Pod pěší lávkou v provincii Jün-nan na jihozápadě Číny se na mýtině na okraji hustého lesa objevila osamělá slonice. Nevšímala si hustého deště ani shlukujícího se davu, zatímco se krmila trávou a koupala v čokoládově hnědé vodě.
"Návštěvníci, kteří chtějí vidět slony, si obvykle musejí počkat do února či do března, kdy samice hledají partnery k páření," říká ochránce přírody z Údolí divokých slonů Čchin Kang-lin. Údolí je v oblasti Si-šuang-pan-na, což je v provincii Jün-nan na hranici s Laosem a Barmou. "V této době nevycházejí ven z lesa příliš často," cituje ho agentura Reuters.
Setkání lidí s obvykle plachými slony na sebe upozornilo, když se loni stádo 16 slonů indických vydalo ze Si-šuang-pan-na a většina z nich urazila 500 kilometrů dlouhou trasu na sever na předměstí Kchun-mingu, metropole provincie Jün-nan. Tam se z nich stala mediální senzace.
Počet slonů v oblasti Si-šuang-pan-na se za posledních 20 let více než zdvojnásobil na nynějších zhruba 300 jedinců, což je známkou úspěchu při snaze obnovit jejich stáda. Migrující skupina slonů patrně hledala více prostoru, což je palčivý problém, protože za tato dvě desetiletí se rozloha půdy dostupné pro slony zmenšila o 40 procent.
Čínská Národní komise pro lesy a louky, která je zodpovědná za ochranu přirozeného prostředí pro zvířata, na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala. Státní tisková agentura Nová Čína nicméně tento týden napsala, že začaly přípravné práce na vytvoření národního parku v Jün-nanu, díky němuž by se podmínky pro slony zlepšily. Odborníci se domnívají, že tento krok měl přijít už dávno.
"Snažíme se slony vrátit do jejich původního prostředí," říká Čou Ťin-feng, který je generálním tajemníkem čínské nevládní organizace nazvané Nadace pro ochranu biodiverzity a ekologický rozvoj (CBCGDF). "Myslíme si, že jejich stávající prostředí není ani dost velké, ani dost dobré. Musíme slonům pomoci najít nové," dodal.
Oblast Si-šuang-pan-na, která je ohniskem biodiverzity, vymezila jasné linie, aby oddělila obyvatele od zranitelných ekosystémů. Ale rozvoj monokultur, kdy jsou pole vyčleněná pro jedinou plodinu, jako je čaj nebo kaučukovník, stejně jako stavba velkých dopravních projektů v oblasti, narušily přirozené teritorium a trasy, po kterých sloni putují za potravou.
Jednou z největších překážek se stala vodní elektrárna Ťing-chung. Kvůli přehradě a vodní nádrži je pro slony nemožné překročit řeku Mekong, která jejich oblastí protéká. Přirozené prostředí slonů se tak ještě více roztříštilo.
Pokud vznikne národní park pro slony, měl by podle Čou Ťin-fenga spojit všechny existující, rozdrobené části prostředí pro slony a poskytnout stádům prostor, po kterém budou moci putovat za potravou. "Jestli se jejich počet v následujících 50 letech zdvojnásobí, pak budou v Jün-nanu potřebovat spoustu místa," dodal Čou.
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.