Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla dnes před pardubickým soudem obžalovaná lékařka dětského oddělení Pardubické nemocnice. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle nějž neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.
Žena také řekla, že seznámení s předpisy nemocnice podepsala až po události, kvůli níž stojí před soudem. Proti tomu se dnes nemocnice ohradila. V květnu 2017 zůstal chlapec kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Před soudem stojí kvůli těžkému ublížení na zdraví tři zdravotnické pracovnice.
"Zavedený postup byl, že pacient musí být ošetřený na ORL oddělení," uvedla lékařka Martina Šípková. Ta měla v noci z 13. na 14. května 2017 ústavní pohotovostní službu na dětském oddělení Pardubické nemocnice. V noci hoch po operaci mandlí začal masivně krvácet z úst. Matka s ním v doprovodu zdravotních sester odešla na ORL ambulanci. Ta však byla zamčená, dlouho nikdo nemohl najít klíče ani přivolat specializovaného lékaře.
Podle primáře dětského oddělení Mariana Šenkeříka bylo před čtyřmi lety zavedeným postupem, že při komplikacích sestra přivolá sloužícího lékaře, který pacienta prohlédne a po případné konzultaci se specializovaným kolegou rozhodne, co dál. Pacient se předtím nemá nikam přemisťovat, má zůstat na lůžku a mít zabezpečené základní životní funkce. "Postup nebyl na papíře, ale všichni ho znali," uvedl ve středu před soudem jako svědek Šenkeřík. Dodal, že zdravotnický personál byl tak proškolován po nástupu.
Lékařka vypověděla, že také chtěla přivolat na pomoc ARO tým. Sestra z ARO jí nabízela konzultaci se sloužícím lékařem, Šípková to však odmítla. Chlapec v té chvíli ještě normálně dýchal, komunikoval a byl při vědomí. Lékařka nechala matku s krvácejícím dítětem a sestrou před ORL ambulancí a odešla, aby sehnala ORL specialistu, zapomněla si totiž mobilní telefon na oddělení. Později se účastnila resuscitace dítěte na ambulanci, v atmosféře plné stresu. "Na takové situace nejsme školení, ať si říká kdo chce, co chce," řekla Šípková. Na místo přijeli i zdravotničtí záchranáři, úplnou resuscitaci nakonec zajistil přivolaný ARO tým a dítě bylo převezeno do Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Lékařka dnes uvedla, že seznámení s dokumenty upravujícími činnost zdravotnického personálu, podepsala až po mimořádné události. Zdůvodnila to tím, že to po ní nemocnice vyžadovala, neboť vše měl přezkoumat externí audit. "Nechtěla jsem být vyvrhel, který se bude stavět na zadní," řekla Šípková.
Společnost Nemocnice Pardubického kraje se dnes proti tvrzení své bývalé zaměstnankyně a obviněné lékařky ohradila. Podle ní interní dokumenty podepsala už před událostí. "Lékařka na oddělení působila mimo jiné v pozici lokálního manažera kvality, tedy člověka zodpovědného za to, aby přesně k takovým situacím nedocházelo. Systém kvality je daný, jeho znalost prokazatelně vyžadovaná, kontrolovaná a akreditovaná nezávislým auditorem. Zásadně platí, že zaměstnanec připojuje svůj podpis pod dokument v okamžiku, kdy se s ním seznámí," uvedla ve vyjádření pro média mluvčí společnosti Kateřina Semrádová.
Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti jsou obžalovány sestry Barbora Špásová a Alena Chovancová a lékařka Martina Šípková, už dříve vinu odmítly. Obžalobě pro přečin neposkytnutí pomoci čelí i nemocnice jako právnická osoba, také ona vinu odmítá.
Chlapcova rodina se domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco navýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.
Jednání bylo odročeno na 16. listopadu. Soud plánuje výslech zdravotních sester z ORL, přednosty kliniky ORL a lékaře, který provázel obžalovanou lékařku v adaptačním procesu.
Rozsáhlá policejní akce probíhá od úterního rána ve středočeských Čelákovicích. Pátrá se po ozbrojeném pětapadesátiletém muži ve vozidle Škoda Fabia, do akce byla povolána i zásahová jednotka.
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
V Česku už se řeší možná nová známost tenisty Tomáše Macháče, zatímco na Slovensku se stále probírá jeho rozchod s tamní zpěvačkou Emmou Drobnou. Někdejší vítězka SuperStar se nejprve nechtěla vyjadřovat, ale nakonec mlčení prolomila.
Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace.
Pavel Vítek si letošní červen představoval jinak, ale dosud jeho většinu strávil v nemocnici. Nyní už je doma, kde se ale nadále zotavuje z vážných zdravotních problémů, které ho potkaly. Jak na tom zpěvák podle vlastních slov je?
Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra.
Meteorologové i na začátku dalšího červnového týdne varují před tropickým počasím a jinými nebezpečnými jevy. Kromě vysokých teplot v části Česka hrozí v pondělí opět i silné bouřky, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dvacet let už spolu Marek Eben a Tereza Kostková moderují StarDance. Většina diváků je za to ráda, ale v posledních letech se objevila i kritika některých Ebenových komentářů. Co jim říká známá moderátorka a herečka?
V Česku byl uplynulý červnový víkend na řadě míst velmi bouřlivý. Bouřky se vyskytly prakticky jen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku byly velmi výjimečné. Došlo na kroupy, které mnohde způsobily škody. Místy také vydatně pršelo, zaznamenány jsou i úhrny přes 100 milimetrů.
Velkým tématem posledních dní byly koncerty Ewy Farne na fotbalovém stadionu pražské Slavie v Edenu. Událost si nenechaly ujít nejrůznější známé osobnosti, včetně Heleny Vondráčkové. Legendu české popmusic ostatně čekají show na stejném místě v příštím roce.
Zaměstnanci České televize o půlnoci zahájili výstražnou stávku v reakci na vládou schválení návrh zákona, který mění způsob financování veřejnoprávních médií. Po celý pondělní den tak mohou být příspěvky zkráceny, upozorňuje ČT diváky. Stávka se týká i Českého rozhlasu.
Uplynulo pět let od chvíle, kdy byla zpěvačka Britney Spears na základě kampaně Free Britney zbavena opatrovnictví svého otce Jamieho Spearse. Podle zdrojů webu The Sun z jejího okolí se však čtyřiačtyřicetiletá popová hvězda cítí ztracená a izolovaná více než kdy dříve. V posledních měsících navíc čelila zatčení za řízení pod vlivem alkoholu a stížnostem na podivné chování na veřejnosti, které zahrnovalo například štěkání v restauraci nebo ohánění se nožem.