V Hradci Králové vyhrálo hnutí ANO, chce koalici s ODS

Hnutí ANO, které v komunálních volbách v Hradci Králové jasně zvítězilo, by chtělo vytvořit koalici s ODS. Pokračovala by tak dosavadní spolupráce obou stran ve vedení města. ČTK to řekla jednička kandidátky ANO Jana Šandová s tím, že o koalici chce jednat se všemi úspěšnými subjekty.

Hradec Králové

ANO ve volbách posílilo o dva mandáty na 13 z celkových 37. ODS opět získala pět mandátů. Pro většinovou koalici ANO a ODS schází jeden mandát.

"Za spoluprací s ODS si stojíme, jevila by se nám jako nejlepší. Ale jsme otevřeni všem k jednání," řekla Šandová. Chtěla by, aby vznikla silná koalice a neopakovala se situace uplynulého volebního období. Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla.

Podle lídra Pirátů Pavla Vrbického budou jednání o vytvoření koalice v Hradci Králové dlouhá a těžká. "My víme, že nebudeme v koalici s hnutím ANO a SPD. Všechny ostatní varianty jsou pro nás otevřené a budeme o nich jednat," řekl lídr Pirátů, kteří získali čtyři mandáty.

Vzhledem ke značné výhře by ANO podle Šandové mělo mít primátora, nevyloučila ale, že by tuto pozici mohla mít i jiná strana. "Nejsem typ člověka, který by si pro sebe tento post uzurpoval. Jsem ochotna udělat nějaký ústupek, pokud to bude nutné a bude to pro dobro Hradce Králové," řekla Šandová, která chce jednat i se stranami, co se před volbami vůči hnutí ANO vymezovaly.

Obhájení výrazného vítězství ANO v Hradci Králové podle Šandové pomohla nálada ve společnosti a celostátní politika, kdy je ANO jako opoziční strana kritické ke krokům vlády. Hlasy podle ní hradeckému ANO podle ní přinesla i kontaktní kampaň a podpora jejích kolegů. "Myslím, že jsme dali jasně najevo, o co nám v Hradci jde. Že náš program zafungoval," řekla.

Za ANO na druhém místě skončila koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09 se sedmi mandáty, hnutí Rozvíjíme Hradec založené senátorem Janem Holáskem získalo tři mandáty, stejně jako SPD. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice, v opozici by byly ANO a SPD

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice složená z koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Představitelé těchto stran se již dnes večer sešli. ČTK to řekl lídr kandidátky ODS Miroslav Hloušek. Utvoření pětikoalice, která by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel, je podle něj jednou z realistických variant uspořádání vlády v Hradci Králové. V případě vzniku pětikoalice by v opozici skončilo ve volbách jasně vítězné hnutí ANO a SPD.

"Je to koalice, kterou bereme jako velice realistickou," řekl Hloušek. Strany by spolu podle něj měly v příštím týdnu vést další jednání, na nichž by si představily své náměty, které se budou týkat programových priorit i představ o personálním obsazení vedení radnice. "Zatím jsme udělali hrubé seznámení.Teď máme několik dnů na přípravu," uvedl Hloušek.

Jednička kandidátky ANO Jana Šandová ČTK řekla, že by ANO chtělo vytvořit koalici s ODS, s níž ANO ve vedení města spolupracovalo v uplynulém volebním období. ANO chce však jednat se všemi stranami, protože s ODS by mělo pouze menšinových 18 mandátů. "Vnímáme to tak, že jsme v hledáčku hnutí ANO. Od nás bude slušné, když se pobavíme se všemi, kteří mají zájem," řekl Hloušek.

Podle lídra Pirátů Pavla Vrbického budou jednání o vytvoření koalice v Hradci Králové dlouhá a těžká. "My víme, že nebudeme v koalici s hnutím ANO a SPD. Všechny ostatní varianty jsou pro nás otevřené a budeme o nich jednat," řekl lídr Pirátů.

ANO v Hradci Králové získalo 13 zastupitelských křesel. Na druhém místě skončila koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09 se sedmi mandáty, třetí byla ODS s pěti mandáty. Piráti mají čtyři mandáty, Rozvíjíme Hradec drží tři křesla, stejně jako SPD. Uskupení Změna pro Hradec a Zelení má dva mandáty.

Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se však koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla.

Témata: Hradec Králové | Volby

Feri míří do vězení. Obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu

24.05.2024 18:26 Exposlanec Dominik Feri již obdržel výzvu k nástupu do výkonu trestu, informovala agentura ČTK.…

Pavla propustili po nehodě z nemocnice, program prezidenta se nemění

24.05.2024 11:30 Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do…

Nemocem z povolání i loni vévodil covid, vyplývá z dat

22.05.2024 18:49 V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních…

Feri dostane výzvu k nástupu do výkonu trestu bez odkladu

22.05.2024 11:27 Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán…

Zatykač na Netanjahua je podle Fialy děsivý a absolutně nepřijatelný

20.05.2024 19:32 Návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana vydat zatykač na…

SZÚ: Situace s černým kašlem se ustálila. Potvrzeno další úmrtí

20.05.2024 16:38 V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní…

Průzkum: ANO by volilo 32 procent lidí

19.05.2024 16:08 Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z…

Ženíšek je novým ministrem pro vědu ve Fialově vládě

16.05.2024 13:35 Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval poslance Marka Ženíška (TOP 09) novým…

Varování před požáry prodlouženo. Platit bude až do pátku

14.05.2024 12:12 Meteorologové už v úterý prodloužili platnou výstrahu před nebezpečím požárů na většině území České…

Soud v případu vraždy v Plzni poslal obviněného do vazby

10.05.2024 17:14 Soud poslal muže, jehož policisté obvinili z úterní vraždy v Plzni, do vazby. K vraždě došlo v…

Související:

Nejnovější