O obsazení funkce vrchního státního zástupce v Olomouci by se mohlo rozhodnout během několika dní. Nejvyšší státní zástupce na místo navrhl okresního státního zástupce v Kroměříži Radima Daňhela, ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) si od Daňhela vyžádal návrh reorganizace a personálních změn na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Olomouci.
Požaduje je kvůli výsledkům analýzy, která ve srovnání s VSZ v Praze ukázala problémy v hospodaření a efektivitě olomouckého úřadu a také vyšší míru odškodňování za nezákonná trestní stíhání. Ministr to dnes řekl novinářům. Předchozí šéf olomouckého VSZ Ivo Ištvan se proti kritice ohradil a naznačil, že může být reakcí na policejní zásah úřadu vlády před devíti lety.
Blažek chce návrh změn od Daňhela dostat v řádu dní. "Pokud tu představu řekne takovou, aby byla pro ministerstvo a vládu této země přijatelná, nic nebrání tomu, aby jmenován byl," řekl ministr. Daňhela označil za velmi kvalitního kandidáta. Na asi hodinovém setkání s ním Blažek probíral problémy, které analýza odhalila. "Nedopadla dobře," podotkl Blažek. Analýza popisuje situaci z posledních let, kdy olomoucké VSZ vedl Ištvan, který od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v Brně.
Analýza poukázala mimo jiné na to, že ze 30 státních zástupců na olomouckém VSZ třetina vykonává vedoucí funkce a dalších pět je vykonávat může. Od toho se odvíjejí platy státních zástupců, měsíčně s vyplácenými příplatky průměrně berou víc než 162.000 korun. Vedení v Olomouci se přitom podle Blažka nepokoušelo učinit žádné provozní úspory, i když jsou tamní výdaje na cestovné nebo služby elektronické komunikace vyšší než na VSZ v Praze, které je počtem státních zástupců trojnásobné. U olomouckého VSZ jsou také vyšší než v Praze náhrady škody požadované i vyplacené za nezákonná trestní stíhání.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se s ministrovým hodnocením olomouckého VSZ neztotožňuje. Považuje ho za příliš příkré, uvedl. Analýzu označil za "nepříliš hlubokou", vychází podle něj pouze z některých statistických ukazatelů. "Stejně tak není bezvýhradně možné porovnávat činnost VSZ v Praze a VSZ v Olomouci, protože skladba trestné činnosti i rozsah obvodu působnosti se výrazně liší," dodal. S ministrem chce jednat o problematice odškodňování, Blažkův postup ve vztahu k Daňhelovi je podle Stříže naprosto standardní a korektní.
Ištvan výsledky analýzy zpochybnil. Blažek podle něj jako ministr spravedlnosti v roce 2012 a 2013 neměl k fungování olomouckého VSZ žádné připomínky ani poznámky. "Přestože jsme se vídali a přestože měl všechny informace, které dnes prezentuje, tak mu nevadilo vůbec nic," uvedl bývalý olomoucký vrchní státní zástupce. "Jeho (Blažkův) postoj se radikálně změnil od roku 2013 po zásahu policie na úřadu vlády. Berte to touto optikou," dodal Ištvan.
Po policejním zásahu na úřadu vlády v červnu 2013 padl kabinet Petra Nečase (ODS). V kauzách, které se týkaly mimo jiné blízké spolupracovnice, šéfky kabinetu a partnerky tehdejšího premiéra Nečase Jany Nagyové (nyní Nečasové) a údajné politické korupce, soudy ve většině případů Nečasovou a další obžalované zbavily viny, některé stále řeší. Ištvan v době zásahu vedl olomoucké VSZ, jehož ostravská pobočka případ dozorovala.
"Čísla, která jsem říkal, platí, ať zásah v roce 2013 byl, či nebyl," napsal ČTK Blažek v reakci na Ištvanova slova. "Uváděl jsem čísla bez výraznějšího komentáře. Údaje si může každý vyhodnotit sám," poznamenal ministr ke Střížovu vyjádření, že úspěšnost nelze hodnotit jen podle statistik.
