kandidáty se v prosinci neobjevil žádný, který by zaznamenal zásadní nárůst podpory. Oproti předchozímu průzkumu se nezměnilo ani pořadí zbylých uchazečů a Hrad. Čtvrtý by v prvním kole prezidentské volby nyní skončil senátor Pavel Fischer, pro kterého by hlasovalo 5,5 procenta voličů. O půl procentního bodu méně by získal senátor Marek Hilšer. Odborový předák Josef Středula by dostal čtyři procenta, kandidát SPD Jaroslav Bašta 3,5 procenta. Po jednom procentu hlasů by získali bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a podnikatel Karel Diviš.

V hypotetickém druhém kole by Nerudová porazila Pavla poměrem 54 ku 46 procentům hlasů. Pokud by do druhého kola postoupil předseda ANO, prohrál by podle modelu s Pavlem i Nerudovou, a to poměrem 37 ku 63 procentům, respektive 36 ku 64 procentům. Všechny tři scénáře ale předpokládají vysokou volební účast, upozorňuje Median.

V otázce, koho by podpořili ve druhém kole, pokud by se do něj nedostal jejich favorit, zatím značná část voličů váhá. Podle průzkumu by voliči senátorů Fischera a Hilšera šli nejčastěji volit Nerudovou. Podporovatelé Josefa Středuly a Jaroslava Bašty by ve druhém kole hlasovali hlavně pro Babiše.

Volební jádro má nadále nejvyšší Andrej Babiš, a to 17 procent. O procentní bod menší jádro má Petr Pavel. Třetí je Danuše Nerudová s 15 procenty. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity má ale nejvyšší potenciál. Podle průzkumu by mohla oslovit až 43 procent voličů. Pavel by mohl dosáhnout až na 41,5 procenta voličů a Babiš na 30,5 procenta.

Babiš podle průzkumu sbírá podporu zejména mezi penzisty ve věku 65 let a více a mezi absolventy středních škol bez maturity. Nerudovou a Pavla preferují především absolventi vysokých škol a středních škol s maturitou.

Průzkum pro volební model se konal mezi 8. až 19. prosincem. Zapojil se do něj reprezentativní vzorek 1000 respondentů ve věku 18 let a více.

Vláda chce prověřit marže zemědělců, potravinářů a řetězců

02.02.2023 18:08 Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je…

ANO pošle dopis Pavlovi, chce v něm shrnout problémy společnosti

02.02.2023 12:45 Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout…

ČSÚ: Výdaje na bydlení rostly poprvé za poslední roky více než příjmy

02.02.2023 12:42 Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich…

ANO bude prosazovat neděli jako den jednodenních voleb

02.02.2023 12:36 Aktualizováno Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby…

Politologové: Pavel nyní připravuje politickou scénu na své budoucí…

02.02.2023 12:25 Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami…

Za zapojení do bojů na Ukrajině muž opět dostal 20 let vězení

02.02.2023 12:19 Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil…

VZP: Lidé neznají cenu léčby hrazené z pojištění

02.02.2023 11:36 Lidé neznají cenu léčby hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna …

Počasí v Česku komplikuje dopravu, omezilo provoz na D1

02.02.2023 09:08 V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů…

Pavel mluvil s polskými médii, ocenil pomoc jejich země Ukrajině

01.02.2023 21:55 Nově zvolený český prezident Petr Pavel ocenil pomoc, kterou Polsko a Česko poskytují Ukrajině.…

Schůze parlamentu k inauguraci nového prezidenta bude svolána koncem února

01.02.2023 21:24 Společná schůze Sněmovny a Senátu k inauguraci prezidenta Petra Pavla se uskuteční 9. března od 14…

Související:

Nejnovější