Srbský prezident Aleksandar Vučić kritizoval snahy ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny verbovat v Srbsku žoldnéře do války na Ukrajině. Tato činnost je v rozporu se srbskými zákony a s ohledem na vstřícný postoj Srbska vůči Rusku je navíc "neférová", dodal Vučić podle agentury Beta.
Vučić v pořadu televize Happy z pondělního večera řekl, že Srbsko je jedinou zemí v Evropě, která se nepřipojila k sankcím proti Rusku. "Co to Srbsku děláte, co vy z Wagnera vyzýváte (do války), když je to v rozporu s předpisy? Samozřejmě, že to zákon zakazuje," řekl srbský prezident. V zemi je podle něj "mnoho neodpovědných jedinců", kteří by volání Wagnerovy skupiny mohli vyslyšet.
Inzerát, v němž ruská žoldnéřská skupina hledala dobrovolníky pro válku na Ukrajině, se začátkem měsíce objevil v srbském vydání ruské televize RT (dříve Russia Today). Srbští pravicoví extremisté minulý týden odhalili v Bělehradě nástěnnou malbu s emblémem Wagnerovy skupiny, úřady ji vzápětí nechaly přetřít.
Srbský prezident si rovněž postěžoval, že snaha verbovat v Srbsku žoldnéře "není fér" s ohledem na to, že Srbsko "strádá" kvůli svému odmítnutí připojit se k protiruským sankcím. Připomněl také, že Srbsko přijalo "všechny Rusy", kteří po zahájení války na Ukrajině odešli z vlasti.
Wagnerovu skupinu založil před osmi lety ruský podnikatel blízký Kremlu Jevgenij Prigožin. Ochránci lidských práv ji viní z válečných zločinů v Sýrii a na východní Ukrajině, kde žoldnéřské jednotky působí od roku 2014. Skupina se od loňského února rovněž účastní bojů v rámci speciální vojenské operace, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu.
Srbští dobrovolníci se v letech 2014 a 2015 zapojili do bojů na východě Ukrajiny po boku proruských sil. Není však jasné, kolik se jich účastní plnohodnotné ruské invaze. Ruskem dosazený gubernátor Záporožské oblasti na Ukrajině Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij) minulý týden uvedl, že do řad jednoho ze zde umístěných praporů vstoupili "dobrovolníci z bratrského Srbska".
Obavy z přítomnosti wagnerovců v Srbsku, respektive jejich snah verbovat v Srbsku a dalších zemích žoldnéře, vyjádřil během své nedávné návštěvy Bělehradu zvláštní poradce amerického ministerstva zahraničí Derek Chollet.
Srbsko je kandidátem členství v Evropské unii, zároveň ale udržuje úzkou obchodní a vojenskou spolupráci s Ruskem. Srbská veřejnost se po začátku ruské invaze na Ukrajinu z většiny přiklonila na stranu Moskvy. Bělehrad pod vedením prezidenta Vučiče sice invazi odsoudil, odmítl se však podvolit nátlaku Západu, aby se připojil k protiruským sankcím. Přímé vazby na Rusko podle médií udržují v Srbsku některé ultrapravicové organizace.
Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.