V Hradci Králové vyhrálo hnutí ANO, chce koalici s ODS

Hnutí ANO, které v komunálních volbách v Hradci Králové jasně zvítězilo, by chtělo vytvořit koalici s ODS. Pokračovala by tak dosavadní spolupráce obou stran ve vedení města. ČTK to řekla jednička kandidátky ANO Jana Šandová s tím, že o koalici chce jednat se všemi úspěšnými subjekty.

Hradec Králové

ANO ve volbách posílilo o dva mandáty na 13 z celkových 37. ODS opět získala pět mandátů. Pro většinovou koalici ANO a ODS schází jeden mandát.

"Za spoluprací s ODS si stojíme, jevila by se nám jako nejlepší. Ale jsme otevřeni všem k jednání," řekla Šandová. Chtěla by, aby vznikla silná koalice a neopakovala se situace uplynulého volebního období. Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla.

Podle lídra Pirátů Pavla Vrbického budou jednání o vytvoření koalice v Hradci Králové dlouhá a těžká. "My víme, že nebudeme v koalici s hnutím ANO a SPD. Všechny ostatní varianty jsou pro nás otevřené a budeme o nich jednat," řekl lídr Pirátů, kteří získali čtyři mandáty.

Vzhledem ke značné výhře by ANO podle Šandové mělo mít primátora, nevyloučila ale, že by tuto pozici mohla mít i jiná strana. "Nejsem typ člověka, který by si pro sebe tento post uzurpoval. Jsem ochotna udělat nějaký ústupek, pokud to bude nutné a bude to pro dobro Hradce Králové," řekla Šandová, která chce jednat i se stranami, co se před volbami vůči hnutí ANO vymezovaly.

Obhájení výrazného vítězství ANO v Hradci Králové podle Šandové pomohla nálada ve společnosti a celostátní politika, kdy je ANO jako opoziční strana kritické ke krokům vlády. Hlasy podle ní hradeckému ANO podle ní přinesla i kontaktní kampaň a podpora jejích kolegů. "Myslím, že jsme dali jasně najevo, o co nám v Hradci jde. Že náš program zafungoval," řekla.

Za ANO na druhém místě skončila koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09 se sedmi mandáty, hnutí Rozvíjíme Hradec založené senátorem Janem Holáskem získalo tři mandáty, stejně jako SPD. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice, v opozici by byly ANO a SPD

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice složená z koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Představitelé těchto stran se již dnes večer sešli. ČTK to řekl lídr kandidátky ODS Miroslav Hloušek. Utvoření pětikoalice, která by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel, je podle něj jednou z realistických variant uspořádání vlády v Hradci Králové. V případě vzniku pětikoalice by v opozici skončilo ve volbách jasně vítězné hnutí ANO a SPD.

"Je to koalice, kterou bereme jako velice realistickou," řekl Hloušek. Strany by spolu podle něj měly v příštím týdnu vést další jednání, na nichž by si představily své náměty, které se budou týkat programových priorit i představ o personálním obsazení vedení radnice. "Zatím jsme udělali hrubé seznámení.Teď máme několik dnů na přípravu," uvedl Hloušek.

Jednička kandidátky ANO Jana Šandová ČTK řekla, že by ANO chtělo vytvořit koalici s ODS, s níž ANO ve vedení města spolupracovalo v uplynulém volebním období. ANO chce však jednat se všemi stranami, protože s ODS by mělo pouze menšinových 18 mandátů. "Vnímáme to tak, že jsme v hledáčku hnutí ANO. Od nás bude slušné, když se pobavíme se všemi, kteří mají zájem," řekl Hloušek.

Podle lídra Pirátů Pavla Vrbického budou jednání o vytvoření koalice v Hradci Králové dlouhá a těžká. "My víme, že nebudeme v koalici s hnutím ANO a SPD. Všechny ostatní varianty jsou pro nás otevřené a budeme o nich jednat," řekl lídr Pirátů.

ANO v Hradci Králové získalo 13 zastupitelských křesel. Na druhém místě skončila koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09 se sedmi mandáty, třetí byla ODS s pěti mandáty. Piráti mají čtyři mandáty, Rozvíjíme Hradec drží tři křesla, stejně jako SPD. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla.

Témata: Hradec Králové | Volby

Úřady dostaly 768.700 žádostí o příspěvek 5000 Kč pro 1,18 milionu dětí

07.12.2022 17:32 Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto…

Zeman podepsal sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

07.12.2022 17:02 Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům…

Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se MS ve fotbale koná v Kataru

07.12.2022 16:04 Dvě pětiny Čechů nesouhlasí s tím, že se současné mistrovství světa ve fotbalu koná v Kataru.…

Prezident Zeman na Hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných…

07.12.2022 15:59 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval čtyři desítky nových soudců obecných soudů.…

Kontroly na hranicích se Slovenskem mají pokračovat, vláda je prodloužila

07.12.2022 15:16 Aktualizováno Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27.…

Vláda zatím nestanovila termín přijetí eura

07.12.2022 14:24 Vláda zatím nestanovila termín přijetí společné evropské měny. Na dnešním jednání podpořila…

Příslušníkům bezpečnostních sborů a vojákům z povolání se od ledna zvednou…

07.12.2022 13:30 Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou…

Výbor chce po Jurečkovi a šéfovi úřadu práce, aby řešili zpožďování dávek

07.12.2022 13:25 Sociální výbor Sněmovny vyzval dnes ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL) a šéfa úřadu práce…

Zeman by mohl jmenovat novým předsedou ÚS Fialu, spekulují média

07.12.2022 12:37 Prezident Miloš Zeman by mohl ještě před svým odchodem z funkce jmenovat příštího předsedu…

Fiala by v příštím roce mohl navštívit Bidena v Bílém domě

07.12.2022 11:27 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) zatím nemá potvrzený termín návštěvy ve Spojených státech. Vypadá to, že…

Související:

Nejnovější