Šéfové evropských institucí dnes přislíbili převést do praxe některé podněty obyvatel, jež vzešly z rok trvající celounijní debaty. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se vyslovila pro zrušení jednomyslného rozhodování sedmadvacítky členských zemí v některých otázkách, stejně jako pro společnou unijní obranu a zdravotnictví. Pokud to bude nutné, EU by měla změnit své ustavující smlouvy, dodala.
Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že je revizi smluv nakloněn a chce o ní s dalšími unijními lídry hovořit v červnu. Na změnu však nepohlíží příznivě řada členských zemí, které se obávají ztráty svého vlivu na rozhodování evropského bloku.
Zrušení práva veta, posílení role občanů či změna systému evropských voleb patří k desítkám návrhů, s nimiž obyvatelé v rámci rok trvající Konference o budoucnosti Evropy přišli.
"Vždy jsem hájila názor, že jednomyslnost v některých klíčových otázkách nedává smysl, pokud chceme být rychlejší," prohlásila během dnešního slavnostního zakončení konference von der Leyenová, jejíž komise již před časem začala hovořit o většinovém rozhodování například ve věcech zahraniční politiky. Dodala, že pokud bude k přijetí některých návrhů občanů potřeba změnit smlouvy, podpoří to. Sama hodlá v září předložit konkrétní podněty vyplývající z konference.
Francouzský prezident, od něhož nápad uspořádat velkou debatu občanů vzešel, dnes zásah do základních unijních dokumentů rovněž podpořil. "Je evidentní, že bude potřeba reformovat naše texty," prohlásil dnes Macron. Doplnil, že navrhne zařadit diskusi o tomto tématu na program červnového jednání šéfů států v Bruselu.
O úpravě ustavujících unijních pravidel musejí rozhodnout jednotně všechny země a řada z nich pak úpravu potvrzuje v referendu. Zatímco Francie či Německo se k nim dlouhodobě stavějí otevřeně, některé vlády dávají najevo, že v době, kdy se unie po pandemické krizi potýká s dopady ruské invaze na Ukrajinu, nejsou změny smluv na pořadu dne. Podle bruselského webu Politico se nejméně desítka zemí chystá zveřejnit společný otevřený dopis, v němž se staví proti "neuváženým a ukvapeným" snahám o změny smluv. Mezi signatáři výzvy skeptické k úpravám smluv figurují zejména menší státy včetně Česka, Slovinska, Bulharska a skandinávských či pobaltských zemí.
Účastníci konference chtějí kromě změn fungování unijních institucí například větší aktivitu EU v boji proti klimatickým změnám, sociálně spravedlivější ekonomiku, rovné příležitosti pro všechny skupiny obyvatel. Zatímco Evropský parlament již přislíbil, že se jejich podněty pokusí převést do praxe, zástupci států hovoří spíše o analýze a diskusi o výsledcích konference.
Aneta Krejčíková přijala pracovní nabídku, kterou pro ni nebylo jednoduché splnit. Musela se totiž svléknout až do spodního prádla. V té souvislosti přiznala, že z dětství má o ideálech ženské krásy představy, které možná nejsou úplně nejlepší.
Slovensko zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 42 let zemřela oblíbená podnikatelka Miroslava Jarošová. Úspěch měla zejména v oblasti přírodních doplňků stravy a wellness produktů.
Dara Rolins má za sebou netradiční zážitek pro umělce z našich zeměpisných šířek. O víkendu si totiž zazpívala pod nejvyšší budovou světa Burj Khalifou v Dubaji.
Teploty v Česku budou nadále klesat, jak bude postupovat podzim a blížit se zima. Vyplývá to z nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Minimální teploty mohou chvílemi klesat pod nulu, upozornili meteorologové.
Na den přesně před týdnem zaskočila Česko zpráva o úmrtí Dany Drábové, dlouholeté šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Nyní se potvrdilo, že poslední rozloučení s věhlasnou expertkou nebude veřejně přístupné.
Babyboom se netýká jen šoubyznysu, ale také sportovců. Radostnou novinkou se pochlubili Kristýna Plíšková a Dávid Hancko, tedy bývalá česká tenistka a současný slovenský fotbalový reprezentant. Oznámili totiž narození druhého potomka.
Česko o uplynulém víkendu vyděsila zpráva o kolapsu Bolka Polívky během divadelního představení v jeho milovaném Brně. Podle posledních informací se slavný herec cítí dobře, přesto nebude v úvodu nového týdne pracovat.
Mirai Navrátil už se za posledních pár let nesmazatelně zapsal do paměti lidí, které ale o to víc překvapí jeho nejnovější změna image. Dosud totiž frontman známé kapely vypadal pořád stejně. Nyní je ale jedna zásadní věc jinak. A může za to Leoš Mareš.
O víkendu bude v Česku panovat typické podzimní počasí. Denní maxima se budou pohybovat kolem 10 stupňů, na horách ale podle ČHMÚ.cz už bude snežit.
Sharon Osbourneová se snaží zjistit, „kam dál“ a jak se vyrovnat se životem bez manžela Ozzyho, který zemřel v červenci ve věku 76 let. Jejich syn Jack Osbourne prozradil, jak rodina své matce pomáhá. Frontman kapely Black Sabbath zemřel ve svém domě jen pár týdnů po svém posledním vystoupení, které zorganizovala právě jeho žena.
Fotbalová hvězda David Beckham veřejně poděkovala své manželce Victorii Beckham za „čtyři krásné děti“. Učinil tak po premiéře nového dokumentárního pořadu na Netflixu, která se odehrála v atmosféře pokračujícího rodinného sporu s jejich nejstarším synem Brooklynem. Na premiéře se sešla celá rodina, s výjimkou Brooklyna a jeho manželky Nicoly Peltz.
Zpěvák Robbie Williams poprvé promluvil o tom, jak odložil vydání svého alba, aby se vyhnul přímému souboji s Taylor Swift v hitparádách. Učinil tak během nejmenšího koncertu své kariéry, který se konal v londýnském klubu Dingwalls s kapacitou 600 lidí a skončil v jednu hodinu ráno. Během dvouhodinové show se zpěvák otevřeně vyjádřil také ke svému sporu s kapelou Oasis, své manželce Aydě a dceři Teddy.