Sociální demokraté (SPD) v dnešních volbách do regionálního parlamentu v západoněmecké spolkové zemi Sársko drtivě zvítězili s 43,5 procenta hlasů. Vyplývá to z prozatímního konečného výsledku, který zveřejnila volební komise. Lídryně SPD Anke Rehlingerová tak v premiérském křesle vystřídá Tobiase Hanse z Křesťanskodemokratické unie (CDU), která skončila se značným odstupem druhá.
V zemském sněmu zůstává protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), naopak postkomunistická Levice ho opouští. Návrat měli na dosah i Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), kteří však těsně zůstali pod pětiprocentní hranicí nezbytnou pro vstup do sárského parlamentu.
SPD v sárských zemských volbách vyhrála poprvé od roku 1994. Ve volbách před pěti lety byla 29,6 procentem druhá za CDU, která tehdy získala 40,7 procenta. Nyní mají konzervativci 28,5 procenta hlasů, což pro premiéra Hanse znamená nejen konec v zemské vládě, ale pravděpodobně i v čele sárské CDU. Hans již oznámil, že za neúspěch převezme osobní odpovědnost. O výsledku bude Hans s vedením celoněmecké CDU jednat v pondělí. Očekává se, že na jednání dá funkci zemského předsedy strany k dispozici.
V zemském sněmu usedne ještě AfD, označovaná jako populistická až krajně pravicová. Dnes ji podpořilo 5,7 procenta zúčastněných voličů, což je o půlprocentní bod méně než v roce 2017. Levice získala 2,6 procenta, ve volbách tak oproti roku 2017 ztratila přes deset procentních bodů.
Velké zklamání zažili Zelení a liberálové. Ti sice podle prvních prognóz překonali nezbytnou pětiprocentní hranici, předběžný konečný výsledek ale FDP přisoudil 4,8 procenta a Zeleným 4,995 procenta. Vzhledem k těsnému odstupu, kdy Zelené od vstupu do sněmu dělí pouhých 23 hlasů, upozornila volební komise, že oficiální konečný výsledek se od toho předběžného může lišit. Oficiální konečný výsledek vyhlásí komise v příštích dnech.
V 51členném zemském sněmu bude SPD mít 29 křesel, což znamená pohodlnou absolutní většinu. CDU získala 19 mandátů a AfD tři.
V Sársku, kde mohlo hlasovat 750.000 lidí, činila volební účast 61,4 procenta. Před pěti lety to bylo 69,7 procenta.
Jiřina Bohdalová umí být na své herecké kolegy náročná, ze své pozice si to snad i může dovolit. Respekt k ní chová i Milan Kňažko, jenž byl na divadelních prknech při její neplánované derniéře. Co prozradil o spolupráci s českou legendou?
Víkendové počasí bude letní, v neděli mají maxima překonat i tropickou třicítku. Vodáky tak jistě napadne, že by mohli vyrazit na některou z českých řek. Sjízdné vodní toky najdou v Čechách i na Moravě, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Izraelské letecké útoky na území Íránu pokračují, přičemž cílem jsou podle státních íránských médií několikanásobné lokality včetně strategicky významných oblastí, píše CNN.
Jaromír Soukup slaví po porážce v ringu s influencerem Markem "Datlem" Valáškem i jedno dílčí vítězství v soudním sporu s expartnerkou Agátou Hanychovou. Snažila se uspět s předběžným opatřením, ale narazila.
Jaromír Jágr se velké pocty ve Spojených státech amerických dočkal už loni, kdy mu vyvěsili dres pod strop haly týmu Pittsburgh Penguins. Tehdy legendární hokejista dojemně promluvil, což se Američané rozhodli ocenit netradičním způsobem.
Po poslancích se už i senátoři shodli na tom, jaké návrhy na udělení státních vyznamenání předloží prezidentovi Petru Pavlovi. Hlava státu předá metály jako každý rok na konci října. Již z návrhů se dá vytušit, že ani tentokrát nebudou mezi vyznamenanými chybět známé osobnosti ze šoubyznysu.
Nejméně jednu z profi tanečnic čeká v rámci podzimní StarDance Tour pořádná šichta. Dnes byl totiž odhalen další pár, jehož součástí je Adriana Mašková. Organizátoři už dříve potvrdili, že bude tančit s Janem Cinou. Nyní je jasné, že si některý z tanců střihne i s jiným partnerem.
Světovou hudbu rozesmutnila v tomto týdnu jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel Brian Wilson, jeden ze zakladatelů legendárních Beach Boys.
V noci na pátek došlo k bezprecedentnímu vývoji v napjaté situaci na Blízkém východě. Izrael podnikl rozsáhlý vojenský útok na Írán, který podle izraelských představitelů zasáhl desítky cílů napříč celou zemí. Hlavním terčem se staly klíčové části íránského jaderného programu, dlouhodosahové raketové kapacity a elitní velení ozbrojených sil. Jde o největší izraelskou vojenskou operaci vůči Íránu v historii.
Smrt jednoho člověka a zdravotní potíže dalšího má podle policistů na svědomí padesátiletý muž z Olomoucka, který je podezřelý z vraždy, několikanásobného pokusu o vraždu, založení série požárů, týrání zvířat a nelegálního držení zbraní a střeliva. O závažném případu ve středu informovala policie.
Stabilní počasí slibuje předpověď na příští týden, ačkoliv se po tropické neděli ochladí. Výkyvy teplot nebudou velké, maxima dosáhnou 27 °C. Vyplývá to z informací uvedených Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
Po včerejšku už jsou minulostí oba pražské koncerty celosvětově úspěšné kapely Imagine Dragons. Nenechaly si je ujít ani některé známé osobnosti. Na první show nechyběla například Karolína Plíšková.