Poslanci Evropského parlamentu dnes tvrdě kritizují počínání českého premiéra Andreje Babiše, který si podle mezinárodního týmu investigativních novinářů přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře.
Členové nejpočetnější lidovecké frakce označili Babišovo obcházení daňové povinnosti v Česku za pokrytecké, další mluví o mimořádném zařazení aféry Pandora Papers na program plenární schůze ve Štrasburku, která dnes začíná. Babiš v souvislosti s odhaleními odmítá, že by jakkoli porušil zákony.
Evropští lidovci, k nimž v europarlamentu patří i čeští opoziční politici z KDU-ČSL a TOP 09, připomněli střet zájmů, v němž je předseda české vlády podle auditu Evropské komise. "Ale podvádět český daňový systém, na jehož reformě jste trval, to je vrchol pokrytectví," uvedla lidovecká frakce na twitteru s dodatkem, že Babišova "chamtivost je ilegální".
Šéfka druhé početně nejsilnější frakce socialistů Iratxe Garcíaová připomněla, že země EU se v současnosti zadlužují kvůli koronavirové krizi a zároveň zjišťují, že kvůli praktikám svých politiků přicházejí o miliardy eur na daních. Některé státy včetně Česka přitom v minulosti nepodpořily navrhovaná unijní pravidla zvyšující daňovou transparentnost, která musí EU schvalovat jednomyslně. "Tohle musíme zastavit a přejít na hlasování kvalifikovanou většinou. Je nepřijatelné, aby předseda vlády zapojený do tohoto skandálu měl právo veta ve věcech daňové spravedlnosti!" napsala v narážce na Babiše španělská politička.
Rázná slova volil i německý zelený europoslanec Daniel Freund, podle něhož si čeští voliči zaslouží před nadcházejícími volbami jasné informace. "Když si premiér financuje sídlo za miliony dolarů prostřednictvím černých kanálů, není to banalita," uvedl politik, který Babiše v souvislosti se střetem zájmů kritizuje dlouhodobě. Freund vyzval Evropskou radu, orgán složený z prezidentů a premiérů členských zemí, aby šéfa české vlády vyloučila ze svých jednání. "Babiš nemůže v Bruselu vyjednávat podmínky pro své vlastní obohacování," uvedl. Podobné výzvy se však již dříve nesetkaly s úspěchem.
Levicová poslanecká frakce zase na twitteru uvedla, že bude požadovat zařazení debaty o dopadech aféry, v níž vedle Babiše figurují jména dalších předních evropských politiků, na úterní program plenární schůze, která začíná dnes v podvečer ve Štrasburku. Stejnou výzvu chtějí podpořit i zelení.
Vyjádření europoslanecké skupiny liberálů, do níž patří i politici zvolení za Babišovo hnutí ANO, se ČTK pokouší získat.
Pandora Papers je projekt Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které v rámci tohoto rozsáhlého pátrání v neděli informovalo o podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí. Vedle Babiše mezi nimi figuruje například jordánský král Abdalláh II., prezidenti Kypru, Ukrajiny, Keni a Ekvádoru, či bývalý britský premiér Tony Blair.
Mluvčí Evropské komise se na dotaz k zapojení českého či kyperského lídra do skandálu odmítla konkrétně vyjádřit. "Vyhýbání se daňové povinnosti je otázkou, které se velmi věnujeme. Je férové, aby všichni platili daně, jak mají," uvedla mluvčí Dana Spinantová.
V době, kdy britská královská rodina čelí dopadům skandálu kolem zatčení Andrewa Mountbatten-Windsora, se princ Harry a Meghan Markle vydali na dvoudenní cestu do Jordánska. Navštívili zde jeden z největších uprchlických táborů pro Syřany a potravinové centrum zajišťující pomoc pro milion Palestinců v Gaze. Celá cesta nesla řadu znaků oficiální královské návštěvy, ačkoliv se jí účastnila pouze vybraná nezávislá tisková agentura Press Association.
Dcera slavného rockera Kelly Osbourne se ostře ohradila proti nevybíravým komentářům, které se v poslední době množí na jejích sociálních sítích. Reagovala tak na posměšky a uštěpačné poznámky uživatelů, kteří se pozastavují nad jejím vzhledem. Lidé jí v komentářích často kladou otázky, zda není nemocná, nebo ji obviňují z užívání léků na hubnutí, přičemž mnozí dodávají, že „nevypadá dobře“.
