V posledních týdnech se americká prezidentská kandidátka Kamala Harrisová těší rostoucí podpoře významných osobností z kulturního světa. Celebritami, které ji podporují, jsou jak hudební, tak filmové hvězdy, včetně Taylor Swiftové, George Clooneyho, Billie Eilish a Jeffa Bridgese. Na rozdíl od Donalda Trumpa, jehož podpora mezi kulturní elitou je výrazně menší, se Harrisová může spoléhat na desítky slavných jmen, která se aktivně zapojila do její kampaně.
Kamala Harrisová, která vstoupila do kampaně po nečekaném odstoupení prezidenta Joea Bidena, získala výraznou podporu od slavných osobností. Kromě hereckých ikon jako George Clooney, Matt Damon, Robert De Niro či Angelina Jolie se za ni postavily také významné hudební osobnosti, včetně Billie Eilish, Johna Legenda a Charli XCX. Beyoncé jí dokonce poskytla svou píseň Freedom pro účely kampaně.
Tyto celebrity oceňují především její liberální postoje, zejména v otázkách práv žen a potratů. Jeff Bridges, známý herec z filmu Big Lebowski, se stal tváří iniciativy White Dudes for Harris (Bílí týpci za Harrisovou), která shromáždila čtyři miliony dolarů na podporu kampaně.
Na rozdíl od Harrisové má Donald Trump mezi hollywoodskými a hudebními celebritami mnohem menší zastoupení. K jeho podporovatelům patří zpěvačka Amber Roseová, hudebník Kid Rock či herci Jon Voight a Dennis Quaid. Hulk Hogan, bývalý wrestler a herec, ho dokonce označil za „hrdinu“, který překonal pokus o atentát a nebojí se znovu bojovat o Bílý dům.
Trumpova kampaň se potýká s problémy ohledně využívání hudby. Několik hudebníků, včetně Jacka Whitea z White Stripes, zpěvačky Beyoncé a skupiny Foo Fighters, vyjádřilo nesouhlas s tím, že Trump používal jejich skladby. Foo Fighters dokonce oznámili, že peníze získané za použití jejich písně My Hero věnují na kampaň Harrisové.
Otázkou zůstává, zda podpora celebrit skutečně ovlivňuje rozhodování voličů. Několik studií naznačuje, že přímý vliv slavných osobností na voliče není výrazný. Profesorka Margaretha Bentleyová z Arizonské státní univerzity například poznamenala, že její studenti se řídí názory celebrit spíše při výběru kávy než při volbách. Naopak Ashley Spillaneová z Harvardu ve své studii tvrdí, že výzvy celebrit mohou motivovat k registraci nové voliče, což by mohlo mít pozitivní dopad na kampaně.
Zvláštní pozornost přitahuje Taylor Swiftová, která je jednou z nejsledovanějších osobností současnosti. Pokud by se rozhodla do kampaně Harrisové zapojit aktivněji, americká média spekulují, že by to mohlo výrazně zvýšit účast mladých voličů a ovlivnit výsledky voleb.
Vánočního dárku, o jaký nestáli, se dočkalo několik členů činoherního souboru Slovenského národního divadla (SND) v čele s půvabnou Táňou Pauhofovou. Divadlo propustí pět herců, kteří se nebojí kritizovat kontroverzní ministryni kultury Martinu Šimkovičovou.
Nový rok se nese také ve znamení politických projevů. Ještě před prezidentem Petrem Pavlem zveřejnil svou řeč k národu nově jmenovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Zmínil, že chce, aby vláda řešila problémy obyčejných lidí, které zároveň vyzval k tomu, aby byli na Česko hrdí.
Novoroční oslavy se v Evropě neobešly bez tragédie. Desítky lidí přišly o život při nočním požáru v baru ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana. Přesný počet obětí není znám ani po policejní tiskové konferenci. Dalších nejméně sto osob utrpělo zranění.
Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas.
Karlos Vémola nebude na závěr letošního roku vzpomínat v dobrém. Těsně před Vánoci ho sebrali policisté, když se chystal na operační zákrok. Tomu se konečně podrobil až v úterý. Nyní už je zpátky v areálu věznice, ale má to háček. Po operaci je pod dohledem lékařů.
Česko má za sebou úvodní hodiny ledna 2026, který má přinést počasí obvyklé pro tento kalendářní měsíc. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Prokletí rodiny Kennedyových zřejmě trvá i v současnosti. Ve věku pouhých 35 let zemřela Tatiana Schlossbergová, vnučka někdejšího prezidenta Johna F. Kennedyho. Informovala o tom britská stanice BBC.
Česko se v právě končícím roce dočkalo nového premiéra. Stal se jím Andrej Babiš (ANO), který však musel nejprve veřejnosti vysvětlit, jak vyřeší svůj střet zájmů. Předseda vlády nyní ozřejmil, co bude s jeho firmami. Do nově vytvořeného fondu totiž nemíří všechny.
Silvestr je tradičně i dnem, kdy mezi sebou o diváky bojují tři velké tuzemské televize. Prima tentokrát nasadí těžký kalibr. Do jednoho z jejích pořadů totiž dorazila legendární herečka Jiřina Bohdalová, která i v 94 letech udivuje svou vitalitou.
Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.
Letošní babyboom v českém šoubyznyse nebere konce. Den před Silvestrem se radostnou novinkou z osobního života pochlubila modelka Natálie Kočendová. Na svět přivedla malého a zdravého chlapečka.
Sníh, vítr, závěje. Nebezpečí trvá i podle nejnovější výstrahy, kterou meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili ve středu kolem poledne. Varování ale doznalo jistých změn.