Von der Leyenová podle předsedkyně Sněmovny sdílí český pohled na podporu jádra

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová sdílí český pohled na dočasné označení jádra a plynu za udržitelné energie. Po dnešním podvečerním jednání s šéfkou unijni exekutivy to řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která bruselské sídlo komise navštívila spolu s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.

Ursula von der Leyenová v Praze s premiérem Babišem

Řeč byla i o plnění klimatických závazků Evropské unie či o přípravách českého předsednictví sedmadvacítky, které začne v červenci. Oba představitelé českého parlamentu pozvali německou političku na začátek předsednictví do Prahy.

Šéfové parlamentních komor se do Bruselu vypravili krátce před tím, než komise zveřejní konečnou podobu takzvané taxonomie, tedy klasifikace ekologicky udržitelných investic. Za ty mají být při splnění určitých podmínek označeny i peníze vložené do jaderných či plynových elektráren.

"Shodli jsme se na tom, co považuje Česká republika dlouhodobě.... za důležité, a to jsou otázky stran jádra. Tam je teď ještě asi jediný problém k řešení, a to co s jaderným odpadem," řekla novinářům po setkání s von der Leyenovou předsedkyně sněmovny. Zatímco samotnou podporu jaderných elektráren Česko na rozdíl od Rakouska či Lucemburska vítá, návrh omezit ji časově či podmínit fungováním hlubinných úložišť odpadu od roku 2050 se českým vládním politikům líbil méně. O detailech návrhu zatím komise nerozhodla.

Oba parlamentní lídři hovořili s von der Leyenovou rovněž o Zelené dohodě pro Evropu (tzv. Green Deal), která je zaměřená na ochranu klimatu a která bude také za českého předsednictví jednou z priorit komise. "Velmi ráda vidím podporu českého parlamentu pro naše priority EU," uvedla von der Leyenová na twitteru. 

Podle Vystrčila byla řeč i o zahraničněpolitických tématech, zejména napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Von der Leyenová ujistila české politiky, že EU stojí jednotně za Ukrajinou a připravuje tvrdé sankce pro případ ruské invaze.

"Ty sankce, pokud by byly realizovány, by byly velmi tvrdé a věřím, že si to Rusko velmi dobře uvědomuje," řekl novinářům předseda Senátu.

Spolu se svou kolegyní dal von der Leyenové najevo, že nová česká politická reprezentace je připravena v zájmu celé EU méně myslet jen na úzké české zájmy. Napětí na východě Evropy nebo klimatické změny podle Vystrčila vyžadují, aby se Česko začalo stavět k EU otevřeněji.

"Pokud dneska chceme čelit těm obrovským výzvám, které má Evropa před sebou, ať je to Green Deal, ať jsou to bezpečnostní rizika nebo další věci, tak to můžeme zvládnout jenom jako Evropa jako celek," prohlásil Vystrčil, podle něhož by Česko mělo projevovat v EU více solidarity. Podle něj byla u von der Leyenové patrná důvěra vůči Česku před jeho předsednictvím.

Pekarová Adamová podotkla, že nová vláda bude více v kontaktu s Bruselem a bude otevřena dialogu, což podle ní u předchozího kabinetu ne vždy platilo. "Tím, že se nebudeme zabývat střetem zájmů, protože ten zkrátka v téhle vládě nikdo nemá, tak už tím je to docela dobrý posun," řekla v narážce na bývalého premiéra Andreje Babiše, jehož vláda s komisí dlouhodobě řešila spor o dotace pro firmy, které Babiš vložil do svěřenských fondů.

Po setkání s von der Leyenovou čekala šéfy českých parlamentních komor pracovní večeře s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou. V Bruselu mají Pekarová Adamová a Vystrčil pracovní program i v příštích dvou dnech, kdy se setkají s dalšími představiteli komise, se zástupci Evropského parlamentu či s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem.

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Zelenskyj chce, aby země promyslely vyloučení Ruska z OSN

19.09.2023 17:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí po příjezdu do New Yorku navrhl, aby členové…

Ázerbájdžánské síly zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

19.09.2023 15:40 Ázerbájdžánské síly porušily příměří s Arménií a zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

Americké úřady našly ztracenou stíhačku F-35

19.09.2023 14:01 Americké úřady uvedly, že v pondělí našly trosky ztracené stíhačky F-35, která se zřítila v…

Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku kvůli dovozu obilí

18.09.2023 21:50 Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu…

Související:

Nejnovější