Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie., foto: Jan Nebřenský / INCORP images
Libor Novák 9. června 2024 23:38
Sdílej:

České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Za nimi se umístily strany Přísaha, Motoristé, Stačilo!, STAN, Piráti a SPD s Trikolorou.

Letos se voleb zúčastnilo 36,45 procenta oprávněných voličů, což je nejvyšší účast od vstupu ČR do EU. Před pěti lety byla účast 28,72 procenta.

ANO získalo 26,14 procent hlasů a sedm mandátů, což je o jeden více než minule. Koalice Spolu má 22,2 procent hlasů a bude mít šest europoslanců, což je o dva méně než dosud.

Přísaha a Motoristé získali s 10,26 procenty hlasů dva mandáty a koalice Stačilo!, vedená KSČM, získala 9,56 procent hlasů a také dva mandáty, což je dvojnásobek oproti minulým volbám.

Starostové si letos zdvojnásobili počet mandátů na dva se ziskem 8,7 procent hlasů, zatímco Piráti budou mít se ziskem 6,2 procent hlasů místo tří pouze jednoho europoslance. SPD s Trikolorou udrželo jeden mandát z původních dvou.

Sociální demokracie se letos do Evropského parlamentu neprobojovala, stejně jako Paroubkova ČSSD, Rajchlovo PRO a Vrábelova ČR na 1. místě.

Mandát obhájilo 10 z dosavadních 14 europoslanců, kteří znovu kandidovali. Čtyři z nich za Spolu a tři za ANO.

Přehled nově zvolených europoslanců:

ANO: Klára Dostálová, Jaroslava Pokorná Jermanová, Jaroslav Bžoch, Ondřej Knotek, Martin Hlaváček, Ondřej Kovařík

SPOLU: Alexandr Vondra, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, Veronika Vrecionová , Ondřej Krutílek, Ondřej Kolář

STAN: Danuše Nerudová, Jan Farský

Přísaha a Motoristé: Filip Turek, Nikola Bartůšek

Stačilo!: Kateřina Konečná, Ondřej Dostál

Piráti: Markéta Gregorová

SPD a Trikolóra: Ivan David

Stalo se
Světové celebrity
Tom Holland

Zendaya a Tom Holland uspořádali soukromou oslavu svatby!

Populární hollywoodští herci Zendaya a Tom Holland uspořádali soukromou oslavu své svatby, na kterou pozvali rodinu a nejbližší přátele. Novomanželé si pro tuto výjimečnou událost pronajali luxusní venkovský hotel Beaverbrook v britském hrabství Surrey. Celý pronájem rozlehlého panství nedaleko hercova jihozápadního londýnského domova měl stát více než 670 tisíc dolarů.

Světové celebrity
Bruce Willis

Manželka Bruce Willise veřejně promluvila o svých pocitech viny!

Emma Heming Willisová, manželka slavného herce Bruce Willise, nedávno otevřeně promluvila o svých pocitech viny, které prožívala během oslav svých padesátých narozenin. Slavný představitel akčních filmů se v roce 2022 stáhl z veřejného života kvůli vážným zdravotním problémům a o rok později mu byla diagnostikována frontotemporální demence. 

Světové celebrity
Whoopi Goldberg

Překvapivé přiznání Whoopi Goldbergové: Proč ji nechtěli do nejslavnějších rolí?

Herečka a moderátorka Whoopi Goldbergová se v nedávném rozhovoru pro podcast Keke Palmerové ohlédla za svou bohatou kariérou a odhalila, že jen o fous unikla dvěma svým nejslavnějším filmovým úlohám. Držitelka prestižního ocenění EGOT přiznala, že o ni tvůrci kultovního romantického snímku Duch z roku 1990 zpočátku vůbec nestáli. Když se tehdy dotazovala, proč ji castingoví agenti nezavolali na zkoušky, dostala odpověď, že její účast odmítli ze strachu, že by svou přítomností diváky z filmu vytrhla.

Světové celebrity
Princ Harry

Princ Harry narazil na nečekaný problém!

Britský princ Harry čelí dalším komplikacím v souvislosti s nadcházejícími Invictus Games, které se uskuteční v roce 2027 v britském Birminghamu. Vévoda ze Sussexu by si totiž přál, aby ho na této významné sportovní události podpořil jeho otec král Karel III. a stanul po jeho boku.