Vondráček udělal chybu, řekl Babiš k návštěvě u Zemana

Andrej Babiš
Andrej Babiš, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 15. října 2021 11:29 | akt. 15. října 2021 11:50
Sdílej:

Čtvrteční návštěva předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u prezidenta Miloše Zemana byla chyba, domnívá se premiér Andrej Babiš (ANO). Vondráček měl podle něj zohlednit, že situace kolem prezidentova zdraví je vyhrocená.

Ohledně svého setkání se Zemanem kvůli povolebnímu vývoji Babiš čeká, až mu návštěvu povolí ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral. Babiš to dnes sdělil ČTK.

Vondráček Zemana navštívil ve čtvrtek odpoledne společně s kancléřem Vratislavem Mynářem. Nemocnice se proti tomu ohradila, stalo se tak bez vědomí ošetřujícího lékaře. Policie již slíbila, že příště ochranka k hlavě státu nepustí toho, kdo předem nebude mít svolení ošetřujícího lékaře.

"Nevnímám to vůbec dobře, je to velká chyba kolegy Vondráčka, který mě o návštěvě neinformoval," uvedl Babiš. "Já bych se určitě snažil dohodnout s ošetřujícím lékařem a zeptal bych se na vhodnost takové návštěvy. Určitě bych se spojil s ředitelem nemocnice, což jsem ostatně v mém případě udělal a pan ředitel mi sdělil, že hned, jak to bude možné, tak mi setkání s panem prezidentem umožní," dodal. Kvůli schůzce ohledně povolebního vývoje proto nyní čeká na povolení návštěvy Zavoralem.

Stejně dá podle Babiše Zavoral vědět i předsedovi ODS Petru Fialovi, který také o schůzku požádal. "Víte, celá ÚVN a hlavně její personál je pod enormním tlakem. Oni dělají svou práci a dělají ji skvěle s maximálním nasazením. Na druhou stranu musím říci, že celá situace okolo zdraví pana prezidenta je značně vyhrocená, a to měl pan Vondráček při návštěvě pana prezidenta vnímat a zohlednit," doplnil.

Vondráček ve čtvrtek médiím řekl, že Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu a že podepsal rozhodnutí o svolání nové Sněmovny. "Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný. Samozřejmě je nemocný, takže leží na jednotce intenzivní péče," řekl šéf dolní komory, podle kterého šlo o příjemné a lidské setkání.

Vondráček už ve čtvrtek řekl, že se na ranní schůzce s prezidentovým kancléřem Vratislavem Mynářem na Hradě domluvili na tom, že bude nejlepší, "když to (rozhodnutí o svolání zasedání Sněmovny) pan prezident podepíše přímo a předá mi to osobně". Zeman podle Vondráčka podepisoval dokument v leže. Předseda Sněmovny taky poznamenal, že prezident s jeho návštěvou souhlasil, trvala pět až deset minut.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ve čtvrtek uvedla, že Mynář přivedl Vondráčka k Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy nepatřil.

Stalo se
Světové celebrity
Ozzy Osbourne

Odhalení sochy Ozzyho Osbourna: Proč na něm chyběla Sharon?

Sharon Osbourneová musela vynechat odhalení sochy svého zesnulého manžela, rockera Ozzyho Osbourna, poté, co byla nečekaně převezena do nemocnice.

Světové celebrity
Král Karel III.

Na schůzku s Harrym a Meghan je Karel III. připraven, v paláci ale panují velké obavy!

Britský král Karel III. je podle královských expertů připraven setkat se během plánované červencové návštěvy se svým synem princem Harrym, jeho manželkou Meghan Markleovou i jejich dětmi. Harry se chystá příští měsíc poprvé po čtyřech letech přivést celou svou rodinu ze Spojených států zpět do vlasti.

Světové celebrity
Meghan Markleová

Dříve s ní soucítili. Proč teď leze Meghan Britům krkem?

Když princ Harry a jeho manželka Meghan v roce 2020 oznámili, že opouštějí své role v královské rodině, britská veřejnost s nimi měla upřímný soucit. Lidé chápali tlak, pod kterým žili. Problém, proč Meghan v Británii už nikdy plně neotevřou náruč, však podle webu Express netkví v porušení protokolu ani v rodinných neshodách. Důvod je mnohem prostší: veřejnost dodnes netuší, co vlastně chce.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Kde budou Harry a Meghan v Británii bydlet? Už je jasno!

Britský král Karel III. nabídl svému synovi princi Harrymu a jeho manželce Meghan možnost ubytování v jedné z královských rezidencí během jejich plánované červencové návštěvy Velké Británie. Součástí této nabídky, která je vnímána jako podaná olivová ratolest, je také zajištění bezpečnostních opatření pro celou rodinu.