Von der Leyenová ubezpečila Zelenského o další podpoře EU

O pokračující podpoře Evropské komise ubezpečila ve svém prvním novoročním telefonátu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom dnes na twitteru. Zelenskyj na stejné sociální síti EU za podporu poděkoval a uvedl, že Ukrajina očekává už v tomto měsíci první část přislíbené makrofinanční pomoci.

Ursula von der Leyenová v Praze s premiérem Babišem

Podle prohlášení zveřejněného ukrajinskou prezidentskou kanceláří by mělo jít o tři miliardy eur (72,5 miliardy korun).

"EU stojí při vás, dokud to bude nutné. Podporujeme váš hrdinský boj. Boj za svobodu a proti brutální agresi," napsala von der Leyenová o válce, kterou loni v únoru zahájilo Rusko. Podotkla, že se těší, až se na Ukrajině se Zelenským znovu setká. Od začátku války podle DPA napadenou zemi navštívila třikrát.

Von der Leyenová také připomněla podporu ze strany Evropy ve formě generátorů, žárovek, přístřešků nebo školních autobusů. "Brzy začneme vyplácet náš podpůrný balíček ve výši 18 miliard eur (435 miliard Kč) v měsíčních tranších," doplnila.

Přislíbených 18 miliard eur se unijní exekutiva chystá Ukrajině poskytnout ve formě půjček v průběhu letošního roku. Chce tak podpořit základní funkce státu. Finance mají pomoci například s obnovou kritické infrastruktury. Mechanismus podle zprávy na webu komise Ukrajině přinese v průměru 1,5 miliardy eur každý měsíc, a pokryje tak významnou část jejích krátkodobých finančních potřeb, které ukrajinské úřady a Mezinárodní měnový fond odhadují na tři až čtyři miliardy měsíčně. Kyjev má na splacení půjček až 35 let a první splátky se odkládají na rok 2033.

Zelenskyj a von der Leyenová podle ukrajinské prezidentské kanceláře probírali také nadcházející summit Evropské unie a Ukrajiny, který je plánovaný na 3. února v Kyjevě. Hovořili v této souvislosti o doporučeních, kterými by se Ukrajina podle EU měla řídit, aby se přiblížila členství v unijním bloku. Von der Leyenová podle Kyjeva Zelenskému sdělila, že Ukrajina v plnění těchto doporučení učinila značný pokrok.

Všech sedm doporučení Bruselu pro Ukrajinu se týká domácí politiky a soudnictví, například boje s korupcí nebo procedury schvalování soudců ústavního soudu. Ukrajina získala status kandidátské země na členství v EU v roce 2022.

Trussová se domnívá, že v čele britské vlády neuspěla kvůli ekonomickému…

05.02.2023 18:22 Bývalá britská premiérka Liz Trussová je přesvědčena, že v čele vlády neuspěla kvůli mocnému…

Zelenskyj podle Scholze souhlasí s tím, že západní zbraně nemají být…

05.02.2023 17:02 Aktualizováno Kyjev nepoužije přislíbené zbraně dlouhého dostřelu k útokům na Rusko, pouze na ruské jednotky na…

Putin podle Bennetta slíbil, že nedá zavraždit Zelenského

05.02.2023 12:51 Ruský prezident Vladimir Putin údajně slíbil bývalému izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi,…

Rusové zasáhli dům v centru Charkova, jeden zraněný

05.02.2023 09:55 Aktualizováno Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům,…

USA se postaraly o špionážní balón, jak slíbil Biden. Sestřelily ho nad…

04.02.2023 21:33 Aktualizováno Spojené státy dnes sestřelily nad Atlantickým oceánem čínský balón, který byl podle nich vybavený…

Demokraté schválili nové pořadí primárek, úpravy navrhoval i Biden

04.02.2023 20:38 Vedení americké Demokratické strany dnes schválilo nové pořadí stranických shromáždění a primárek…

Papež je v Jižním Súdánu, setkal se s vysídlenými dětmi

04.02.2023 19:37 Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným…

Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí

04.02.2023 17:02 Kvůli válce na Ukrajině potřebuje humanitární pomoc 17,7 milionu lidí a 7,5 milionu Ukrajinců…

Sunak telefonicky hovořil se Zelenským o urychlení pomoci Ukrajině

04.02.2023 16:22 Britský premiér Rishi Sunak dnes telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem…

Ukrajina a Rusko si vyměnily 179 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 15:18 Aktualizováno Rusko propustilo ze zajetí 116 ukrajinských zajatců, uvedl dnes šéf ukrajinské prezidentské…

Související:

Nejnovější