Ištvan vedl VSZ v Olomouci mezi lety 1997 až 2007 a poté od roku 2011 do letošního dubna. Letos v únoru sám požádal o přeložení na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Jako důvod odchodu uvedl, že v době přípravy novely zákona o státním zastupitelství je pro veřejnou žalobu důležité, aby v čele VSZ v Olomouci stál nikoli dosluhující vedoucí státní zástupce, ale respektovaná osobnost s plnohodnotným funkčním mandátem.
Plán českých repatriačních letů, které mají pomoci dostat české občany nacházející se na Blízkém východě do bezpečí, se změnil. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Repatriace mají nakonec probíhat nejen z Egypta a Jordánska, ale také z Ománu.
Česko na konci února šokovala zpráva, která se rozšířila ze Slovenska. Šlo o hoax o údajném úmrtí Dagmar Patrasové, která musela fanoušky ujišťovat, že je naživu. Známá herečka pochopitelně nechápe, jak se něco takového mohlo stát.
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Českou hudební scénou otřásla v uplynulém týdnu smutná zpráva. Ve věku 66 let zemřel klávesista Jiří Valenta, někdejší člen legendární kapely Olympic. Podle dostupných informací spáchal sebevraždu. Rodina se nyní zabývá tím, jak bude vypadat smuteční obřad.
Martin Dejdar oslaví za necelých 14 dní další narozeniny. Významným oslavencem byl v loňském roce, kdy měl kulaté šedesátiny. Dárek si k nim nadělil sám. A odvaha slavnému herci opravdu nechyběla.
Načasování se úplně nepovedlo. Simona Krainová se o víkendu, kdy ve Spojených arabských emirátech došlo k výbuchům, rozhodla poreferovat o realitním trhu v Dubaji, kde se lidé také báli o život. Modelka se stala terčem posměchu i kritiky. Jak reagovala?
V Česku o víkendu začalo meteorologické jaro, ale jarní počasí panovalo už v posledních únorových dnech. Zásadní změna se neočekává ani během prvního ryze březnového týdne. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude slunečno a nadprůměrně teplo.
Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení.
Zdá se to neuvěřitelné, ale dramatik, scenárista, textař, herec, spisovatel a cimrmanolog Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 90. narozeniny. Obraz české kulturní scény spoluvytváří od šedesátých let minulého století. Je držitelem řady ocenění, od Litery přes Českého lva až po nejvyšší státní ocenění Řád bílého lva. K jeho jubileu Česká televize uvede dvacet pořadů, které budou na ČT1, ČT art, ČT: D i v iVysílání.
Syn slavného herce Toma Hankse, Chet Hanks, uvázl v Kolumbii a prostřednictvím sociálních sítí popsal bizarní situaci, která ho tam uvěznila. Ve videu na Instagramu vysvětlil, že po oslavě narozenin svého přítele na Portoriku zamířil do Medellínu za dalším kamarádem. Problémy nastaly ve chvíli, kdy se pokusil zemi opustit a odletět zpět do Spojených států.
Paul McCartney, legendární člen skupiny The Beatles, je hrdým otcem pěti dětí, mezi nimiž zaujímá zvláštní místo jeho jediný syn James. Ten se narodil v září 1977 v Londýně do manželství s Lindou McCartney a vyrůstal obklopen převahou ženského elementu. James má totiž čtyři sestry – Heather, Mary, Stellu a nejmladší Beatrice, která se narodila až z Paulova druhého manželství. Dětství prožil na rodinné farmě v East Sussexu, kde se rodiče snažili dopřát dětem co nejnormálnější výchovu, a proto navštěvovaly státní školy místo soukromých ústavů.
Britská celebrita Katie Price opět šokovala veřejnost, když se na pódiu v irském Dublinu objevila v extrémně odvážném outfitu. Sedmačtyřicetiletá bývalá glamour modelka vystoupila na akci The Gossies 2026 v průhledném krátkém topu, který doplnila pouze prsními ozdobami v podobě střapců a miniskuní ve stejném stylu. Svůj vzhled podtrhla čepicí posázenou drahokamy a nechala tak vyniknout nejen své četné tetování, ale i nedávno zvětšené poprsí.