Volby by se mohly od roku 2026 konat jen v pátek

Volby, ilustrační foto
Volby, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 31. ledna 2023 11:05
Sdílej:

Volby by se mohly od roku 2026 konat jen v pátek od 07:00 do 22:00. Ministerstvo vnitra v návrhu ústavní novely a nového předpisu o správě voleb vládě navrhuje také stanovit pevný termín voleb do Senátu, do zastupitelstev krajů a obcí na první celý říjnový týden. Změnit by se mohla i pravidla pro tvorbu volebních okrsků, vzniknout by měl nový informační systém správy voleb. Vláda předpisy projedná na svém středečním zasedání.

Vnitro v novele upozorňuje na to, že Česko je v Evropské unii posledním státem se dvěma volebními dny. Volební místnosti se nyní otevírají v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Podle nové úpravy by se volilo jen v pátek od 07:00 do 22:00, celková doba pro hlasování by se prodloužila o hodinu. Vnitro upozorňuje na to, že by to neznamenalo snížení nákladů na odměny členů volebních komisí. "Po ukončení hlasování je navíc potřeba počítat i s časem na sčítání hlasů, které bude probíhat do nočních hodin," stojí v důvodové zprávě.

Za nepružná označuje vnitro v návrhu dosavadní pravidla pro tvorbu volebních okrsků, která vedou k fixaci nynějších zhruba 14.800 okrsků a neumožňují snížení jejich počtu. "Při celkovém počtu cca 8,5 milionu voličů připadá na jeden okrsek v průměru zhruba 570 voličů. Skutečná lidnatost okrsků se liší případ od případu. Existují okrsky přesahující tisícovku voličů, ale i okrsky o pouhých několika desítkách voličů," stojí v návrhu. Nová úprava má podle úřadu obcím "rozvázat ruce" při slučování okrsků a redukci jejich počtu, což by znamenalo úspory.

Zákon počítá s vytvořením informačního systému správy voleb, který bude obsahovat jednotný seznam voličů a okrskových volebních komisí, registr kandidátních listin a přinese možnost podávat kandidátní listiny prostřednictvím elektronického formuláře. To by mělo odstranit chybovost při předkládání kandidátek. Vytvoření systému by mělo podle návrhu stát 200 milionů korun, střednědobě se počítá s náklady 20 milionů korun ročně na údržbu systému.

Voliči by také měli dostat možnost požádat o voličský průkaz elektronicky na kterémkoli obecním úřadě, dnes je nutné žádat výlučně tam, kde má volič trvalý pobyt. Zákon je spojený se změnou ústavy, která by měla v duchu předchozích dohod zafixovat senátní obvody na 12 let tak, aby se neměnily kvůli změně počtu obyvatel každé dva roky při obměně třetiny horní komory. Senátní, komunální a krajské volby by se pak měly konat vždy na konci prvního celého říjnového týdne.

Zavedení jednodenních voleb navrhovalo ministerstvo vnitra už před dvěma lety, tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) jej ale neprojednala.

Témata:
Stalo se
Počasí
Počasí, ilustrační fotografie.

Předpověď počasí na celý týden. Zima a jaro se budou přetahovat

Projevy zimního a jarního počasí se budou střídat během týdne na přelomu března a dubna. Na horách ještě může připadnout až 10 centimetrů nového sněhu, zároveň ale porostou teploty až na 15 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Kamila Nývltová s přítelem.

Kamila Nývltová dvojnásobnou maminkou. Odhalila jména miminek

Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci března. Kamila Nývltová se o víkendu pochlubila radostnou zprávou z osobního života. Stala se maminkou a rovnou dvojnásobnou. 

České celebrity
Dara Rolins

Dara Rolins to schytala od slavné krajanky. Nepřišla si pro cenu

Dara Rolins nedávno oznámila, že si dává uměleckou pauzu. Zatím to bere zodpovědně, protože si na Slovensku ani nepřišla do společnosti pro cenu. Jedna z výrazných osobností slovenského šoubyznysu toho hned využila ke štiplavé reakci. 

Světové celebrity
Meghan Markleová

Co bude Meghan dělat, když s ní Netflix vyrazil dveře? Má v rukávu plán B

Manželé Meghan Markle a princ Harry prožívají náročné období poté, co s nimi streamovací gigant Netflix definitivně ukončil spolupráci. Podle zákulisních informací byla platforma „vyčerpaná“ neustálým opakováním stejných příběhů o jejich odchodu z královské rodiny a o další projekty dvojice již nemá zájem. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan tak nyní údajně zvažuje „plán B“, kterým by mohl být návrat k její původní profesi.