Vrátit se na Ukrajinu z Česka plánuje 37 procent lidí, kteří sem ze země napadené Ruskem uprchli před válkou. Zhruba stejný podíl chce zůstat, nebo zůstat a pravidelně dojíždět na Ukrajinu, pětina ještě neví, jak bude postupovat.
Vyplývá to z průzkumu Agentury EU pro základní práva (FRA) v deseti unijních zemích, který se uskutečnil loni na přelomu srpna a září. Zahrnuje odpovědi přibližně 14.500 lidí. Ukázal také, že téměř 38 procent žen a 45 procent ukrajinských uprchlíků v Česku mělo v době průzkumu placenou práci, což je mírně nad průměrem průzkumu. Problémy vyjít s penězi mělo 78 procent dotázaných v Česku.
Česká republika hostí nejvyšší počet ukrajinských válečných uprchlíků v přepočtu na obyvatele. Za víc než rok od loňského 24. února, kdy ruská armáda vpadla na Ukrajinu, ministerstvo vnitra udělilo víza k dočasné ochraně víc než 490.000 běženců. Zhruba třetina z nich jsou děti. Podle odhadů ministerstva vnitra se jich asi pětina vrátila domů na Ukrajinu. Přesnější údaje o tom, kolik uprchlíků se v Česku skutečně nachází, umožní registrace k prodloužení ochrany o rok. Do 20. února se zaregistrovalo 230.000 běženců, čas mají do konce března. Podle průzkumu od Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) loni na podzim plánovaly návrat domů téměř tři čtvrtiny uprchlíků z Ukrajiny.
Téměř čtvrtina v Česku dotázaných příchozích z Ukrajiny má pocit, že se jim v ČR nedostává rovného zacházení. Zřídka se s podobným přístupem setkalo 44 procent, nikdy 29 procent. V soukromí bydlí v Česku 54 procent uprchlíků, což zhruba odpovídá průměru průzkumu, asi pětina je v ubytování hotelového typu a devět procent žije v domě nebo bytě poskytnutém úřady. Plně nebo částečně za ubytování platí 55 procent účastníků průzkumu, 43 procent bydlelo v době průzkumu bez placení. V Rumunsku za bydlení neplatily téměř dvě třetiny běženců, v Itálii a na Slovensku víc než polovina.
Česko spolu se Slovenskem a Polskem patří k zemím, kde mají uprchlíci nejmenší problémy dorozumět se místním jazykem. Obstojně podle svého vyjádření mluvila česky zhruba čtvrtina příchozích, špatně 44 procent a vůbec 18 procent. Třeba v Estonsku nebyly schopné se vůbec dorozumět téměř dvě třetiny Ukrajinců a v Německu 40 procent. Na kurzy češtiny chodilo nebo je stále navštěvuje 44 procent běženců, větší byl tento podíl jen ve Španělsku s víc než polovinou lidí v kurzech španělštiny, stejný jako v ČR je v Německu. V Maďarsku naproti tomu do kurzů maďarštiny chodilo jen 13 procent uprchlíků z Ukrajiny.
Velmi obtížně vycházelo s penězi v Česku 23 procent běženců, stejný podíl vycházel obtížně. Zhruba třetina měla v době průzkumu nějaký problém vyjít s penězi. Příjem z práce mělo v Česku 35 procent uprchlíků, což je nad průměrem průzkumu. Úspory využívalo 26 procent, pomoc od rodiny na Ukrajině 24 procent, penzi 13 procent a půjčené peníze desetina. Sociální dávky uvádělo v ČR jako součást příjmu 41 procent ukrajinských běženců, vyšší byl tento podíl jen v Německu.
Téměř polovina účastníků průzkumu v Česku čelila problémům při přístupu ke zdravotní péči kvůli neznalosti jazyka. Jak se ke zdravotní péči dostat, tedy kam jít nebo koho kontaktovat, nevědělo 31 procent. Zhruba pětina Ukrajinců v době průzkumu uvedla, že zdravotní péči dosud nezkusila využít.
Zpráva vychází z průzkumu v Bulharsku, Česku, Estonsku, Itálii, Maďarsku, Německu, Polsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Španělsku. Uprchlíci byli dotazovaní mezi 22. srpnem a 29. zářím 2022. V Česku se do průzkumu zapojilo 671 Ukrajinců ve věku od 12 let, 90 procent respondentů byly ženy a dívky.
Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Příští týden se do Česka mohou vrátit nejen mrazy, ale podle ČHMÚ.cz i sněžení, a to i ve středních polohách.
Nečekaný vývoj nastává poté, co Eva Feuereislová oznámila definitivní rozchod s Jaromírem Soukupem. Některé indicie naznačují, že Plastic Queen spojila síly s jinou Soukupovou bývalkou, konkrétně s Agátou Hanychovou. Není přitom žádným tajemstvím, že obě dámy se neměly zrovna v lásce.
Princ Harry rezignoval na pozici v charitě, kterou sám pomáhal zakládat. Mohou za to spory mezi zakladateli organizace a předsedkyní představenstva. Informovala o tom britská BBC.
Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?
Se zesnulým Aloisem Švehlíkem se během kariéry potkala řada skvělých českých herců. Jednou takovou osobností je Veronika Žilková, kterou tak včerejší smutná zpráva nemohla nezasáhnout.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, oslavila britský Den matek sdílením své rodinné tradice na Instagramu. V příspěvku zveřejnila fotografii domácího koláče ozdobeného plátky pomeranče a jedlými květy, s popiskem: "Naše rodinná tradice. Mothering Sunday ve Velké Británii."
Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.
Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů.
Návrat Pavla Nedvěda do českého fotbalu, který by jistě potěšil i jeho snoubenku Daru Rolins, se přiblížil. Někdejší kapitán reprezentace figuruje ve skupině zájemců o vstup do prvoligového fotbalového klubu v Hradci Králové.
Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let.