Von der Leyenová po dárcovské akci ohlásila 10 miliard eur na pomoc Ukrajincům

Evropská komise a další dárci ze světa slibují celkem 10,1 miliardy eur (skoro 250 miliard Kč) na pomoc Ukrajincům prchajícím před válkou, oznámila po dnešní dárcovské akci ve Varšavě předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.

Ursula von der Leyenová v Praze s premiérem Babišem

Iniciativa Stand Up For Ukraine, spuštěná komisí a kanadskou vládou, přinesla 9,1 miliardy eur včetně jedné miliardy přislíbené EK, miliardovou půjčku pak ještě přidává Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Z peněz přislíbených unijní exekutivou má 400 milionů putovat do zemí "v první linii" uprchlické vlny z Ukrajiny.

"Dnes jsme vybrali 9,1 miliardy eur pro lidi prchající před invazí, uvnitř Ukrajiny a v zahraničí," oznámila na twitteru šéfka unijní exekutivy. "Budeme pokračovat v poskytování podpory. A jakmile dopadne poslední bomba, pomůžeme ukrajinskému lidu obnovit jejich zemi," dodala.

Evropská komise v tiskové zprávě uvádí, že dodatečná miliarda zapůjčená od EBRD půjde také na pokrytí potřeb uprchlíků. "Takže (v součtu) 10,1 miliardy," prohlásila von der Leyenová podle francouzské televize BFM TV. Podle agentury Reuters německá politička upřesnila, že 400 milionů eur dostanou státy, na které nejvíce dopadá uprchlická vlna, a zbylých 600 milionů bude zasláno "ukrajinským úřadům a částečně Organizaci spojených národů".

Celkem má z více než devíti vybraných miliard eur skončit na Ukrajině 1,8 miliardy, zatímco 7,3 miliardy je určených "pro ubytovávání uprchlíků v členských státech EU a sousedních zemích", vysvětluje tisková zpráva. Z Ukrajiny podle posledních čísel Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uteklo kvůli válce na 4,4 milionu lidí, dalších sedm milionů lidí vyhnaných z domovů v zemi zůstává.

Program na jejich podporu dnes oznámila také Evropská investiční banka (EIB), která v rámci akce Stand Up For Ukraine přislíbila čtyři miliardy eur. Peníze mají být uvolňované během tohoto a příštího roku a mají pomoci úřadům v EU se zajištěním základních potřeb pro ukrajinské uprchlíky. "Nový program EIB, který musí schválit představenstvo EIB, má za cíl financovat rozvoj klíčové sociální infrastruktury pro poskytování veřejných služeb uprchlíkům, včetně ubytování, škol, nemocnic a školek," uvedla banka v tiskové zprávě.

Dnešní dárcovská akce Stand Up For Ukraine byla vyvrcholením dva týdny trvající kampaně vedené na sociálních sítích, přičemž projekt spustila EK společně s vládou Kanady a charitativní organizací Global Citizen. Von der Leyenová po ní vyzdvihla mimo jiné starostu Varšavy Rafala Trzaskowského, který dnes šéfku EK hostil. "Občané Varšavy a vaše administrativa odvádějí neuvěřitelnou práci, když hostí statisíce uprchlíků z Ukrajiny," napsala na twitteru.

"Upřímný dík Ursule von der Leyenové, (kanadskému premiérovi) Justinu Trudeauovi, Global Citizen za podporu Ukrajiny," reagoval později na twitteru ukrajinský prezident Zelenskyj. "Tohle je ohromný příspěvek na podporu Ukrajiny po ruské invazi," napsal.

Premiér Trudeau zase v prohlášení ujišťoval Ukrajince, že mezinárodní společenství je bude nadále podporovat. "Ať je to jídlo, voda, ubytování nebo lékařská pomoc, budeme dál stát za vámi a poskytovat asistenci, kterou v tuhle chvíli potřebujete," uvedl.

Kanada dnes také oznámila opatření, která mají usnadnit Ukrajincům přesun do severoamerické země, informovala agentura AFP. Vláda údajně bude ve spolupráci s leteckými společnostmi nabízet spoje vyhrazené pro Ukrajince a uprchlíkům poskytne dvoutýdenní ubytování v hotelu. AFP uvádí, že do Kanady, kde už dříve žila početná ukrajinská menšina, letos přišlo přes 12.000 Ukrajinců.

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

WHO je znepokojena nárůstem počtu případů covidu-19

29.09.2023 10:30 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila před blížící se zimou znepokojení nad nárůstem…

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

Související:

Nejnovější