Volby v Německu mohou výrazně ovlivnit nerozhodnutí voliči

Průzkumy veřejného mínění méně než dva týdny před parlamentními volbami v Německu jasně favorizují sociální demokracii (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Výsledek ale mohou výrazně ovlivnit nerozhodnutí voliči, kterých je podle různých průzkumů pětina až 40 procent. Ti se mohou svěřit do péče volebního automatu Wahl-O-Mat, který jim na základě odpovědí na 38 otázek konkrétní politickou stranu doporučí.

Německo, ilustrační foto

Ne každý chce ale tuto službu využít. Dvaasedmdesátiletá Christina z Postupimi, která v minulých volbách opakovaně hlasovala pro unii Merkelové, si chce vybrat stranu sama. "V minulých letech bylo vše tak snadnější, člověk věděl, co od kancléřky čekat. Letos je ale všechno jiné," říká. Komu dá Christina hlas, stále ještě neví.

"Sleduju televizní debaty, prohlížím stranické letáky, chodím i na stranická setkání s voliči, ale nikde jsem ještě nezaslechla jasné odpovědi na mé otázky," vysvětluje před začátkem volebního mítinku sociálnědemokratického kandidáta na kancléře Olafa Scholze. " Netrápí mě tolik témata důchodů, platů a ani klima, o to větší mám ale obavy o bezpečnost," říká Christina a dodává, že situace ve světě není vůbec příznivá. "Mám strach, že by mohla být válka," dodává.

Christina tak patří k řadě nerozhodnutých voličů. Kolik jich přesně je, není jasné, protože i průzkumy, které se této otázce věnují, se liší. Průzkum institutu Civey, který vznikl v rozmezí 1. až 8. září, udává 21 procent nerozhodnutých voličů. Institut pro demoskopii v Allensbachu, který se stejné otázce věnoval od 1. do 7. září, zjistil, že 40 procent voličů se stále ještě rozhoduje, komu svůj hlas dá. Jedním z důvodů vysokého počtu nerozhodnutých voličů je podle allensbašského institutu nespokojenost s kandidujícími osobnostmi.

I když je Scholz nyní na vrcholu popularity, v den voleb 26. září se podle psychologa a analytika Stephana Grünewalda, zakladatele institutu Rheingold, může vše změnit ve prospěch konzervativního kancléřského kandidáta Armina Lascheta.

Podobný názor má i komunikační expert Frank Brettschneider z Univerzity Hohenheim ve Stuttgartu, podle kterého se většina voličů o průzkumy veřejného mínění sice zajímá, ale ne každý se jimi při výběru strany řídí. "Při spolkových volbách v letech 2005, 2009, 2013 a 2017 udávalo méně než 5,5 procenta voličů, že velkou roli v jejich rozhodování hrály sondáže," říká. Před čtyřmi lety to podle Brettschneidera bylo 3,5 procenta voličů. Domnívá se proto, že průzkumy jsou důležité především pro taktizující voliče.

Usnadnit rozhodování tápajících voličů může volební automat Wahl-O-Mat, který provozuje Spolková centrála pro politické vzdělávání (BPB). Automat postupně předkládá 38 tezí, se kterými mohou voliči vyslovit souhlas, odmítnout je nebo k nim zaujmout neutrální postoj. Odpovědi aplikace porovná s postoji 39 stran, které se ucházejí o křesla ve Spolkovém sněmu. Uživatelé si také mohou vybrat konkrétní strany, s nimiž chtějí své postoje vyhodnotit.

"Wahl-O-Mat nedává žádná doporučení, koho volit, ale ukazuje, jaké mají strany ke konkrétním otázkám postoje," říká šéf BPB Thomas Krüger. I tak ale výsledek využívá pro volební orientaci každý osmý. Při letošním spuštění automatu Krüger poznamenal, že přidanou hodnotou aplikace je to, že se zábavnou formou věnuje politickému obsahu. Podle BPB baví odpovídání na dotazy 85 procent uživatelů a 60 procent lidí se díky automatu rozhodlo více zajímat o politiku.

Témata: Německo | Volby

V EU přibylo ve druhém čtvrtletí žádostí o azyl

24.09.2021 19:19 Počet žádostí o azyl byl v Evropské unii od letošního dubna do června oproti loňskému druhému…

Biden odsoudil zásah proti migrantům v Texasu, byla to prý ostuda

24.09.2021 18:45 Americký prezident Joe Biden se dnes po mezinárodní vlně kritiky vyjádřil k postupu úřadů proti…

Norsko zruší většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 17:45 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Johnson Macronovi navrhl obnovení spolupráce po diplomatické krizi

24.09.2021 15:47 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Italští odborníci doporučují těhotným ženám očkování proti covidu

24.09.2021 14:14 Italský zdravotní ústav (ISS) dnes doporučil těhotným ženám, aby se po prvních třech měsících…

Izrael by měl zpřísnit opatření proti koronaviru, radí experti

24.09.2021 12:32 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

PŘEHLED: Jak probíhají volby v Německu a v čem se liší od českých?

24.09.2021 12:10 Základní údaje o volebním systému do německého Spolkového sněmu, jehož novela byla schválena před…

Studenti ze zahraničí se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 11:40 Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Twitter po celém světě zavede funkci spropitného

24.09.2021 10:45 Internetová sociální síť twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše…

PŘEHLED: Strany, které mají šanci po volbách zasednout v německém…

24.09.2021 10:00 Vizitky politických stran, které mají podle průzkumů šanci usednout po volbách v německém…

Související:

Nejnovější