Do druhého kola francouzských prezidentských voleb podle konečných výsledků postoupili současný centristický prezident Emmanuel Macron s 27,84 procenta a krajně pravicová politička Marine Le Penová s 23,15 procenta. Na třetím místě skončil s 21,95 procenta krajně levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon.
Konečné výsledky se příliš neliší od těch předběžných, které byly zveřejněny v neděli večer po skončení prvního kola hlasování. Macron i Le Penová již dnes zahájili kampaň před druhým kolem, které bude 24. dubna. I nejnovější průzkumy mapující podporu dvou kandidátů nasvědčovaly vítězství prezidenta Macrona, přičemž mu přisuzovaly 52,5 až 55 procent hlasů.
Macron dnes zamířil na severovýchod Francie, který je jednou z bašt Le Penové. Ve městě Denain, což je podle agentury Reuters jedno z nejchudších měst v zemi, mimo jiné kritizoval ekonomické sliby své rivalky jako odtržené od reality. "Snažím se jasně říci, že můj program je sociálně zaměřený," řekl při setkání s obyvateli.
Podle Reuters byly místy tyto rozhovory poměrně vyhrocené, když místní dávali najevo nesouhlas s některými prezidentovými návrhy, jako je zvýšení věku odchodu do důchodu. "Celé je to divadlo... Teď s námi přišel mluvit, protože se bojí, že ho porazí Marine Le Penová," řekla reportérovi před dějištěm mítinku 36letá nezaměstnaná matka šesti dětí Stephanie Bertaová.
Macron měl poté na programu ještě návštěvu Štrasburku, zatímco Le Penová s kolegy ze své strany Národní sdružení (RN) plánovala další postup. Podle agentury AP má krajně pravicová politička v úmyslu dál akcentovat otázku rostoucích cen potravin či energií, které dopadají především na chudší domácnosti. Při dnešní návštěvě výrobce obilných produktů v Burgundsku plánovala ohlásit "silná, naléhavá rozhodnutí na ochranu kupní síly Francouzů".
Kromě Macrona, Le Penové a Mélenchona se v prvním kole voleb přes kritickou pětiprocentní hranici, která rozhoduje o výši státního příspěvku na předvolební kampaň, přehoupl ještě krajně pravicový bývalý novinář Éric Zemmour. Získal 7,07 procenta a pro druhé kolo podpořil Le Penovou. Na pátém místě skončila republikánka Valérie Pécresseová se 4,78 procenta, která již své stoupence požádala o finanční podporu k uhrazení kampaně.
K urnám v neděli dorazilo 73,69 procenta registrovaných voličů. Je to druhá nejnižší volební účast v prvním kole prezidentských voleb, nejnižší byla v roce 2002. Očekává se, že druhé kolo letos rovněž vynechá asi čtvrtina voličů.
Z českých politiků okomentoval výsledky francouzských prezidentských voleb například europoslanec Jan Zahradil (ODS). Na twitteru zdůraznil, že protestní kandidáti sebrali přes polovinu odevzdaných hlasů.
"Naproti tomu totální krach tradiční pravice a levice: gaullisté (Pécresse) 5%, socialisté (Hidalgo) 2%. Francie se někam posouvá," konstatoval.
Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.