Pod pěší lávkou v provincii Jün-nan na jihozápadě Číny se na mýtině na okraji hustého lesa objevila osamělá slonice. Nevšímala si hustého deště ani shlukujícího se davu, zatímco se krmila trávou a koupala v čokoládově hnědé vodě.
"Návštěvníci, kteří chtějí vidět slony, si obvykle musejí počkat do února či do března, kdy samice hledají partnery k páření," říká ochránce přírody z Údolí divokých slonů Čchin Kang-lin. Údolí je v oblasti Si-šuang-pan-na, což je v provincii Jün-nan na hranici s Laosem a Barmou. "V této době nevycházejí ven z lesa příliš často," cituje ho agentura Reuters.
Setkání lidí s obvykle plachými slony na sebe upozornilo, když se loni stádo 16 slonů indických vydalo ze Si-šuang-pan-na a většina z nich urazila 500 kilometrů dlouhou trasu na sever na předměstí Kchun-mingu, metropole provincie Jün-nan. Tam se z nich stala mediální senzace.
Počet slonů v oblasti Si-šuang-pan-na se za posledních 20 let více než zdvojnásobil na nynějších zhruba 300 jedinců, což je známkou úspěchu při snaze obnovit jejich stáda. Migrující skupina slonů patrně hledala více prostoru, což je palčivý problém, protože za tato dvě desetiletí se rozloha půdy dostupné pro slony zmenšila o 40 procent.
Čínská Národní komise pro lesy a louky, která je zodpovědná za ochranu přirozeného prostředí pro zvířata, na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala. Státní tisková agentura Nová Čína nicméně tento týden napsala, že začaly přípravné práce na vytvoření národního parku v Jün-nanu, díky němuž by se podmínky pro slony zlepšily. Odborníci se domnívají, že tento krok měl přijít už dávno.
"Snažíme se slony vrátit do jejich původního prostředí," říká Čou Ťin-feng, který je generálním tajemníkem čínské nevládní organizace nazvané Nadace pro ochranu biodiverzity a ekologický rozvoj (CBCGDF). "Myslíme si, že jejich stávající prostředí není ani dost velké, ani dost dobré. Musíme slonům pomoci najít nové," dodal.
Oblast Si-šuang-pan-na, která je ohniskem biodiverzity, vymezila jasné linie, aby oddělila obyvatele od zranitelných ekosystémů. Ale rozvoj monokultur, kdy jsou pole vyčleněná pro jedinou plodinu, jako je čaj nebo kaučukovník, stejně jako stavba velkých dopravních projektů v oblasti, narušily přirozené teritorium a trasy, po kterých sloni putují za potravou.
Jednou z největších překážek se stala vodní elektrárna Ťing-chung. Kvůli přehradě a vodní nádrži je pro slony nemožné překročit řeku Mekong, která jejich oblastí protéká. Přirozené prostředí slonů se tak ještě více roztříštilo.
Pokud vznikne národní park pro slony, měl by podle Čou Ťin-fenga spojit všechny existující, rozdrobené části prostředí pro slony a poskytnout stádům prostor, po kterém budou moci putovat za potravou. "Jestli se jejich počet v následujících 50 letech zdvojnásobí, pak budou v Jün-nanu potřebovat spoustu místa," dodal Čou.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.