Volby budou referendem o vládě, která je nekompetentní, řekl Babiš

Komunální a senátní volby budou referendem o vládě Petra Fialy (ODS), která je nekompetentní, neakční a nereaguje na rostoucí inflaci, řekl dnes při zahájení horké fáze kampaně ANO expremiér a šéf hnutí Andrej Babiš. Voliče vyzval, aby koaličním kandidátům nedávali hlasy

Andrej Babiš

Připomněl, že minulý týden koaliční vláda Spolu, Pirátů a STAN přečkala hlasování Sněmovny o nedůvěře. Při jednání na plénu Poslanecké sněmovny podle něj vláda ukázala, že musí skončit celá. Hnutí jde do posledních týdnů kampaně s heslem Volte naše, ať je zase líp.

Na tiskové konferenci spojené se startem poslední fáze kampaně uvedla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, že vláda ztratila důvěru lidí. Zmínila sobotní demonstraci, na které se sešly na Václavském náměstí desetitisíce lidí, a první reakci premiéra na ni. Koaliční politici by podle ní neměli automaticky cejchovat své oponenty, nazývat je "téměř ruským švábem". Fiala v sobotu řekl, že akci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extremistům a jsou proti zájmům ČR. Babiš nechtěl komentovat, kdo shromáždění svolal, vláda by podle něj měla ale vyslechnout ty, kteří na náměstí přišli kvůli obavám z dalšího ekonomického vývoje.

Bývalý ministr hospodářství Karel Havlíček (ANO) hovořil při zahájení kampaně o pomoci s rostoucími cenami v zahraničí, nejnověji v Německu, a neochotě přistoupit k podobným opatřením v Česku. Je podle něj třeba, aby ANO získalo v nadcházejících volbách co nejvíc hlasů, protože i z komunální úrovně lze tlačit na vládu. Připomenul například vystoupení, na kterém hejtmani prezentovali možná opatření proti růstu cen energií.

Při oficiálním startu horké fáze kampaně zastavilo hnutí ANO s obytným vozem na pražské plovárně symbolicky hned u sídla vlády - Strakovy akademie. Babiš uvedl, že od poloviny dubna s obytným vozem navštívil 204 obcí, rozdal 230.000 výtisků své knihy a ví, co lidi trápí.

Lidové noviny a Mladá fronta Dnes, které patří pod vydavatelství Mafra z Babišových svěřenských fondů, dnes otiskly na titulní straně celostránkový inzerát s Babišovou fotografií, dotazem "Věříte médiím?" a odkazem na Babišův pořad na sociálních sítích Čau lidi. Stejný inzerát otisklo na zadní straně také Právo. Babiš uvedl, že "provládní" část médií tuto reklamu odmítla, jmenoval Deník a Blesk. Novinářům řekl, že jde o reklamu a dobrý marketing, který zaujme, nikoli o útok na média.

Jako recept na inflaci navrhuje Babiš určení maximálních cen u energií a potravin. Hnutí také ve Sněmovně navrhuje různá sociální patření, například vyšší rodičovský příspěvek či vyšší pomoc handicapovaným.

Volby do třetiny Senátu a komunálních zastupitelstev se budou konat 23. a 24. září. Další volby s výjimkou prezidentských, které Česko čekají příští rok v lednu, budou až v roce 2024. Proto mají podle Babiše letošní zářijové volby větší význam, než se komunálním volbám obyčejně připisuje.

Do komunálních voleb postavilo hnutí o 100 kandidátek méně, než před čtyřmi lety. Podle Havlíčka to odpovídá obecnému trendu ve stranách. Jaký zisk by považoval za úspěch, Babiš nepopsal. V případě senátních voleb mu záleží na vítězi v obvodě Jihlava, kde bude svůj mandát obhajovat současný šéf Senátu Miloš Vystrčil a kde za hnutí ANO kandiduje Jana Nagyová, dříve Mayerová, která je s šéfem ANO obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda.

Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou

19.04.2024 19:20 Předseda hnutí ANO a někdejší premiér Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou.

Do letošních eurovoleb se hlásí 30 uskupení

19.04.2024 17:44 Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského…

Slováci vybrali peníze pro českou iniciativu na nákup munice pro…

18.04.2024 21:50 Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro…

Fiala a Rakušan zradili ČR, řekl Babiš na schůzi k migračnímu paktu

18.04.2024 13:02 Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší…

Česko bude nadále podporovat firmy vyvážející zboží na Ukrajinu

17.04.2024 21:58 Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na…

Ukrajina dostane první kusy dělostřelecké munice v červnu, uvedl Fiala

17.04.2024 19:00 Ukrajina by mohla dostat první dělostřelecké granáty pořízené v rámci české iniciativy v červnu,…

Zeman se po letech konečně omluvil Šarapatkovi

17.04.2024 16:49 Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku…

Česko eviduje výpadek léku Algifen. Lékaři znají alternativy

16.04.2024 12:28 Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v…

Fialu přijali v Bílém domě. Biden ocenil spojenectví s Českem

15.04.2024 23:40 Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu…

Česko má nasmlouváno 180 tisíc granátů pro ukrajinskou armádu, řekl Fiala

15.04.2024 21:53 Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na…

Související:

Nejnovější