Bývalí blízcí přátelé Michaela Jacksona podali na správu pozůstalosti zesnulého zpěváka novou žalobu, v níž ho obviňují z obchodování s dětmi a zneužívání. Sourozenci Frank, Dominic, Marie-Nicole a Aldo Casciovi podali dokumenty u soudu v Los Angeles, kde uvádějí, že je popová hvězda v dětství omamovala drogami a sexuálně napadala. Podle soudních spisů mělo k těmto činům docházet v době, kdy některým z nich bylo pouhých sedm nebo osm let.
Leonardo DiCaprio se nezúčastní nedělního předávání cen Actor Awards 2026, přestože je nominován v kategorii nejlepší herec v hlavní roli. Důvodem jeho absence je pracovní vytížení v Evropě, kde momentálně natáčí nový film pod režijním vedením Martina Scorseseho. Snímek s názvem „What Happens at Night“ je adaptací psychologického hororu od Petera Camerona, ve kterém DiCaprio po boku Jennifer Lawrence ztvárňuje manželský pár přijíždějící do malého evropského městečka za účelem adopce.
Sharon Osbourne se na letošním předávání cen Brit Awards v Manchesteru rázně zastala Robbieho Williamse. Bývalý člen skupiny Take That byl totiž vybrán, aby stanul v čele hvězdné superskupiny, která vzdala hold zesnulé rockové legendě Ozzymu Osbourneovi. Ten byl během ceremoniálu posmrtně oceněn cenou za celoživotní přínos.
Herecká hvězda Chris Hemsworth a jeho manželka Elsa Pataky patří k nejstabilnějším párům Hollywoodu. V exkluzivním rozhovoru pro časopis PEOPLE nyní dvaačtyřicetiletý představitel Thora prozradil, co stojí za jejich dlouholetým a spokojeným vztahem. Podle něj je tím hlavním pilířem naprostá upřímnost, a to i ve chvílích, kdy je jeho žena ke své drahé polovičce kritická.
Popularita prince Harryho a Meghan Markle v Hollywoodu zažívá strmý pád. Poté, co před pěti měsíci přišli o lukrativní smlouvu se streamovacím gigantem Netflix, se jejich vliv v zábavním průmyslu výrazně propadl. Nové statistiky z prestižního žebříčku Starmeter, který zveřejňuje přední filmová databáze IMDb, ukazují, že hvězdný prach kolem královského páru začíná vyprchávat.
Princezna Kate během své nedávné návštěvy Walesu opět ukázala, proč je mistryní v dodržování královského protokolu i v situacích, které vyžadují rychlou a diplomatickou reakci. Při setkání s veřejností v hrabství Powys ji jeden z fanoušků požádal o autogram, což je pro členy britské královské rodiny přísně zakázaná činnost. Princezna z Walesu však tuto ošemetnou chvíli zvládla s elegancí a vřelostí, která je pro ni typická.
Král Karel III. má ve svých řadách novou „tajnou zbraň“, na kterou se může v dobách krize plně spolehnout. Podle královských expertů se však nejedná o princeznu Kate, princeznu Annu ani vévodkyni Sophii, ačkoliv všechny tři dámy byly v minulosti tímto titulem opakovaně častovány. Skutečnou oporou a „jistotou“ se pro panovníka stal jeho nejmladší bratr, princ Edward.
Robbie Williams se rozhodl definitivně uzavřít dlouholetý spor se svým bývalým kolegou z kapely Take That, Garym Barlowem. Během svého emotivního vystoupení na koncertě pro charitativní organizaci War Child v manchesterských Aviva Studios veřejně přiznal, že se v minulosti choval nevhodně, a znovu se omluvil za své dřívější „povýšené“ vystupování.
Princezna z Walesu učinila silné prohlášení svým „symbolickým návratem do záře reflektorů“, když se v neděli po boku prince Williama zúčastnila předávání cen BAFTA. Podle odbornice Kirsty Gale, majitelky společnosti Red Carpet Ready, předvedla Kate v londýnské Royal Festival Hall „čistou romantickou eleganci“ a lekci z „tonální sofistikovanosti“.
Herecký veterán Alec Baldwin se veřejně přiznal k drobné lži, kterou zkoušel na svou manželku Hilariu. Během natáčení svého podcastu Here’s the Thing sedmašedesátiletý herec zavzpomínal na to, jak se snažil získat trochu času pro sebe v jejich rozlehlém sídle v Amagansettu. Přiznal se, že své o pětadvacet let mladší ženě tvrdil, že jde uklízet domácí kino, aby mohl nerušeně sledovat dokument o kapele Beatles.