Volby do Sněmovny by podle květnového modelu agentury Kantar ČZ pro Českou televizi vyhrálo ANO s 29,5 procenta hlasů před koalicí Spolu, tvořenou ODS, KDU-ČSL a TOP 09, a koalicí Pirátů a STAN. Koalice Spolu se poprvé od loňských voleb v průzkumech propadla na druhé místo, když si proti dubnu pohoršila o pět procentních bodů na 28,5 procenta.
Piráti se STAN si stejně jako ANO polepšili o procentní bod, v květnu by jim tak dalo hlas 12,5 procenta lidí. Výsledky volebního modelu dnes zveřejnila ČT v pořadu Otázky Václava Moravce.
Těsně za Piráty a STAN by ve volbách skončila SPD s 11,5 procenta hlasů. Následovala by ČSSD s pěti procenty. U sociální demokracie se ale statistická chyba pohybuje kolem 1,5 procentního bodu, proto nelze jednoznačně říci, zda by se do Poslanecké sněmovny dostala, či nikoliv, uvádí autoři průzkumu.
V případě, že by strany kandidovaly samostatně, rovněž by zvítězilo ANO bývalého premiéra Andreje Babiše, a to se ziskem 28 procenta. Proti dubnu je to o půl bodu více. Naopak ODS v čele se současným předsedou vlády Petrem Fialou, která by skončila druhá, si meziměsíčně pohoršila o 3,5 procentního bodu na 22,5 procenta. Do dolní parlamentní komory by se v květnu podle modelu dostaly ještě tři strany: SPD s 11 procenty hlasů, Piráti s 8,5 procenta a STAN s 6,5 procenta.
Podpora SPD zůstala v květnovém modelu na stejné úrovni jako o měsíc dříve, zatímco Piráti si o 3,5 bodu polepšili a STAN si o stejný podíl pohoršil.
Ze stran pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny by se podle modelu nejlépe umístila ČSSD, kterou by v květnu volilo 4,5 procenta lidí, o dva body více než v dubnu. Čtyři procenta hlasů by dostala TOP 09 a 3,5 procenta KDU-ČSL. KSČM má podle květnového průzkumu podporu 2,5 procenta lidí.
Agentura provedla průzkum v druhé polovině května mezi necelou tisícovkou lidí. Statistická chyba podle ní činí plus minus 1,1 procentního bodu až plus minus 3,5 bodu.
Smrt legendárního frontmana skupiny Nirvana, Kurta Cobaina, nebyla sebevraždou, ale vraždou. S tímto tvrzením přišel nový tým nezávislých forenzních expertů, který podrobně prozkoumal pitevní zprávu a další důkazy z místa činu. Přestože úřady v Seattlu před 32 lety oficiálně uzavřely případ jako sebevraždu zastřelením, specialisté nyní věří, že všechna vodítka ukazují na zcela jiný scénář.
Princ William usiloval o vyloučení svého strýce Andrewa z královské rodiny mnohem dříve, než k tomuto kroku loni v říjnu oficiálně přistoupil král Karel III. Vyplývá to z nové biografie „William a Catherine: Nová éra monarchie“, jejímž autorem je Russell Myers. Kniha, která má vyjít v březnu, poodkrývá dlouholeté napětí mezi následníkem trůnu a jeho strýcem, jehož pověst poškodily vazby na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.
Princezna z Walesu opět potvrdila, proč se jí přezdívá „dětská princezna“. Ve čtvrtek navštívila základní školu v jižním Londýně, aby podpořila Týden duševního zdraví dětí. Tuto osvětovou kampaň každoročně pořádá charitativní organizace Place2Be, jejíž je Kate patronkou již od roku 2013.
Prince Harryho přemohly emoce během nečekaného vystoupení v Los Angeles, kde podpořil rodiče, kteří přišli o své děti v důsledku škodlivého vlivu sociálních sítí. Vévoda ze Sussexu se setkal s rodinami u příležitosti zahájení přelomového soudního procesu, který zkoumá, zda platformy jako Instagram a YouTube záměrně poškozují duševní zdraví mladých lidí a vyvolávají u nich závislost.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v sobotu varování před výraznou změnou počasí. Do Česka se vrací pravá zima, která s sebou přinese nejen novou sněhovou pokrývku, ale také komplikace v podobě sněhových jazyků.
Snoubenka hudební legendy Micka Jaggera, osmatřicetiletá Melanie Hamrick, se stala obětí fyzického napadení v soukromém londýnském klubu. K incidentu mělo dojít v brzkých ranních hodinách v prestižním podniku Annabel’s Mayfair. Bývalá baletka o svém šokujícím zážitku informovala prostřednictvím sociální sítě Instagram, kde popsala, že ji dva lidé napadli zezadu.
Rapper Kanye West, který si nyní říká Ye, se podle blízkých zdrojů potýká se silnou žárlivostí kvůli novému vztahu své bývalé manželky Kim Kardashian. Zakladatelka značky SKIMS začala randit s hvězdou Formule 1 Lewisem Hamiltonem, což pro Westa představuje obzvlášť citlivou záležitost. S britským závodníkem se totiž oba dobře znají více než deset let a v minulosti je pojilo blízké přátelství.
Hvězdný šéfkuchař Gordon Ramsay se rozhodl uvést na pravou míru spekulace ohledně údajně nevhodného chování Victorie Beckham na svatbě jejího syna Brooklyna. Slavnostní událost z roku 2022, kdy si Brooklyn bral Nicolu Peltz, se letos opět dostala do popředí zájmu poté, co nejstarší syn Beckhamových na Instagramu obvinil svou matku, že mu svatbu „ukradla“ a při tanci se na něj nevhodně tiskla.
Luxusní sídla několika světoznámých celebrit v britském hrabství Berkshire se ocitla pod vodou poté, co se řeka Temže v důsledku vytrvalých dešťů vylila z břehů. Mezi zasaženými jsou herec George Clooney, komik Russell Brand nebo televizní osobnost Debbie McGee. Británie letos čelí extrémnímu počasí, kdy prší prakticky každý den a hladiny toků dosahují rekordních úrovní.
Ministerstvo spravedlnosti USA zveřejnilo rozsáhlý soubor dokumentů obsahující tři miliony stran e-mailů, fotografií a videí, které vnášejí nové světlo do kauzy zesnulého pedofila Jeffreyho Epsteina. Mezi šokujícími materiály se objevila komunikace naznačující, že Epstein mohl Andrewu Mountbatten-Windsorovi zajistit setkání s obětí obchodu se sexem. Podle uniklých e-mailů z srpna 2010 Epstein tehdejšímu princi doporučoval šestadvacetiletou Rusku.
Vévodkyně Meghan se dočkala nečekané zmínky v oblíbeném britském seriálu EastEnders, který vysílá stanice BBC. Jméno manželky prince Harryho padlo v pondělní epizodě v souvislosti s jednou z postav, která právě přišla o práci. Bea Pollard navrhla své přítelkyni Honey Mitchell, že by mohla „vyrábět džem jako Meghan“, zatímco spolu probíraly různé možnosti výdělku po hádce na pracovišti.
V Česku panovalo v posledních dnech poměrně teplé únorové počasí. Právě začínající víkend přinese návrat zimy. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na většině území má o víkendu sněžit.